
Naujausios
Epidemija apskrityje plečiasi
Šiaulių pavyzdžiu skelbti gripo epidemiją pasekė ir trys apskrities savivaldybės: Radviliškio, Joniškio ir Pakruojo. Medikai pataria nepanikuoti, nes mirties atvejų dėl gripo Šiaulių apskrityje neužfiksuota.
Natalija KONDROTIENĖ, Loreta RIPSKYTĖ
natalija@skrastas.lt
Trijose apskrities Savivaldybėse — epidemija
Epideminiai sergamumo gripo ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų lygiai pasiekti Pakruojo — 146,9 atvejai, Radviliškio — 200 atvejų bei Joniškio rajonuose — 141 atvejų 10 tūkstančių gyventojų.
Dauguma susirgusiųjų yra ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikai. Joniškio rajone uždarytos visos mokyklos, Šiaulių rajone — 9, Pakruojo ir Kelmės rajone — po vieną mokyklą.
Šiaulių mieste vakar dėl sergančių moksleivių neveikė 28 mokyklos, kai kurios pratęsė karantiną dar vienai savaitei, kitos mokyklos, vėliau paskelbusios karantiną, spręs ar tęsti, kai susirinks mokiniai.
Šiaulių mieste pirmadienį užregistruoti 479 gripo atvejai bei 581 susirgimai ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų ligomis.
Laukiama priešvirusinių vaistų
Šiaulių visuomenės sveikatos centro specialistai patvirtino, kad mirties nuo naujojo tipo, ar kitokio gripo atvejų mieste nei apskrityje nefiksuota, nėra jokių duomenų apie mirusius šiauliečius kitose šalies gydymo įstaigose.
Greitosios medikai per parą sulaukia per 40 kvietimų padėti smarkiai sukarščiavusiems pacientams, dažniausiai vakarais. Medikai pastebėjo šiauliečių paniką, kai grasinama ar baramasi, kad nedirba vakarais vaistinės ar nerandama vaistų ligoniams.
Sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko įsakymu, 6 tūkstančiai antivirusinių vaistų dozių iš ministerijos rezervo fondo paskirta apskritims. Šiaulių apskritis gavo 400 dozių, kurios bus Šiaulių apskrities ligoninėje.
„Šiandien Vyriausybės posėdyje bus svarstomas projektas, kad Šiaulių apskričiai būtų skirta 5077 dozės antivirusinių vaistų. Visi paskirti vaistai atkeliaus į Šiaulių apskrities ligoninę, iš kurios ir bus paskirstyti į kitas apskrities ligonines“, — sakė apskrities vyriausiasis gydytojas Kazimieras Ščeponavičius. Tai esąs tik pirmasis vaistų gavimo etapas, jų gali būti ir daugiau.
Tokių vaistų jau paprašė Joniškio ligoninė.
Joniškio rajone pacientų apgulties dar nėra
Joniškio rajone užregistruoti 124 gripo atvejai. Pagal įsakymądėl epidemijos paskelbimo rajone, pavesta gydymo įstaigoms organizuoti darbo laiką taip, kad būtų aptarnauti visi sergantys asmenys, užtikrinta ligonių, kuriems atsirado sunkių komplikacijų, hospitalizacija, socialinės paramos įstaigos turi sugriežtinti sanitarinį režimą, riboti svečių srautą. Mokykloms ir darželiams įsakoma laikinai nutraukti veiklą, kultūros įstaigoms atsisakyti renginių, kuriuose galimi masiniai žmonių susibūrimai.
Joniškio pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Kęstutis Rusteika vakar rytą „Šiaulių kraštui“ sakė, kad “didelio ligonių antplūdžio kol kas nepastebėjo“.
„Daugiausia gripu ir ūminėmis infekcijomis serga vaikai. Praėjusį šeštadienį į Vaikų konsultaciją kreipėsi 11 karščiuojančių pacientų. Iš suaugusiųjų karščiavimu skundžiasi ape 20 procentų besikreipiančiųjų. Dar neturime ir Sveikatos apsaugos ministro įsakymo apie darbo laiko keitimą bei darbą savaitgaliais. Jei ligonių daugės, šeštadieniais pagal galimybes dirbs daugiau medikų. Apie darbą sekmadienį kol kas nekalbame,“ — aiškino vyriausiasis gydytojas Kęstutis Rusteika.
Medikų rekomendacijos dėl medicininių kaukių
Sergantys gripu asmenys apsaugoti kitus gali dėvėdami medicinines kaukes, kurios sulaiko kvėpavimo takų sekretus kosint ar čiaudint, kai: pajutus pirmuosius simptomus vykstama namo ar į ligoninę, kai sergantis žmogus slaugomas namie kitų šeimos narių.
Sveiki žmonės turi dėvėti medicininę kaukę, kad išvengtų atsitiktinio sąlyčio su sergančio žmogaus kvėpavimo takų sekretais, jiems čiaudint ir kosint: kai ligonį prižiūri šeimos nariai ar kiti asmenys, turintys artimą sąlytį su ligoniu, slaugytojai, jeigu sergantis asmuo naudoja purškiamus vaistus.
Medicininė kaukė turi būti tinkamai uždėta ant nosies ir burnos (priglausta prie veido ir žemiau smakro) bei gerai užrišta.
Medicininė kaukė sudrėksta po ilgo naudojimo, todėl ją reikia pakeisti nauja, sausa kauke — kas 2— 3 valandas.
Dėvint kaukę neliesti jos rankomis. Kadangi kaukės išorinė pusė yra užkrėsta, nuimti kaukę reikia už raištelių. Jei kaukės raišteliai suplyšo, kaukę nuimti reikia nepriliečiant išorinės pusės. Panaudotos kaukės sudedamos į plastikinį maišelį ir išmetamos.
Nusiėmus kaukę būtina nusiplauti rankas su muilu ir vandeniu ar tirpalu turinčiu alkoholio.
KAUKĖ: Medikai rekomenduoja medicininę kaukę keisti sausa — kas 2— 3 valandas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
VAISTAI: „Šiandien Vyriausybės posėdyje bus svarstomas projektas, kad Šiaulių apskričiai būtų skirta 5077 dozės antivirusinių vaistų“, — sakė Šiaulių apskrities vyriausiasis gydytojas Kazimieras Ščeponavičius.
Jono TAMULIO nuotr.