
Naujausios
Nepraeina prie ežero?
Keliasdešimt namų apjungusi Švedės bendruomenė Ginkūnuose turi ir privačias gatves. Siekdami sukurti uždarą kvartalą, bendruomenės nariai pasistatė vartus bei kelio užtvarus, įrengtus ties Rytinės ir Miglos gatvių sankirtomis su pagal ežerą einančia Žvejų gatve bei Rytinės ir Žvejų gatvių sankirtomis su Tvenkinio gatve. Įrenginiai užtveria beveik visą gatvių plotį, o gatvių šonuose – grioviai. Ginkūniškiai skundžiasi, kad prie ežero vedančios gatvės tapo ne tik nebepravažiuojamos, bet ir nepraeinamos, jau nekalbant apie kelionę dviračiu ar vežimėliu.
Neradę bendros kalbos su kaimynais, ginkūniškiai ir Ginkūnų bendruomenė kreipėsi į prokuratūrą. Viešojo intereso gynimo prokurorė Roma Timofejavienė kreipėsi į teismą su prašymu nustatyti kelio servitutą. O kol teismas bylą išnagrinės, prašoma taikyti laikinąsias apsaugos priemones – įpareigoti atidaryti atitvarus (šlagbaumus) ir laikyti neuždarytus vartus.
Švedės bendruomenė tokį teismo sprendimą apskundė Šiaulių apygardos teismui.
Apsilankius Ginkūnuose įsitikinome, kad Švedės bendruomenė teismo įpareigojimus vykdo.
Ginkūnų bendruomenės pirmininkas Algimantas Lacis patvirtino, kad iš tiesų neranda su kita bendruomene sutarimo dėl uždaromų gatvių, vedančių prie ežero. Jis pasiūlė pabendrauti su kitais bendruomenės nariais. Neringa Dimstienė ir Aurelija Jagminienė aiškino, kad pagrindinė problema – žmonės negali praeiti prie ežero. Dabartinės Rytinė ir Miglos gavės nuo seno buvo pagrindiniai takai, vedantys į paežerę. Rytinės gatvės vienoje pusėje – individualios valdos žmonių, nepriklausančių Švedės bendruomenei. Šiame kvartale skaičiuojama 18 vaikų, kuriems, anot ginkūniškių, uždarius gatves į mokyklas, darželius tektų keliauti aplinkkeliu, o ten iki nelaimės vienas žingsnis – intensyvus eismas, nėra šaligatvių.
Ir dar. Švedės bendruomenės ribos baigiasi per vieną valdą toliau, nei pastatytas atitvaras. Moterys klausia, kodėl bendruomenė negali užsitverti prie savo namų ir patys toleruoti visus nepatogumus, kuriuos kels negalintis įvažiuoti transportas.
"Užsidėjo tuos vartus, tikrai visi žino ir niekas ten nevažiuoja. Viską suprantame, niekas nieko nesako, bet kodėl net praėjimo nepalieka?" – klausė moterys.
Neringa apgailestavo, kad dabar bendruomenė renka pinigus teisininkams, o galėtų jais prie kelio sutvarkymo prisidėti, tačiau niekas su jais nesikalba.
Ginkūniškės pasakoja, kad Šiaulių rajono savivaldybės Saugaus eismo komisija nepritarė užtvarų statymui, tačiau Švedės bendruomenė į tai nereagavo. Moterys apgailestavo, kad nesulaukia seniūnės reakcijos, nors kreipimąsi dėl to, kad gatvės nebūtų užtvertos, pasirašė net 600 ginkūniškių.
Jos aiškino, kad atitvarai nerakinami, tačiau nuleidžiami ir apvyniojami grandinėmis. Šie faktai pateikti ir teismui.
Nenori prisidėti prie gatvių tvarkymo?
Švedės bendruomenės pirmininku išrinktas Tomas Rauckis komentuoti situaciją atsisakė, kol nebus teismo sprendimo.
Buvęs pirmininkas Laimis Šležas paaiškino, kad pastatyti atitvarus ir vartus yra jų bendruomenės sprendimas. Tikslas vienas – dėl saugumo.
"Visi buvo kviečiami į susirinkimą, galėjo į mūsų bendruomenę įstoti, išstoti. Nė vienas elektrinis šlagbaumas visiškai nebuvo uždarytas. Jie nė sykio nefunkcionavo. Galiniai buvo uždaryti, tačiau ten per Ginkūnus galima privažiuoti. Antstolio konstatuota, kad privažiavimas prie visų keturių pusių yra galimas. Kai projektas bus baigtas, visi viską gaus (pultelius – aut.past.), šitame rajone gyvenantys, nepriklausomai ar yra mūsų bendruomenės nariai", – žadėjo L. Šležas.
Jam labiausiai pikta, kad kaimynai neprisidėjo prie kelio remonto.
"Nė sykio neišreiškė noro kalbėtis. Nori gerų gatvių, neužrakintų praėjimų ir neprisidėti nė euru", – sako ginkūniškis.
Ar dėl to su Rytine gatve susikertančios gretimo kvartalo gatvelės yra perkastos grioviais?
"Tai kitas rajonėlis. Jie niekada prie mūsų rajono nesiskaitė ir nesiskaitys. Čia – mūsų privačios gatvės. Jie nori naudotis kitų geru. Neišreiškia noro derėtis. Mokėt nenori", – aiškina L. Šležas.
Saugumu "tik prisidengta"
Trečiąja šalimi teisme įvardinti ir apie 60 Ginkūnų gyventojų. Tarp jų – Antanas Bartulis, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius. Jis tvirtino, kad šis vidinis konfliktas kilo dėl to, jog pastačius atitvarus ginkūniečiai nebeturi kaip prieiti prie Švedės ežero.
Viską suprantame, niekas nieko nesako, bet kodėl net praėjimo nepalieka?
"Kodėl mus turi rūšiuoti arba versti tapti visuomeninės organizacijos nariu? Dar to nebuvo mano gyvenime", – piktinosi A. Bartulis sudarytomis išskirtinėmis sąlygomis Švedės bendruomenės nariams.
Jis patvirtino, kad užtvarų statytojai dar jų neužrakino, tačiau užrakinus, būtų problemų ir įvairioms tarnyboms patekti į kvartalą, ir svečiams atvažiuoti. A. Bartulis įsitikinęs: netinkama idėja, ne taip sprendžiamas saugumo klausimas. Dar blogiau, vagystės atveju saugos tarnybos atvykimas tik pailgės. Politikas mano, kad čia tik prisidengta saugumu.
"Kai bendruomenė nupirko infrastruktūrinius koridorius, tai turi juos ir projektuoti, statyti. Mes juokavome, kad už eurą nusipirko ne infrastruktūrinį koridorių, o problemą", – komentavo A. Bartulis.
Jis piktinosi, kad mokantys mokesčius ir Šiaulių rajone gyvenantys žmonės negali naudotis viešosiomis paslaugomis, nes čia – privatūs keliai.
Nei už vienus, nei už kitus
Atostogaujančią Ginkūnų seniūnę pavaduojanti jos pavaduotoja Loreta Matolienė išdėstė seniūnijos poziciją.
"Viena bendruomenė nori, kad būtų taip, kaip jie nori, kita bendruomenė taip pat nori, kad būtų taip, kaip ji nori. Seniūnija yra valstybinė institucija, kuri privalo laikytis teisės aktų. Jei teismo sprendimas bus uždėti užtvarus, tai ir mūsų pozicija bus – uždėti. Jei nuimti, tai ir mūsų pozicija bus tokia pat. Turi būti teisėta. Suprantame ir tuos žmones, kurie visą gyvenimą ėjo tuo keliu prie Švedės tvenkinio. Taip pat suprantame ir tuos, kurie nusipirko ir galvojo, kad tai yra jų ir kad jie visą kvartalą apsitvers. Abi nuomones reikia gerbti tol, kol bus išsiaiškinta, kas teisus", – sakė pavaduotoja.
Ji tvirtino, kad seniūnija bendrauja su abiem pusėmis, priiminėja raštus, teikia informaciją prokuratūrai, tačiau šališka negali būti.