
Naujausios
Perkaisti galima ir šiltnamyje
Respublikinės Šiaulių ligoninės medikai įspėja – gegužės saulė ypač aktyvi, net ir vėsią dieną ilgai būnant saulėje galima nudegti, o visą dieną darbuojantis šiltnamyje – patirti šilumos smūgį.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Dažnai perkaista sodininkai
Gydytoja kardiologė Dovilė Dovidaitienė, Šiaulių ligoninės I kardiologijos skyriaus vedėja, sako, kad šiuo metu ligoninėje kaip niekad daug sunkių širdies ligonių. Žmonių, sergančių lėtinėmis širdies ir kraujagyslių ligomis, būklė dažnai pablogėja būtent pavasarį ir rudenį. Pereinamuoju laikotarpiu, prisitaikant prie staigaus atšilimo ar atšalimo, širdžiai ir kraujagyslėms tenka nemažas krūvis.
Pacientų padaugėja ir Neurologijos skyriuje. Kraujagyslių ir širdies problemos sukelia ne tik infarktus, širdies aritmiją, hipertenziją, bet ir kyla insultų rizika.
„Lietuviai pasižymi tuo, kad arba nesidomi, arba per mažai informacijos turi apie sveikatą. Galbūt taip yra ir kitose šalyse, tačiau reikia pripažinti, kad mūsų švietimas apie tai, kaip mes kiekvienas turėtume rūpintis savo sveikata, yra prastesnis. Žmonės kažkodėl galvoja, kad juos išgelbės medikai. Pirmiausia, medikai gali nespėti, o antra, geriau yra nesusirgti ir rūpintis, kad sveikata nepablogėtų“, – sako Vaiva Makštutienė, Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos direktorė.
Atšilus orams nemažą dalį pacientų sudaro pagyvenę žmonės, perkaitę sode, darže, šiltnamyje.
„Atveža žmogų su įtariamu insultu. Pasižiūri, kad jis visas raudonas, suprakaitavęs. Pasirodo, joks insultas, o tiesiog šiluminis smūgis“, – pasakoja Kęstutis Dainius, Neurologijos skyriaus gydytojas neurologas.
Šiltnamyje, pasak neurologo, geriausias laikas darbuotis, kai jis dar neprikaitęs – nuo 6 iki 9 valandos ryto.
„Esant karščiams žmonės nėra linkę save saugoti, – pastebi ir D. Dovidaitienė. – Jie eina ravėti, sodinti ar pasivaikščioti, ir neįvertina, kad būnant karštyje prakaituojama ir netenkama ne tik skysčių, bet ir mineralų.“
Perkaitus gali pradėti svaigti ar skaudėti galva, atsirasti dažnas širdies plakimas, gali net pritemti sąmonė. Pajutus šiuos simptomus reikia nedelsiant eiti į pavėsį, vėsinti kūną ir gerti skysčių.
Žmonėms, kuriems linkęs trikti širdies ritmas, su prakaitu netekus kalio ir magnio, padažnėja ritmo sutrikimai. Žmonės, kurie turi padidėjusį kraujo spaudimą, jeigu per karščius negeria papildomai vandens, nukrenta kraujospūdis, ir jie nebežino, ką daryti su antihipertenziniais vaistais.
Dažna klaida, jei pacientas savavališkai nustoja vartoti vaistus ar keičia jų dozes, nes po kurio laiko spaudimas gali šoktelėti iki neįprastų aukštumų. Jeigu kyla klausimų dėl vaisto vartojimo, reikėtų pasitarti su šeimos gydytoju ar kardiologu.
Geriausias gėrimas – mineralinis vanduo
„Pirmiausiai pacientams patarčiau nepamiršti gerti pakankamai vandens, netgi tiems, kuriems paprastai patariame riboti skysčių kiekį iki pusantro litro per parą. Geriausia gerti mineralinį vandenį, kad pasipildytų prarastų mineralų atsargos“, – pataria kardiologė.
D. Dovidaitienė taip pat nerekomenduoja širdies ligoniams eiti į lauką, o juo labiau būti saulės atokaitoje, įkaitusiose patalpose pačiu karščiausiu metu. Jeigu ir namuose labai tvanku, geriausia laiką leisti ten, kur veikia kondicionieriai, pavyzdžiui, prekybos centruose.
Pasak K. Dainiaus, prisitaikyti prie besikeičiančių oro sąlygų žmogui padeda skydliaukė. Tačiau tam reikia ne vienos dienos, mažiausiai – savaitės. Ir karščiams užklupus namuose, ir nuvykus į šiltus kraštus, prie karščio reikia pratintis palaipsniui.
Neurologas atkreipia dėmesį, kad pastaruoju metu padaugėjo hiponatrenijos atvejų, kai organizme labai sumažėjęs natrio kiekis.
„Druska paskelbta vos ne valstybiniu priešu. Druskos turi būti tiek, kiek reikia. Jei druskos organizme bus per daug, žmogus pateks pas kardiologą, jei per mažai – pas mus, neurologus“, – sako K. Dainius.
Hiponatrenija pasireiškia orientacijos sutrikimu, galvos skausmu, pykinimu, vėmimu, lengvu smegenų paburkimu.
„Jokiu būdu negalima visiškai atsisakyti druskos. Jeigu yra šilta, žmogus prakaituoja, dar vartoja šlapimą varančius vaistus ir į sriubą nededa druskos, tada garantuotai pateks pas neurologus“, – įspėja K. Dainius.
Gausiai prakaituojant, druskos neturėtų atsisakyti ir hipertenzija sergantys žmonės, kuriems paprastai rekomenduojama vartoti kuo mažiau druskos.
Veidą įdegė net ir vėsią dieną
Būnant saulėje rizikuojama ne tik perkaisti, bet ir nudegti odą.
„Dvi valandas su broliu pažvejojom prie tvenkinio ir nudegėm. Buvo šalta, ir saulės nejautėme. Būna, kad ir daktarai nepasisaugo“, – asmenine patirtimi dalijasi gydytojas K. Dainius.
Pasak Redos Vaitkevičiūtės-Macaitienės, Odos ir veneros ligų centro gydytojos dermatovenerologės, žmonės vis dar retai naudoja kremus nuo saulės. Jeigu būdami paplūdimyje ir pasitepa kartais, tai eidami pasivaikščioti, žvejoti ar darbuotis sode – labai retai.
Kūnui rekomenduojamas kremas nuo saulės su SPF 30, plaštakoms, veidui, kaklui (vietoms, kurios daugiau mato saulės) – su SPF 50. Pasak gydytojos, užsienyje yra kremų ir su dar didesniu apsaugos faktoriumi.
„Nėra nekalto nudegimo ir nekalto poveikio odai. Pasaulinės sveikatos organizacijos pripažinta, kad saulė yra kancerogenas. Ultravioletiniai saulės spinduliai sukelia odos vėžį.
Įdegis yra odos apsisaugojimas nuo saulės. Veikiant saulei melanocitai gamina melaniną, kuris suteikia odai rusvą atspalvį. Tai ne kas kita, kaip apsauga nuo saulės. Nudegimas yra paviršinių odos ląstelių pažeidimas, kai oda jau nebesugeba apsisaugoti nuo saulės ir parausta, patinsta, skauda, sunkesniais atvejais atsiranda pūslių, joms nusilupus, erozijų“, – sako gydytoja.
Vartojant tam tikrus vaistus ir būnant saulėje galima patirti fototoksinę reakciją. Dažnai tokią reakciją sukelia vaistai nuo širdies aritmijos, tetraciklinų grupės antibiotikai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Reakciją gali sukelti ir geriami, ir leidžiami, ir tepami medikamentai.
Fototoksines reakcijas gali sukelti ir augalai: citrinos, salierai, krapai, pastarnokai, morkos, petražolės, rūtos, vaistinė dirvuolė.
Fototoksinės reakcijos metu oda gali parausti, patinti, niežėti, ją gali išberti, net atsirasti pūslių.
Nuolat saulės veikiama oda greičiau sensta, išsausėja, praranda elastingumą, raukšlėjasi. Kiti lėtiniai odos pakitimai – ikinavikinių ir navikinių darinių atsiradimas. Užtenka bent keletą kartų gyvenime stipriau nudegti saulėje, kad ateityje atsirastų rizika susirgti odos vėžiu.
Pasak R. Vaitkevičiūtės-Macaitienės, dažnai klaidingai įsivaizduojama, kad kuo ilgiau būsi saulėje, tuo daugiau organizme pasigamins vitamino D. Užtenka saulėje pabūti 10–15 minučių, kad pasigamintų vitamino D tiek, kiek reikia. Ilgiau būnant saulėje organizmas vitamino D daugiau nepasigamins ir jo atsargų neprikaups. Ir nebūtina išsirengti saulėje, užteks, kiek spindulių gaus rankų ir veido oda.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Gydytojas neurologas Kęstutis Dainius: „Druska paskelbta vos ne valstybiniu priešu. Druskos turi būti tiek, kiek reikia. Jei druskos organizme bus per daug, žmogus pateks pas kardiologą, jei per mažai – pas mus, neurologus.“
Gydytoja kardiologė Dovilė Dovidaitienė kai karšta pataria vartoti pakankamai vandens, geriausia mineralinio, jo neturėtų vengti ir žmonės, sergantys hipertenzija.