Tarybos narys Saulius Stasiūnas tapo kaltinamuoju

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narys Saulius Stasiūnas tapo kaltinamuoju baudžiamojoje byloje, be to, jam įteiktas ir 5 647 eurų ieškinys civilinėje byloje dėl nepagrįsto praturtėjimo.
Šiaulių apygardos prokuratūra teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narys 53 metų Saulius Stasiūnas kaltinamas piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi, dokumentų suklastojimu, disponavimu jais bei turto pasisavinimu.
S. Stasiūno pavardė minima ir Šiaulių apylinkės teismui gegužės 23 dieną perduotoje civilinėje byloje. Politikui pateiktas ieškinys dėl nepagrįsto praturtėjimo. Toks pat ieškinys gresia ir S. Stasiūno kolegai Taryboje Gintautui Lukošaičiui, ir dar trims politikams iš Radviliškio.

Kaltinamojo etiketė

Baudžiamosios bylos, kuri perduota Šiaulių apygardos teismui, duomenimis, nuo 2019 metų balandžio 9 dienos iki 2023-iųjų balandžio 11 dienos S. Stasiūnas, eidamas Šiaulių miesto savivaldybės tarybos nario pareigas, suklastojo 12 avanso apyskaitų, melagingai nurodydamas duomenis apie patirtas kuro išlaidas, realiai nesusijusias su Tarybos nario veikla.

Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad Tarybos narys, klastodamas avanso apyskaitas ir taip siekdamas pagrįsti su Tarybos nario veikla susijusias gautas išmokas ir patirtas išlaidas karantino režimo metu bei galiojant viešojo ir privataus sektoriaus veiklos ribojimams, pasisavino 855 eurus Šiaulių miesto savivaldybės biudžeto lėšų.

Tyrimo duomenimis, S. Stasiūnas kaltinamas, kad piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, siekdamas sau turtinės naudos, tyčia pažeidė Tarybos nario veiklą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus ir nuostatas, savo tyčiniais, aktyviais bei sistemingais, ilgą laiką trukusiais neteisėtais veiksmais iškraipė jam, kaip valstybės tarnautojui, suteiktų teisių esmę, sumenkino Tarybos nario autoritetą ir visuomenės pasitikėjimą juo, taip pat pakenkė Šiaulių miesto savivaldybės ir Tarybos įvaizdžiui bei sumenkino jų prestižą.

Tyrimą organizavo ir jam vadovavo Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Andrej Mirnyj, tyrimą atliko Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).

Ikiteisminius tyrimus dėl savivaldybių tarybų narių galimo piktnaudžiavimo 2019–2023 metų kadencijos laikotarpiu kontroliuoja atitinkamų apygardų prokuratūrų organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyrių prokurorai.

Figūruoja ir civilinėje byloje

Tarybos nariui S. Stasiūnui teks stoti ir prieš Šiaulių apylinkės teismą. Čia gegužės 23 dieną jo atžvilgiu pateiktas ieškinys dėl nepagrįsto praturėjimo. Šiuo metu vyksta pasirengimas nagrinėti civilinę bylą paruošiamųjų dokumentų būdu.

Šiaulių apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė prašo iš Šiaulių miesto savivaldybės tarybos nario Savivaldybės naudai priteisti 5 647 eurus, kurie jam buvo nepagrįstai išmokėti už jo, kaip praėjusios kadencijos Tarybos nario, išlaidas degalams bei trijų politiko automobilių remontą, jų techninę priežiūrą. Sąskaitos Savivaldybei buvo pateiktos ir pandemijos metu, kai gyventojai negalėjo laisvai judėti po Lietuvą.

Prokuratūros nuomone, S. Stasiūnas iš Savivaldybės nepagrįstai gavo kompensaciją ir už trijų mobiliojo ryšio abonentų išlaidas, tarp jų – ir skambučius bei žinutes į užsienį, planšetinio kompiuterio pirkimą, spausdinimo, kopijavimo, laminavimo paslaugas bei spausdintuvo remontą.

Ieškinys įteiktas ir G. Lukošaičiui

Šiaulių apylinkės teismas birželio 28 dieną sulaukė civilinio ieškinio ir dėl S. Stasiūno kolegos Šiaulių miesto tarybos nario G. Gintauto Lukošaičio nepagrįsto praturtėjimo. Liepos 11-ąją G. Lukošaičiui oficialiai įteiktas ieškinys, politikas nuo šios dienos turi lygiai 30 dienų atsiliepimui pateikti.

Šiaulių apygardos prokuratūros prokurorų atlikto tyrimo duomenimis, G. Lukošaičiui 2019–2023 metų kadencijos laikotarpiu nepagrįstai kompensuoti 11 067 eurai Tarybos nario išlaidų.

Tyrimo metu nustatyta, kad nebuvo pagrindo kompensuoti neprotingai didelio – 9 869 litrų – degalų kiekio.

Ieškinyje taip pat pripažintinos nepagrįstomis degalų įsigijimo išlaidos, apmokėtos trečiųjų asmenų mokėjimo kortelėmis ir išlaidos, patirtos, kai Savivaldybės tarybos posėdžiai vyko karantino laikotarpiais, kada nebuvo galimas gyventojų judėjimas. Tam tikrais laikotarpiais nebuvo pagrindo kompensuoti vienos rūšies kuro išlaidų, nes tuo metu Tarybos narys galėjo važiuoti tik su kitos rūšies degalais varomu automobiliu.

Prokuroro ieškinyje nurodyta, kad nepagrįstai kompensuotos degalų įsigijimo išlaidos, kurių įsigijimo kvitai liudija apie piltą kurą dar iki pradedant eiti 2019–2023 metų Tarybos nario kadenciją. Taip pat G. Lukošaičiui nepagrįstai kompensuoti degalai, įsigyti tą pačią dieną kelis kartus, kartais net vienu metu įsigytos dvi toje pačioje transporto priemonėje nesuderinamos degalų rūšys ir degalai, įsigyti tame pačiame mieste po darbo valandų bei kitos dienos rytą.

Tyrimo duomenimis, Tarybos narys kadencijos laikotarpiu turėjo penkias komandiruotes, tačiau degalai pilti kituose miestuose ir rajonuose ne komandiruotės dienomis net 120 kartų.

Nustatyta, kad iš viso nepagrįstai kompensuotos degalų įsigijimo išlaidos už 9 722 eurus bei transporto priemonės techninės priežiūros, remonto, atsarginių dalių, padangų, kitų transporto priemonės priežiūros prekių ir paslaugų išlaidos už 1 345 eurus.

Civiliniai ieškiniai dėl nepagrįsto praturtėjimo pateikti ir trims Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nariams: Justinui Kvėgliui, Gabrieliui Verdingui, Jurgiui Baubliui. J. Kvėglio civilinę bylą Radviliškio rūmai jau nagrinėja.