
Naujausios
Įstaigos aiškina skirtingai
Pradėjusi aiškintis, moteris sužinojo, kad specialūs vienkartiniai drabužiai nėra būtini, galima eiti ir su savais, svarbu, kad juose nebūtų metalinių detalių: sagučių, užtrauktukų, kniedžių ir panašiai. Taip pat reikia nusiimti metalinius papuošalus.
"Tiktai tada, kai pradėjau klausinėti, kas ir kaip, sužinojau, kad galima ateiti su savo drabužiais, bet diagnostikos centro darbuotojos aiškino, kad tuomet tyrimas gali būti netikslus. Kitaip tariant, nenori pirkti jų drabužių – eik į tyrimą nuogas, vietoj to, kad paaiškintų, su kokiais drabužiais galima ateiti, kad tai nepakentų tyrimo rezultatui", – sako Lina.
Moteris taip pat nusiuntė laišką ligonių kasai klausdama, ar neturėtų vienkartiniai drabužiai būti kompensuojami. Gautame atsakyme buvo rašoma, kad pacientams, apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu, nereikia mokėti nei už tyrimą, nei jo metu naudojamas vienkartines priemones. Tiesa, vienkartiniai drabužiai laiške nebuvo išskirti.
Diagnostikos centras, kuriame buvo atliktas tyrimas, moteriai raštu atsakė, kad vienkartiniai medicininiai drabužiai nėra kompensuojami iš ligonių kasų, todėl pacientas turi už juos susimokėti.
"Tačiau įdomiausia, kad pacientams net nepaaiškinama, kad tie drabužiai nebūtini, pasirašydamas dokumentą prieš tyrimą tu automatiškai pasirašai ir sutikimą susimokėti už vienkartinius drabužius. O jeigu pasirašei, vadinasi, sutikai, ir nėra čia ko skųstis", – sako šiaulietė.
Dažniausiai siūlomi neva specialūs vienkartiniai medicininiai drabužiai, tačiau jie nėra būtini, o susimokėti už juos papildomai prašoma.
Linos spėjimu, diagnostikos centras tokius vienkartinius drabužius perka už centus, o pacientams jie kainuoja net 4 eurus.
"Tyrimai to paties tinklo septyniuose diagnostikos centruose atliekami kiekvieną dieną, net savaitgaliais, nesunku įsivaizduoti, kiek pinigų per vieną dieną visoje Lietuvoje tinklas iš pacientų susirenka vien už vienkartinius drabužius", – svarsto šiaulietė.
Drabužiai nebūtini, todėl nekompensuojami
Šiaulių teritorinės ligonių kasos (TLK) specialistai sako sulaukiantys gyventojų klausimų, ar reikia mokėti už MRT tyrimų metu naudojamus vienkartinius specialius drabužius ar kitas vienkartines medžiagas.
"Į MRT paslaugos bazinę kainą yra įskaičiuotos visos priemonės, kurių reikia šiems tyrimams atlikti. Jeigu tyrimui atlikti reikia specialių drabužių, gydymo įstaiga turi nemokamai aprūpinti pacientą šiais drabužiais", – paaiškina Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotoja Dalia Miniauskienė.
Specialistė taip pat sako, kad dažniausiai siūlomi neva specialūs vienkartiniai medicininiai drabužiai, tačiau jie nėra būtini, o susimokėti už juos papildomai, žinoma, prašoma.
Apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) su gydytojo siuntimu nei už MRT, nei už vienkartinius drabužius ar kitas medžiagas (jei jos būtinos tyrimui) papildomai mokėti nereikia, jei pacientas kreipiasi į gydymo įstaigą, su kuria ligonių kasos yra sudariusios sutartį dėl šių paslaugų teikimo ir apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis.
Svarbu žinoti, kad mokėti reikia, jeigu pacientas pats pasirenka tyrimą ar procedūrą, neturėdamas gydytojo siuntimo. Tokiu atveju tyrimo kainą reikia sumokėti gydymo įstaigos kasoje. Mokėti už MRT reikia pacientams, neapdraustiems PSD, ar tuo atveju, jeigu tyrimo pageidaujama be eilės.
Gydytojui siuntime nurodžius siunčiančiai įstaigai pateikti tyrimo vaizdo kopiją, už ją pacientui taip pat mokėti nereikia. Jei pacientas pats pageidauja turėti vaizdo kopiją – už ją reikės sumokėti.