
Naujausios
A. Visockas ir V. Simulik – lygiųjų nebus
Šiauliuose vakar prie debatų stalo vienas prieš kitą sėdo miesto mero posto siekiantys Artūras Visockas ir Valerijus Simulik. Kas išlošė šią partiją? Kas ją stebėjo ar klausėsi per Lietuvos radiją, tikino, jog tapo aiškiau, už ką balsuoti antrajame rinkimų ture. Jis vyks kovo 15-ąją ir ten lygiųjų nebus.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Apšilimas 2:0
Debatus rengė ir tiesiogiai transliavo Lietuvos radijas. Nuo 11 iki 12 valandos jie vyko sausakimšoje Povilo Višinskio viešosios bibliotekos mažojoje salėje. Oro trūko. A. Visockas bandė langą atidaryti, bet auditorija, kurioje vyravo senjorai, išsigando skersvėjų.
Bet klausimai kandidatams rodė, jog mieste naujų skersvėjų norėtų ne vienas.
Debatų vedėjai radijo žurnalistai Agnė Skamarakaitė ir Deividas Jursevičius kandidatus „apšaudė“ lengvais klausimais. Ar žino, kokią sporto šaką konkurentas kultivuoja? Abu žinojo. Ar žino, kada Šiaulių gimtadienis? Mėnesį ir dieną, kaip klaustas, teisingai įvardijo A. Visockas ir pridūrė „pagal Saulės mūšį“. V. Simulik susipainiojo mūšio metuose.
Kiek kainuoja Šiauliuose autobuso bilietas? A. Visockas teisingai įvardijo vienkartinių bilietų kainas, bet vis dar litais. V. Simulik nežinojo mėnesinio bilieto kainos.
Kodėl balsuotų už konkurentą? A. Visockas mano, jog būtina turėti oponentą – tai „judina procesą“. V. Simulik konkurento privalumų įžvelgė ne vieną: „Mąstantis, mokantis paklausti nepatogius, valdžiai nepatinkančius klausimus ir ieškantis atsakymo.“
Vienas – socialliberalas, kitas – jaunas
V. Simulik teko gintis nuo jam klijuojamos „perėjūno“ etiketės. Kelios partijos pakeistos, o kiek dar frakcijų Seime – tai kokios jo pažiūros?
„Jeigu keturias kadencijas (tiek kartų rinktas į Seimą – red. past.) už mane rinkėjai balsuoja, tai žino, kas aš per žmogus“, – atrėmė V. Simulik.
Gynėsi, jog konservatorių sąraše pirmą kartą bandęs dalyvauti savivaldos rinkimuose, nes „pakvietė kaip mokyklos direktorių – sutikau“. "Naujoji sąjunga" nunyko, pakvietė į Socialdemokratų partiją E. Žakaris ir A. Butkevičius – nuėjo pas juos „su komanda“.
„Bet supratę, jog charakteriai skiriasi, kaip nuėjome, taip ir išėjome, – sakė V. Simulik. – Taigi, išėjau tik iš vienos partijos, o pagal pažiūras esu socialliberalas.“
Ar V. Simulik suvokia, jog pergalė mero rinkimuose reikštų naujus Seimo nario rinkimus Dainų vienmandatėje apygardoje? Kiek valstybės lėšų tam vėl reikės? „Demokratija brangiai kainuoja“, – atsakė V. Simulik.
A. Visocko pažiūras aiškinantis, primintas jo laiškas konservatorių patriarchui Vytautui Landsbergiui besisiūlant tapti konservatorių sąrašo vedliu ir kandidatu į merus. Dabar, prieš antrąjį turą, paviešinęs, jog esą galėtų dirbti su socialdemokratais?
A. Visockas gynėsi, jog „įsilieti į Tėvynės sąjungą noro nebuvo“. Tuo laišku tik bendražygį Gintautą Lukošaitį „gelbėjo, užstojo“. Esą partija buvo pažeidusi jo konstitucines teises dalyvauti savivaldybių rinkimuose.
Tikino, jog tik „vienas sakinys yra“ apie norą būti konservatorių meru. Bet savo pažiūrų taip ir neįvardijo ir apie socdemus nepratarė nė žodžio.
Tai kokios koalicijos bus po rinkimų?
V. Simulik nuomone, jo ir A. Visocko vedami visuomeniniai judėjimai galėtų būti „bazė, ant kurios būtų statoma koalicija“. Konkurentą jis įvardijo ir draugu, ir bičiuliu. Pajuokavo, jog merų rotacija galėtų vykti: „Pusę metų aš valdau, pusę metų – jis. Jeigu aš meras – Artūras Vicockas vicemeras.“
A. Visockas nuo tiesaus atsakymo išsisuko. Ketverius metus dirba miesto Taryboje, bet aiškino: „Esu politikos naujokas, neišmanau tų gudrybių.“ Tik panašiai kaip seni politikos vilkai tikino: „Prasminga bus atsakyti po rinkimų, kai koalicija bus sudaryta, parašai sudėti.“ Tik A.Visocko koalicija bus „jaunystė“, mat, pats yra „jaunas“.
Klausimai į kaktą
Ar kandidatai yra už šauktinių kariuomenę?
Abu – už profesionalią kariuomenę. Tik V. Simulik yra už karinį parengimą aukštosiose mokyklose: „Nuo švietimo sistemos reikia pradėti, pilietiškumą ugdyti.“
A. Visockas mano, jog „situacija yra tokia, kad nėra ką daryti, kaip šaukti šauktinius“.
Ar investicijas pritraukiant į Šiaulius Rusijos kapitalas bus geras?
V. Simulik nuomone, Lietuvos banko ir specialiųjų tarnybų reikalas aiškintis, koks kapitalas yra geras.
A. Visocko atsakymas panašus: „Jeigu kapitalas švarus – koks skirtumas. O jeigu nesugebame patikrinti – tai kokia mes valstybė.“
Kokia nuomonė apie Savivaldybės skolas, ar žino jų dydį?
V. Simulik aiškino, jog finansininkų reikalas skaičiuoti. Pats jų nuomone remtųsi, per ketverius metus skolą 20–25 procentais mažintų.
A. Visockas patikino, jog skolos – jo „tema.“ Prieš ketverius metus Savivaldybės skola sudarė per 130 milijonų litų, šiandien – 80–90 milijonų litų. Bet nereikia „spekuliuoti“. Galima ir 50 procentų skolą sumažinti, bet viskas priklauso nuo to, „kiek imsi paskolų“.
„Skola nėra blogas dalykas, svarbu, kaip pinigai panaudojami – ką tai rodo: regresą ar pliusą“, – paaiškino kandidatas.
Abu kandidatai padarytų finansinį auditą Savivaldybėje.
„Šeimininkas turi žinoti, kur atėjo“, – tikino V. Simulik.
Abu žiūrėtų, ne kiek valdininkų Savivaldybėje reikia sumažinti, o kokias funkcijas jie atlieka, ar nedubliuoja jų.
V. Simulik teigimu, „gal vienur dar 4–5 trūksta, o kitur – reikia mažinti“.
A. Visockas paaiškino Vietos savivaldos įstatymą: Savivaldybė privalo ir valstybės funkcijas atlikti. Dėl to kai kuriose srityse tarnautojų skaičių net reikėtų didinti. Pavyzdžiui, dėl daugiabučių renovacijos.
Kaip bus su Menų inkubatoriumi?
V. Simulik nuomone, tai „bankrutavęs projektas“. Nuosekliai dėl jo kreipęsis į prokuratūrą, toliau siektų atsakomybės už iššvaistytas lėšas. Pakartojo, jog tai „fantastinis projektas, bet realizavimas žemiau kritikos“.
A. Visockas pabrėžė, jog tai – ne „kultūros, o ekonomikos projektas“. Skambinęs varpais, jog Menų inkubatoriui išlaikyti reikės dotacijos, nors kaip ūkio subjektas pats turėtų išsilaikyti. Dabar viskas priklausys nuo to, „ar nebus pasirašyta klastinga sutartis“ su nauju rangovu.
Ką mano apie į privatininkų veržimąsi atsiriekti šilumos ir kitas monopolines rinkas?
A. Visockas pasidžiaugė, jog Šiauliai parodė pavyzdį, kaip neįsileisti privatininkų į šilumos ūkį. „Nesu prieš privatininkus, bet reikia žiūrėti į sąnaudas, šilumos ūkis duoda milžiniškas pajamas. Tai – mafijos laukas“.
V. Simulik žiūrėtų, ar efektyviai dirba „Šiaulių energija“, „Šiaulių vandenys“. Jeigu matys, kad nesugeba, galvotų apie privataus kapitalo pritraukimą. Esą kodėl jis negalėtų ateiti į „Šiaulių vandenis“, „Busturą“?
Apie Šiaulių problemas ir vizijas
Kokias įžvelgiate esmines Šiaulių problemas?
„Žmonių mažėja, o miesto infrastruktūra išlieka ta pati – tai problema, – įvardijo A. Visockas. – Emigracija – problema.“
Bet jis įsitikinęs, jog ir nuo „esamos padėties galima kilti į viršų“. Pažadai didinti darbo vietų, jo žodžiais, „būtų visiška spekuliacija – net išlaikyti darbo vietas bus iššūkis.“
V. Simulik pasigenda „gražios vizijos ir idėjos“. „Šiauliai gali būti kitokie“, – sakė kandidatas, pabrėždamas, jog sieks, kad miestas būtų saugus ir apšviestas. Pirmiausia tvarkytų miesto apšvietimą.
Kiek jau kainavo kandidatų rinkimų kampanija, kas rėmėjai?
V. Simulik pagarsino išleidęs 14 tūkstančių eurų, A. Visockas – 5 tūkstančius eurų. V. Simulik rėmėjai – „sąrašo žmonės“. A. Visocko rėmėjai – „tie patys“.
Kodėl rinkėjai turėtų už juos balsuoti?
V. Simulik nuomone, rinkėjai patys atsirinks.
A. Visocko argumentas: „Esame žali. Kai esu žalias, tai pasiklausiu kitų – tai visai neblogas dalykas.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
DEBATAI: Valerijus Simulik (kairėje) bando tikinti: „Mes ne varžovai – draugai, bičiuliai“. Artūras Visockas mano kitaip – oponentas būtinas norint judinti procesą.
VANDUO: Debatų įkarštyje vandeniu troškulį malšino ir vienas, ir kitas kandidatas.
POLITIKA: Kai rinkėjų ausys nebegirdi, pretendentai į merus dar turi apie ką pasišnekėti.