
Naujausios
Ieškoti pagalbos – ne gėda
Visada gera nuotaika ir energija spinduliuojanti aerobikos, šiaurietiško ėjimo instruktorė ir jogos mokytoja Jurga MIKELIONIENĖ sako, kad prieš tris mėnesius patyrė, kas yra perdegimo sindromas. Šiandien veikli moteris dalijasi patirtimi, kas jai padėjo įveikti problemas.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Padėjo kvėpavimo pratimai
„Jeigu būtume susitikusios prieš tris mėnesius, būčiau sakiusi, kaip viskas yra blogai. Buvo tokia situacija, kai nebenorėjau nieko, kas man yra nebūdinga, nes aš esu radusi savo vietą po saule ir dirbu darbą, kurį labai labai myliu. Mane pačią stebino, kad aš nieko nebenoriu. Kai garsiai sau ir savo draugams tai įvardijau ir išgirdau jų susirūpinimą, paprasčiausiai ieškojau pagalbos“, – pasakoja Jurga.
Pasak trenerės, didelis tempas, konkurencija, spaudimas, kad nuolat turi būti tobulas, žvalus ir darbingas, dar naujosios technologijos, siurbiančios mūsų laiką ir energiją, netrunka atvesti iki perdegimo sindromo.
„Jeigu pats sau negali padėti, reikia nebijoti ieškoti pagalbos. Nereikia galvoti, kad toks esi vienintelis ir tau niekas negali padėti, reikia nesigėdyti to. Ir man kartais nepatogu sakyti, kad yra blogai, ypač kai esi sveikos gyvensenos atstovė ir esi susikūrusi pozityvų įvaizdį, turi visada švytėti ir spindėti ir tau negali būti blogai, turi atitikti savo įvaizdį feisbuke.
O pagalbos yra visokios: psichoterapija, dailės, šokio terapija, jogos, kvėpavimo kursai. Džiaugiuosi, kad yra į ką kreiptis, gali nueiti ten, kur gali išsikvėpuoti, išsiverkti, išsikalbėti arba patylėti“, – sako J. Mikelionienė.
Jurgai įveikti perdegimo sindromą padėjo kvėpavimo pamokos pas šiaulietę gyvenimo meno mokytoją Redą Gurski.
„Anksčiau jogoje man patiko raumenų tempimo, balansavimo pratimai, dabar susižavėjau kvėpavimo pratimais. Netgi jaučiu lengvą priklausomybę. Jeigu neprasikvėpuoju kokį rytą, jaučiu, kad diena nebūna tokia kokybiška, kaip ta, kurią pradedu kvėpavimo pratimais. Po kvėpavimo pratimų yra 5–15 minučių meditacija. Tai labai gyvenimo kokybę pagerinantis dalykas.
Nereikia išmokti kažkokių sudėtingų dalykų, kad galėtum pasijusti geriau. Meditacija nėra minčių išjungimas. Tiesiog leidimas joms slysti pro šalį. Ir dar – nereikia susitapatinti su savo mintimis, reikia pasakyti sau: „Aš nesu mano mintys“. Nes mintys neramios gali būti dėl įvairių priežasčių: nuovargio, streso, per didelio kofeino ar cukraus kiekio.
Padeda įsivaizdavimas, kad esi vandens telkinys, nesvarbu, didelis, ar mažas, paviršiaus raibuliavimas ar kunkuliavimas – tavo mintys, o tu neri gilyn, kur ramu, kur nėra jokio raibuliavimo“, – patirtimi dalijasi Jurga.
Padeda ir tinkamas fizinis aktyvumas. Jurga pabrėžia žodį „tinkamas“.
„Kai esi pervargęs, gal reikia nervų sistemą raminančių kvėpavimo pratimų. O gal gyvenimui trūksta tempo? Tada gal reikia nueiti į šokių studiją. Reikia ieškoti sau tinkamiausio būdo, įsiklausyti į save“, – pataria trenerė.
Dar J. Mikelionienė vadovaujasi patarimu atidžiai rinktis arčiausiai esančius penkis žmonės, nes jie formuoja tave.
Jurga sako, kad šalia jos esantys artimiausi draugai neleidžia jai skųstis dėl to paties dalyko daugiau kaip tris kartus. Šio principo laikosi ir pati: „Išklausiusi tos pačios problemos tris kartus, stengsiuosi žmogui patarti, padėti, bet jeigu žmogus ateis ketvirtą kartą skųstis, nebeklausysiu. Tą patį daro ir mano draugai, kai aš skundžiuosi. „Ar darei ką nors, kad būtų geriau? Nedarei? Tai ko skundiesi?“ Vadinasi, tavo tokia pozicija – aš nenoriu keistis, aš noriu skųstis.“
Pasak J. Mikelionienės, mes esame socialios būtybės ir galime vieni kitiems padėti, tik nereikia bijoti kalbėtis, ieškoti ir prašyti pagalbos, o ne slapstytis už „tobulo“ savo feisbuko profilio.
„Visi esame žmonės, ir jeigu tavo feisbukas pilnas tik pozityvių dalykų, dar nereiškia, kad tai nėra tik įvaizdis. Tai ir yra tik įvaizdis. Visi protingi, mąstantys žmonės tą supranta“, – sako Jurga.
Planuose – naujos veiklos
J. Mikelionienė prieš bemaž penkerius metus išsikėlė tikslą, kad Šiauliuose taptų madinga sportuoti, kad burtųsi sportuotojų bendruomenė, nes judėjimas naudingas sveikatai ir suteikia laimės. Jurgos koordinuojamas projektas „Šiauliuose madinga sportuoti“ startavo prieš beveik 4 metus. Kiekvieną sekmadienį įvairaus amžiaus žmonės buvo kviečiami rinktis į nemokamas treniruotes ir judėti. Funkcinės treniruotės, šiaurietiškas ėjimas, joga, šokiai, vandens aerobika – išbandyta įvairiausių sportavimo formų.
„Prieš ketverius metus reikėjo užvesti tą madą, šiandien jau galima konstatuoti, kad Šiauliuose tikrai madinga sportuoti. Yra ne viena ir ne dvi įstaigos, kurios siūlo ir vykdo sporto visiems veiklas. Šiauliuose, manau, kas netingi, tikrai randa ką veikti“, – sako trenerė.
Siūlydama aktyvias veiklas Šiaulių miesto ir rajono gyventojams Jurga remiasi patirtimi, kurios veiklos labiausiai pasiteisino, taip pat žiūri, ko trūksta.
Viena iš naujausių veiklų, kurią siūlo, vandens aerobika. Kartu su Šiaulių rajono visuomenės sveikatos biuru organizavo vandens aerobikos užsiėmimus Kairių ežere, tik grafikus pakoregavo vandens užterštumas.
Rudenį Jurga planuoja vesti vandens aerobikos užsiėmimus plaukimo mokyklos „Delfinas“ baseine.
„Vandens aerobikos Šiauliuose labai trūko. Tai universalus sportavimo būdas, labai daug kam tinkantis, ypač jautresnei sportuotojų daliai, tiems, kurie turi stuburo pakitimų, sąnarių problemų, antsvorio, kuriems nepatogu eiti į salę, tokie žmonės vandenyje jaučiasi geriau. Vanduo padeda dėl savo keliamosios jėgos, mankštinantis vanduo dar ir švelniai masažuoja kūną, taigi yra keleriopa nauda“, – sako trenerė.
J. Mikelionienė džiaugiasi, kad sportuotojų grupės tampa mišrios. Močiutės atsiveda anūkus, mamos – paauglius vaikus. „Toks ir buvo mūsų siekis – kad sportuotų šeimos“, – sako Jurga.
Prieš metus magistrantūros studijas Šiaulių universitete baigusi J. Mikelionienė sako, kad norint vaikus paskatinti sportuoti neužtenka patiems vaikščioti į sporto salę. Reikia, kad vaikai matytų savo sportuojančius tėvus. Taigi, einant į sporto salę, baseiną, stadioną, kartu vertėtų vestis ir vaikus, net jeigu jie iš pradžių ten ne sportuos, o bus tik stebėtojai.
„Yra toks posakis – neauklėkit vaikų, jie vis tiek elgsis taip, kaip elgiatės jūs, auklėkit save“, – sako Jurga.
Pasak trenerės, judėti naudinga ne tik dėl fizinės, bet ir dėl dvasinės sveikatos. Sportuojant gaminasi endorfinai – laimės hormonai, o jogos užsiėmimai padeda atsipalaiduoti, nurimti.
Norintiems ilgiau išlikti jaunatviškiems J. Mikelionienė pataria nenustoti svajoti ir kurti ateities planų: „Viktor Kovaliov, neurolingvistinio programavimo specialistas, psichologas, sako, kad žmogaus psichologinis amžius priklauso nuo to, kiek jis gali suskaičiuoti jau įgyvendintų planų ir kiek dar jų yra suplanuota į ateitį. Jeigu praeityje dešimt, o ateityje tik trys, nieko gero, tai – psichologinė senatvė. Jis sako – planuokite ateitį, man 60 metų ir aš turiu planų 20-čiai metų į priekį.“
Vytauto RUŠKIO nuotr.
Aerobikos, šiaurietiško ėjimo instruktorė ir jogos mokytoja Jurga Mikelionienė sako, kad nuo išsekimo, užsitęsusios blogos nuotaikos ar „perdegimo“ nė vienas nesame apsaugotas, ir jeigu negalime sau padėti – reikia nesigėdyti ieškoti pagalbos.
J. Mikelionienė sako, kad Šiauliuose netrūksta sporto visiems veiklų, tačiau pasigenda glaudesnio bendradarbiavimo tarp tas veiklas siūlančių trenerių ir įstaigų.