Odontologijos kabinete neįgaliesiems gydomi ir vaikai, ir suaugusieji

Odontologijos kabinete neįgaliesiems gydomi ir vaikai, ir suaugusieji

Odon­to­lo­gi­jos ka­bi­ne­te neį­ga­lie­siems gy­do­mi ir vai­kai, ir suau­gu­sie­ji

Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės Mo­ters ir vai­ko kli­ni­kos Vai­kų chi­rur­gi­jos, or­to­pe­di­jos ir trau­ma­to­lo­gi­jos cent­re jau aš­tun­ti me­tai vei­kia odon­to­lo­gi­jos ka­bi­ne­tas neį­ga­lie­siems. Ka­bi­ne­te da­bar dir­ba trys odon­to­lo­gai, tad ei­lės žy­miai su­trum­pė­jo ir pas spe­cia­lis­tą ga­li­ma pa­tek­ti kur kas grei­čiau.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

La­bai rei­ka­lin­ga pa­slau­ga

Prie odon­to­lo­gi­jos ka­bi­ne­to lau­kia jo­niš­kie­tė Da­nu­tė Na­vic­kie­nė. Į kli­ni­ką mo­te­ris su vi­du­ti­nę ne­ga­lią tu­rin­čiu 21 me­tų sū­nu­mi Do­man­tu at­vy­ko pir­mą kar­tą.

„Iš ma­mų, tu­rin­čių neį­ga­lius vai­kus, su­ži­no­jau, kad čia, Mo­ters ir vai­ko kli­ni­ko­je, yra at­lie­ka­mos to­kios ope­ra­ci­jos, taikant bend­rą ne­jaut­rą. Už­si­re­gist­ra­vo­me rugp­jū­čio pa­bai­go­je ir prieš Nau­juosius me­tus ga­vo­me kvie­ti­mą at­vyk­ti. Be­lauk­da­ma ei­lės pa­si­skai­čiau ko­men­ta­rus, at­si­lie­pi­mai ge­ri. At­vy­kę šian­dien pa­ju­to­me di­de­lį rū­pes­tį mu­mis, į pa­la­tą atė­jo gy­dy­to­jai, ap­žiū­rė­jo, pa­lin­kė­jo sėk­mės“, – sa­kė mo­te­ris.

Ma­ma pa­sa­ko­ja, kad Do­man­to ne­ga­lia to­kia, kad jis net jai ne­lei­džia ap­žiū­rė­ti jo dan­tų. Įp­ras­ta­me odon­to­lo­go ka­bi­ne­te sū­nus tik šiaip ne taip įkal­bė­tas lei­džia­si, kad gy­dy­to­ja pa­tik­rin­tų dan­tų būk­lę, ta­čiau jo­kių ki­tų pro­ce­dū­rų ne­lei­džia at­lik­ti. O tai­sy­ti rei­kia net še­šis dan­tis.

Po gy­dy­mo Do­man­tas dar ku­rį lai­ką pra­leis pa­la­to­je, kol at­si­gaus po nar­ko­zės ir, jei­gu vis­kas bus ge­rai, ga­lės vyk­ti na­mo.

D. Na­vic­kie­nė sa­ko, kad to­kia pa­slau­ga neį­ga­lie­siems ypač rei­ka­lin­ga. Mo­te­ris net neį­si­vaiz­duo­ja, kaip sū­nui rei­kė­tų su­tai­sy­ti dan­tis be nar­ko­zės.

Pas­lau­gos vai­kams ir suau­gu­sie­siems

Per­nai odon­to­lo­gi­jos ka­bi­ne­te neį­ga­lie­siems gy­dy­ti 447 pa­cien­tai. Ta­čiau dar prieš ke­le­rius me­tus čia pa­tek­da­vo kur kas ma­žiau pa­cien­tų, nes il­gą lai­ką dir­bo tik vie­nas odon­to­lo­gas, ir ei­lė­je tek­da­vo lauk­ti apie pu­sant­rų me­tų.

Jau ke­le­tą mė­ne­sių ka­bi­ne­te dir­ba trys odon­to­lo­gai ir per die­ną ga­li priim­ti še­šis pa­cien­tus, tad ei­lės ge­ro­kai su­trum­pė­jo. Da­bar pa­cien­tams rei­kia lauk­ti apie mė­ne­sį. Šiek tiek il­giau ga­li tek­ti lauk­ti suau­gu­siems  psi­chi­nės ne­ga­lios neį­ga­lie­siems.

„Gy­dy­to­jas odon­to­lo­gas per sa­vo dar­bo die­ną dan­tų sa­na­ci­jai tai­kant bend­ri­nę ne­jaut­rą prii­ma vie­ną suau­gu­sį pa­cien­tą, turintį  psi­chi­nę ne­ga­lią, nes jiems dan­tų gy­dy­mo pro­ce­dū­ra už­trun­ka žy­miai il­giau – va­lan­dą ar net iki dvie­jų va­lan­dų“, – aiš­ki­na Po­vi­las Venc­kus, Vai­kų chi­rur­gi­jos, or­to­pe­di­jos ir trau­ma­to­lo­gi­jos cent­ro va­do­vas.

Vie­nos pro­ce­dū­ros me­tu daž­niau­siai su­tvar­ko­mi vi­si dan­tys. Jei rei­kia, pro­ce­dū­ros me­tu nu­va­lo­mos dan­tų ap­na­šos ir tik po to sa­nuo­ja­mi dan­tys. Pa­si­tai­ko la­bai „už­leis­tų“ at­ve­jų, ir vie­no ap­si­lan­ky­mo odon­to­lo­gi­jos ka­bi­ne­te neuž­ten­ka.

Ka­bi­ne­tas įkur­tas 2011 me­tais. Iki tol Šiau­liuo­se to­kios pa­slau­gos ne­bu­vo tei­kia­mos. Pa­cien­tams tek­da­vo vyk­ti į Vil­nių ar­ba Kau­ną.

„To­kio ka­bi­ne­to po­rei­kis bu­vo di­de­lis, jo pra­šė neį­ga­lių­jų drau­gi­jos“, – sa­ko Da­nu­tė Va­lod­kie­nė, Vai­kų chi­rur­gi­jos, or­to­pe­di­jos ir trau­ma­to­lo­gi­jos cent­ro vy­res­nio­ji slau­gos ad­mi­nist­ra­to­rė.

Šia­me odon­to­lo­gi­jos ka­bi­ne­te pa­slau­gos tei­kia­mos ne tik neį­ga­lie­siems (ir vai­kams, ir suau­gu­sie­siems), bet ir vai­kams, ku­rie la­bai bi­jo odon­to­lo­gi­nių pro­ce­dū­rų, ne­pa­vyks­ta su­si­tar­ti, o gy­dy­ti rei­kia ne­del­siant.

„Svar­bu, kad kuo dau­giau žmo­nių ži­no­tų, kad Šiau­liuo­se tei­kia­ma to­kia pa­slau­ga, nes ne­tvar­kant dan­tų, vys­to­si pū­lin­gos komp­li­ka­ci­jos“, – sa­ko P. Venc­kus.

Ūmių li­gų kol kas ne­gy­do

Ūmios odon­to­lo­gi­nės li­gos Šiau­liuo­se kol kas ne­gy­do­mos. To­kiais sku­biais at­ve­jais, kai pa­cien­tas ne­ga­li lauk­ti nė die­nos, ten­ka vyk­ti į Kau­no, Vil­niaus ar Klai­pė­dos li­go­ni­nes, kur pa­gal­ba tei­kia­ma iš­ti­są pa­rą.

Ar Šiau­liuo­se ka­da nors bus gy­do­mos ūmios odon­to­lo­gi­nės li­gos?

„Kar­tais pyks­ta ant mū­sų pa­cien­tų tė­vai, kad to ne­da­ro­me. Šiuo me­tu va­do­vau­ja­mės Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos įsa­ky­mu, kad bū­ti­no­ji odon­to­lo­gi­nė pa­gal­ba tei­kia­ma Vil­niu­je, Kau­ne ir Klai­pė­do­je. Jei bus pa­keis­tas SAM įsa­ky­mas ir at­si­ras dau­giau gy­dy­to­jų odon­to­lo­gų, ta­da gal ir Šiau­liuo­se bus to­kia pa­gal­ba tei­kia­ma“, – sa­ko P. Venc­kus.

Odon­to­lo­gi­jos ka­bi­ne­te pa­slau­gos tei­kia­mos pla­ni­ne tvar­ka. Pla­ni­nėms kon­sul­ta­ci­joms bū­ti­nas šei­mos gy­dy­to­jų ar­ba ki­tų spe­cia­lis­tų siun­ti­mas. Sku­bi pa­gal­ba tei­kia­ma be siun­ti­mų.

„Mū­sų pa­cien­tai ir jų ar­ti­mie­ji yra ga­na jaut­rūs. Kar­tais jiems ne­leng­va bū­na su­pras­ti, ko­dėl at­vy­kus pla­ni­nei pro­ce­dū­rai ten­ka pa­lauk­ti. Ei­liš­ku­mą su­da­ro­me at­si­žvelg­da­mi į pa­cien­tų am­žių, ne­ga­lią. Pir­miau­sia sa­na­vi­mo pro­ce­dū­ros at­lie­ka­mos ma­žiau­siems ir ne­ra­miau­siems pa­cien­tams“, – sa­ko P. Venc­kus.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Mo­ters ir vai­ko kli­ni­ko­je esan­čia­me odon­to­lo­gi­jos ka­bi­ne­te neį­ga­lie­siems ir jaut­riems vai­kams dan­tys sa­nuo­ja­mi tai­kant bend­rą ne­jaut­rą. Ka­bi­ne­te, įreng­ta­me 2011 me­tais, yra vi­sa bū­ti­na įran­ga to­kioms pro­ce­dū­roms atlikti.

Jo­niš­kie­tė Da­nu­tė Na­vic­kie­nė apie odon­to­lo­gi­jos ka­bi­ne­tą neį­ga­lie­siems sa­ko su­ži­no­ju­si iš ki­tų ma­mų, au­gi­nan­čių neį­ga­lius vai­kus.

Po­vi­las Venc­kus, Vai­kų chi­rur­gi­jos, or­to­pe­di­jos ir trau­ma­to­lo­gi­jos cent­ro va­do­vas, ra­gi­na il­gai ne­dels­ti at­si­ra­dus sky­lu­tei dan­ty­je, nes už­del­sus ir su­ge­dus dan­ties ka­na­lui ga­li pri­reik­ti ne vie­nos pro­ce­dū­ros su nar­ko­ze ar­ba dan­tį iš vi­so pa­ša­lin­ti.

Da­nu­tė Va­lod­kie­nė, Vai­kų chi­rur­gi­jos, or­to­pe­di­jos ir trau­ma­to­lo­gi­jos cent­ro vy­res­nio­ji slau­gos ad­mi­nist­ra­to­rė, sa­ko, kad jau ke­li mė­ne­siai kaip nė­ra il­gų ei­lių, nes odon­to­lo­gi­jos ka­bi­ne­te neį­ga­lie­siems šiuo me­tu dir­ba trys odon­to­lo­gai.