
Naujausios
Dalykai, brangesni už milijonus
Žaliaskarės iš „Baltic X-MAS tree“ ūkio Ukrainą pasiekė praėjusią savaitę ir buvo pradėtos dalinti gruodžio 19-ąją. Verslininko Daivano Pranciulio pageidavimas buvo toks: eglutės pirmiausia iš visų įmanomų sąrašų turi patekti į šeimas, kurių vyrai, tėvai žuvę ar sužaloti kare. Tad 100 eglučių iškart išdalinta tokių šeimų vaikams Kijeve. Po to pagalbos autobusiukais, kuriais gabenama visa humanitarinė parama, jos pradėtos vežioti po rytinį Ukrainos regioną, kuris patenka į karo zoną.
„Iš Ukrainoje veikiančios organizacijos Eleos-Ukraine sulaukiau žmonių atsiliepimų, pasakojimų, kaip tie vaikai pasičiupę nešėsi už save didesnes eglutes, tarsi aukso gabalą, kaip jų akys spindėjo. Patikėkite, tai labai jautrūs dalykai, brangesni už bet kokius milijonus, – atvirai kalbėjo Daivanas Pranciulis. – Aš kiekvienais metais išdalinu daug eglučių nemokamai Lietuvoje: duodu mokykloms, globos namams, Jurdaičių socialinės globos namai kasmet išsiveža priekabą. Norisi metų gale padaryti kažką gero, prisidėti, kad žmonių šventės būtų gražesnės, džiaugsmingesnės. Tad dabar man taip pat didelis džiaugsmas, kad ukrainiečių vaikams dovanotos eglutės suteiks laimės. Juk daug kas į Ukrainą veža įvairią paramą – šiltus drabužius, šalmus, generatorius, šildytuvus ir kt. Visa tai tikrai reikalingi dalykai, jie skirti išgyvenimui, tačiau žmonėms būtina ir kas ne tik kūną, bet ir dvasią palaiko, kas džiugina širdį.“
Specifinį krovinį išgabenti nebuvo paprasta
Dėl galimybės išvežti pusantro tūkstančio žaliaskarių į Ukrainą verslininkas turėjo daug reikalų. Jis skambino ir Ukrainos rėmėjui, įvairių iniciatyvų autoriui, žurnalistui Edmundui Jakilaičiui, bet ir Lietuvos ambasadai Ukrainoje, bendravo su muitine, su paramą dalinančia organizacija Ukrainoje. Sako, net kažkiek pramokęs ukrainiečių kalbos. Be to, net pats negalvojo, kad bus tiek daug įvairių patikrinimų, dokumentų pildymų, derinimų. Nes kalėdinės eglutės – specifinis krovinys, turėjo įrodyti, kad tai yra humanitarinė parama, o ne išvežama parduoti prekė. Reikėjo eglutes atrinkti, nupjauti, supakuoti, pakrauti į vilkiką. Buvo sudėtinga rasti vežėją, kuris to imtųsi, bet verslininkui pavyko.
„Realiai gal 4-5 dienos buvo skambučių, dokumentų tvarkymo, – pasakoja Daivanas. – Eglutes visada pažymime logotipu, šalies vėliavėle, tai šį kartą kiekvieną eglutę žymėjome dviguba vėliava – iš vienos pusės Lietuvos trispalvės, iš kitos – Ukrainos vėliavos spalvų, kad gavusios medelį šeimos žinotų, iš kur jis atkeliavo, kad pajustų tą Lietuvos palaikymą.“
Ryšiai prasidėjo dar iki plataus masto karo
Žagarietį verslininką su Ukraina sieja ryšiai, prasidėję anksčiau nei 2022-ųjų Rusijos plataus masto agresija. Automobilių sporto entuziastas yra važiavęs į Ukrainoje vykusį automobilių ralį, kuriame labai patiko, atsirado pažinčių, bičiulių, su kai kuriais iki šiol palaiko ryšį.
„Mes negalime kariauti, bet kitaip galime padėti“, – sako D. Pranciulis, dar 2022-aisiais į Ukrainą išsiuntęs kaip humanitarinę pagalbą autobusiuką. Jis ilgai tarnavo kariams, vyrą pasiekdavo žinios, vaizdo įrašai, kur juo važiuota. Vėliau žagarietis Ukrainai padovanojo visureigį.
Eglutes augina jau beveik du dešimtmečius
D. Pranciulis kalėdinių eglučių auginimu užsiima jau beveik du dešimtmečius, šią verslo idėją parsivežęs iš Danijos, kur pačiam teko dirbti panašiame ūkyje. Eglučių plantacijose aplink Žagarę ir kitose vietovėse Joniškio rajone jo valdomas ūkis šimte hektarų augina daugiau kaip 600 tūkstančių žaliaskarių, kurių didžioji dalis išvežama į kitas šalis.
Pastarieji penkeri metai eglių augintojams Europoje buvo labai sunkūs, krito kainos, nes po „Brexit‘o“ užsivėrė Jungtinė Karalystė, o po plataus masto karo veiksmų Ukrainoje – ir Rusijos rinka, tad atsirado eglučių perteklius.
„Anksčiau nemaža dalis Europos eglučių augintojų veždavo jas į Rusiją. Kai tai tapo neįmanoma, dalis jų bankrutavo. Mes dar laikomės, bet pelno jau nėra. Žinote, nėra malonu mulčiuoti egles, kurios buvo augintos aštuonerius metus. Žmonėms gal atrodo eglučių kaina nemaža, bet aš kalbu apie didmeninę kainą, kuri smarkiai kritusi. Tiesa, šiemet didmeninėje prekyboje kainos vėl po truputį atsigauna, tai kitąmet gal jau kitaip gyvensime“, – sakė D. Pranciulis.