
Naujausios
"Esu tiltas"
Savo pomėgį augalams Kristina Šilinskienė vadina aistra ir prasme jos gyvenimą varančią į priekį.
Ekologijos ir etnokultūros sklaida, moterų užimtumas, verslumo skatinimas – toks pagrindinis Naktižiedės tikslas.
Veikla gimė iš meilės Lietuvos augalams, žolynams ir medžiams. "Noriu, kad ateinanti karta nepamirštų protėvių tradicijų. Seku pasakas ir menu mįsles apie augalus, pasakoju augalų istorijas. Tai atveria kitokį klausytojų požiūrį į mus supančią aplinką, po kojomis augančius augalus – kelia pagarbą ir pasididžiavimą jais ir mūsų šalies gamta bei istorija", – dalijasi mintimis Kristina.
Jos veikloje galima įžvelgti ir praktinę pusę. Lietuvoje auga daugiau kaip šimtas rūšių valgomųjų laukinių augalų, kuriuos galima panaudoti kasdieniam ir šventiniam stalui.
"Tai nieko nekainuoja. Žoliavimas gryname ore stiprina dvasią ir kūną, mažina visa apimantį šiuolaikinį besaikį vartojimą, – įsitikinusi žolininkė, savo veikla propaguojanti ekologiškos ekonomikos idėjas. – Esu tiltas tarp gamtos paslapčių ir jūsų!"
Patiekalai iš laukinių augalų dabar gaminami geriausiuose ir garsiausiuose pasaulio restoranuose. Augalai gali tarnauti ir kaip vaistas. Galiausiai mokydama juos kuo plačiau panaudoti buityje Kristina skatina kaimo moterų verslumą. Ne kiekvienas kaimo žmogus gali dirbti sunkius fizinius kaimo darbus. O žoliauti visai nesunku.
Erdvė ir privatumas
K. Šilinskienė kilusi iš Akmenės. Įgijusi verslo administravimo magistro laipsnį Vytauto Didžiojo universitete, kurį laiką dirbo Šiaulių universitete. Tačiau sulaukus trijų vaikų, miesto bute pasidarė ankšta. Nusprendė pirkti namą kaime. Tinkančią sodybą rado Butkiškėje, kaimelyje tarp Kelmės ir Kražių.
"Niekuomet nebuvau gyvenusi kaime. Pirmą kartą į rankas paėmiau malkas. Nemokėjau pjauti žolės, – pirmąsias dienas Butkiškėje prisimena jauna moteris. – Dabar taip čia pripratau, jog niekuomet nesikraustyčiau į miestą. Erdvė ir privatumas – nieko nėra geriau."
Kaimas padėjo atsiskleisti ir Kristinos talentams. Nuo mažens domėjosi augalais. Biologija ir chemija buvo mėgstamiausios pamokos. Bendraudavo ir iki šiol bendrauja su netoliese gyvenusia vaistininke ir žolininke Jadvyga Balvočiūte.
Buvo įstojusi į sveikatos mokslų universitetą, bet nusprendė pasirinkti tuo metu madingesnę verslo administravimo profesiją.
Apsigyvenusi Butkiškėje, atsidėjo savo mėgstamai veiklai. Savo pievoje atrado dešimtis vertingų augalų. Apie juos perskaitė daugybę mokslinių straipsnių. Naktimis, kai užmigdavo vaikai, ruošdavo žolynus arbatai, darydavo sirupus, tepalus, muilus ir kitus buityje reikalingus dalykus. Viską išbandė pati. Dabar savo žiniomis ir patirtimis gali pasidalyti su kitais.
Naktižiedė skaito paskaitas ir veda praktinius užsiėmimus įvairiose Lietuvos vietose: bendruomenėse, mokyklose, globos įstaigose, vaikų dienos centruose. Edukaciją apie natūralią kosmetiką ir valgomuosius laukinius augalus teko vesti ir užsieniečiams anglų kalba.
"Parėjau į save"
"Gimė vaikai – parėjau į save", – savo atsikėlimą į Butkiškę ir galimybes užsiimti mėgstama veikla aiškina žolininkė.
Jau septyneri metai ji veda edukacinius užsiėmimus apie gydomąsias augalų savybes. Užsiėmimų poreikis didėja. Chemijos prisisotinę žmonės ieško sveikesnės mitybos ir mažiau kenksmingo gydymosi alternatyvų. O valgomieji laukiniai augalai turi gausybę naudingų medžiagų. Pavyzdžiui, didžioji dilgėlė baltymų kiekiu prilygsta ankštiniams.
Pirmaisiais gyvenimo kaime metais priskynė dilgėlių ir nuvežė jas į turgų. Abejojo: "Kas jas pirks?" Bet nupirko. Dabar kasmet klientai prašo, kad atvežtų.
Kristina dėstė Trečiojo amžiaus universitete. Mokslo metai baigėsi, bet moterys prašosi su savo mokytoja važiuoti į mišką rinkti gauromečio, čiobrelių, jonažolių. Fermentuotą siauralapio gauromečio arbatą gali gerti visi – nuo mažo iki seno. Ji tinka ir kasdienai, ir kaip vaistas. Turi labai stiprų priešuždegiminį poveikį. Ramina. Stiprina ne tik kūną, bet ir dvasią.
Šiuo metu žydi pievos. Jose pilna naktižiedžių. Galima prisirinkti gervuogių lapų– stiprina imuninę sistemą, tinka maišyti su mėtomis ar čiobreliais. Žemuogių lapų arbata stiprina kraują, tinka ir vaikams.
Netrukus pradės žydėti liepos. Jų žiedai – ne tik skani arbata, bet tinka veidui prausti, plaukams skalauti.
Ne pro šalį kraujažolės ir dilgėlės. O žolių karalienė šiuo metu žydinti pelkinė vingiorykštė. Tai natūralus aspirinas. Ji skystina kraują, tinka, kai aukšta temperatūra. Be to, turi imuninę sistemą stiprinančių medžiagų. Dar labai skaniai kvepia. Galima gaminti kvapiuosius aliejus, prisikimšti pagalvėles. Anksčiau lietuviai vingiorykščių pridėdavo į šieno čiužinius, kuriais minkštindavo lovą.
Žoliavimas gryname ore stiprina dvasią ir kūną, mažina visa apimantį šiuolaikinį besaikį vartojimą.
Namus galima kvėpinti ir baliniu ajeru. Pavasarį ir rudenį kasame jo šaknis. O dabar galima pasiskinti lapų. Jie ir sudžiovinti išlaiko puikų kvapą. Galima prisikimšti pagalvėles.
Kristina pataria pasirinkti ir paprastojo kiečio. Jis turi raminamojo poveikio. Ypač palanku jį skinti dabar, kai sausi orai. Nuskintus kiečius, kaip ir kitas žoleles, reikia apvytinti tamsioje, sausoje patalpoje. Vystant prasideda fermentacija – veikliosios medžiagos pasiunčiamos į lapus. Pavytintus kiečius reikia džiovinti dvi – tris dienas tamsioje sausoje patalpoje.
Visas vaistažoles žolininkė pataria džiovinti natūraliai. Elektrine džiovykle naudotis tik iš bėdos, nes įkaitęs plastikas skleidžia kenksmingus junginius, gali sugadinti skonį ir poveikį. Vaistažoles laikyti popieriniuose maišeliuose ir saugoti nuo drėgmės.
Nekilo rankos ravėti daržo
Apsigyvenusi Butkiškėje, Kristina kaip ir visi kaimo žmonės pasisodino daržą. Tačiau jis prižėlė žolių. Naujajai sodybos šeimininkei tos žolės neatrodė piktžolės. "Trikertė žvaginė, dirvinė našlaitė, dirvinė čiužutė – kaip gali tokius augalus rauti. Iš daržo išėjo nei šis, nei tas. Daugiau ir nesodinu", – sako žolininkė.
Gamtos mylėtoją neramina ekologinė Lietuvos situacija. Mažėja pievų. Žolynuose, kur anksčiau galėjai nusiskinti žemuogės lapų, dabar plyti rapsų laukai. Nyksta ne tik žemuogės, bet ir čiobreliai. Menksta augalų įvairovė. Vaikai jau dabar nebepažįsta augalų, nežino jų vartojimo tradicijų. Kai vyresnioji karta išeis, nebus kas jiems apie augalus papasakotų.
K. Šilinskienė vaikams per edukacinius renginius parodo augalus, pasakoja apie jų savybes ir naudą žmogui. Kad geriau įsimintų, pasakojimus paįvairina mįslėmis, pasakomis ir kitokiais dalykais.
Moteris moko daryti mažas vantas, pritaikytas dušui, nes pirties daugelis Žemaitijoje jau nebeturi. Į vantą deda beržo ir liepos šakelių, priduria dilgėlių, kraujažolių, ramunėlių. Mat, kiekviena šakelė ir kiekviena žolė turi ypatingą, vienai jai būdingą poveikį kūnui.
Iš žolelių, augančių aplink, Kristina moko savo klausytojus pasigaminti plaušinių arba kvepiančių pagalvėlių namams. Šaltalankiai ir dilgėlės tiks nuspalvinti namų gamybos muilus ar tepalus.
Iš kiaulpienių šaknų, gilių, erškėtrožių sėklų ar morkų galima pasigaminti skanią sveikuolišką kavą. Moko gaminti aliejinę ištrauką iš kaštonų vaisių. Ji tiks stiprinti kojų venas. Plaukams prižiūrėti rekomenduoja dilgėlių šaknis.
"Kuo labiau mylėsime gamtą, tuo ilgiau ją išsaugosime, – įsitikinusi moteris. – Tai ir yra svarbiausioji mano darbo prasmė."
Už tautiškumo puoselėjimą K. Šilinskienė apdovanota Žemės ūkio ministerijos diplomu. Be to, Lietuvos šimtmečio proga jai skirtas Stelmužės ąžuoliuko klonas. Ne kartą žolininkė pelnė ir Kelmės rajono savivaldybės padėkų.
"Kaime gyventi labai įdomu ir gera. Pati aplinka padiktuoja idėjų ir nepritrūksti veiklos. Ypač jei randi bendraminčių, padedančių tas idėjas realizuoti", – sako Kristina.