Algimantas Čekuolis dalijo patirtį ir išmintį

Algimantas Čekuolis dalijo patirtį ir išmintį

Algimantas Čekuolis dalijo patirtį ir išmintį

Ketvirtadienio popietę šiauliečiai turėjo progą žurnalistą, rašytoją, keliautoją ir šiaip protingą žmogų Algimantą Čekuolį pamatyti ir išgirsti ne iš televizoriaus ekrano — viename iš prekybos centrų jis pristatė naują savo knygą ir dalijosi gyvenimiška patirtimi.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Išminties mokykla slypi pasaulio spaudos

Knygą „Staigmenos ir kiti gyvenimo dalykai“ A. Čekuolis yra apibūdinęs kaip gyvenimo ir išminties mokyklą.

Ši knyga kviečia skaitytoją atidžiau pasižiūrėti į Europą, Aziją, Ameriką bei Afriką, nepamirštant ir mūsų, gyvenančių prie Baltijos. Apie viską publicistas ir rašytojas, kalbantis 13 kalbų ir aplankęs per 60 šalių, kalba įdomiai ir šmaikščiai.

— Jums tikriausia įdomu, iš kur aš tiek visko žinau? — pats paklausė gausiai susirinkusių skaitytojų.

A. Čekuolis kasdien skaito pasaulio laikraščius bibliotekose, internete. Ir neskaito tik gerų laikraščių arba knygų — skaito viską, kas geriausia. Pirma peržiūri antraštes ir 98 procentus jų atmeta — neįdomu.

— Tekstus su įdomiomis antraštėmis atsispausdinu. Paskaitau teksto pirmąją pastraipą, jei neįdomu — išmetu. Turiu žinoti, kodėl ir kas įdomu. O kas įdomu, yra svarbu. Ne visada žinome, kas yra svarbu. Jei jaudina, jau įdomu.

Jei ko nesuprantu, jaučiuosiu nekaip. Pavyzdžiui, nieko nesupratau apie sumo imtynes, kol nenuvažiavau į Japoniją. Tada pasidarė įdomu, nes nustojau būti kvailu, — patirtimi dalijosi žurnalistas.

Mokslininkai nėra visagaliai

Žmonės A. Čekuolį užvertė klausimais. Į juos atsakinėjo daug negalvodamas.

Paklaustas, ką jis mano apie globalinį klimato atšilimą, prisipažino nežinantis, bet nesutinka su Ignalinos atominės elektrinės trečiojo blokoir Kruonio elektrinės Kaišiadorių rajone uždarymu.

— Galima saugoti ir tausoti gamtą. Bet nepamirškime: mokslininkai negali pakeisti kosminio spinduliavimo, Saulės dėmių ir kitko. Visą laiką buvo klimato kaitų. Po šios žiemos kailinių neišmeskite, — patarė.

Klausantieji norėjo sužinoti, kaip A. Čekuolis nepamiršta ir išsaugo sukauptą informaciją?

— Kiekvienas naudojamas organas stiprėja, o nenaudojamas atrofuojasi. Taip yra ir su atmintimi. Išėjau iš aktyvios politikos, keturiolika metų darau savo darbą ir esu sveikas, — atsakė.

Emigracija buvo ir bus

Tarp susirinkusiųjų buvo daug jaunimo. Vyresnieji norėjo išgirsti svečio nuomonę apie jaunimo norą mokytis užsienyje ir apskritai emigraciją.

— Nieko blogo, kad jaunimas studijuoja svetur. Svarbu, kad grįžtų. Emigracija buvo ir bus. Jos nesustabdysi, ant valstybės sienos uždėdamas kilimėlį ir stovėdamas su šautuvu. Pasaulio praktika rodo, jog išeities nėra jokios. Iš tūkstančių išvažiuojančių, jei bus galimybė, keli grįš. Bet tam savoje šalyje turi būti ne tik ekonominės galimybės, bet ir teisingumas.

Žmonės norėjo žinoti, ką daryti, kad Lietuvoje būtų gerai?

— Gerai jau buvo ir niekada taip gerai nebebus. Laimė yra kaip vaivorykštė. O vaivorykštės nepasieksi. Taip ir su laime — laimė yra ją siekti ir nepasiekti.

Yra vienas būdas įvertinti gerai ar blogai gyvename. Iš ryto pažiūrėti į save veidrodyje, prisiminti, ką valgei vakar, šiandien, išeiti į gatvę, pažiūrėti į žmones, namus.

Jaunimas klausė A. Čekuolio nuomonės ir apie rokenrolą.

— Bet kuri kultūra yra gera, jei nemuša per galvą. Vertinkite akimirką, kurią gyvenate dabar, nes ji nepasikartos. Norite — klausykitės rokenrolo, norite — mūvėkite džinus.

FORMULĖ: Žurnalistas, publicistas ir keliautojas Algimantas Čekuolis turi stimulą judėti į priekį: „Jei ką padaryčiau nevykusiai, sakytų — Čekuolis paseno“.

 

POPULIARUMAS: Į Algimanto Čekuolio knygos pristatymą atėjo arti šimto žmonių.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.