Abiturientai lieja prakaitą egzaminuose

Abiturientai lieja prakaitą egzaminuose

Abi­tu­rien­tai lie­ja pra­kai­tą eg­za­mi­nuo­se

Šiau­liuo­se bran­dos eg­za­mi­nus lai­ko 1 400 šių ir anks­tes­nių me­tų abi­tu­rien­tų. Šie­met gim­na­zi­jas ir pro­fe­si­nio ren­gi­mo cent­ro sky­rius mies­te bai­gia 1 345 abi­tu­rien­tai. Vie­na iš eg­za­mi­nų nau­jo­vių – lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros eg­za­mi­no me­tu abi­tu­rien­tai ga­lės 20 mi­nu­čių pa­si­nau­do­ti kom­piu­te­riu.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Po­pu­lia­rių­jų są­ra­šas ne­si­kei­čia

Pag­rin­di­nė se­si­ja star­ta­vo dar ba­lan­džio 4 die­ną, kai abi­tu­rien­tai lai­kė ang­lų kal­bos kal­bė­ji­mo da­lies eg­za­mi­ną.

Šie­met abi­tu­rien­tai eg­za­mi­nus lai­ko be­veik tik šeš­ta­die­niais, kad ne­si­truk­dy­tų ug­dy­mo pro­ce­sas, nes daug mo­ky­to­jų eg­za­mi­nų vyk­dy­to­jų dar­bo die­no­mis tu­ri pa­mo­kų. Nuo bir­že­lio 9 die­nos, kai baig­sis moks­lo me­tai, eg­za­mi­nai vyks ir ki­to­mis sa­vai­tės die­no­mis.

Vie­nin­te­lis pri­va­lo­mas eg­za­mi­nas yra lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros. Ga­li­ma rink­tis lai­ky­ti vals­ty­bi­nį ar­ba mo­kyk­li­nį eg­za­mi­ną. Vals­ty­bi­nį ke­ti­na lai­ky­ti 860 abi­tu­rien­tų, mo­kyk­li­nį – 540.

Mo­kyk­li­nių eg­za­mi­nų yra vos trys: lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros bei me­nų ir tech­no­lo­gi­jų.

Pa­sak Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės Švie­ti­mo sky­riaus vy­riau­sio­sios spe­cia­lis­tės Edi­tos Min­ku­vie­nės, jau ke­le­ri me­tai iš pa­si­ren­ka­mų eg­za­mi­nų ang­lų kal­bos eg­za­mi­nas yra vie­nas po­pu­lia­riau­sių. Šie­met jį pa­si­rin­ko lai­ky­ti 962 abi­tu­rien­tai.

Vals­ty­bi­nį ma­te­ma­ti­kos eg­za­mi­ną taip pat ren­ka­si di­de­lė da­lis abi­tu­rien­tų (šie­met – 804), mat jis bū­ti­nas no­rint pa­tek­ti į aukš­tų­jų mo­kyk­lų vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mas vie­tas.

Taip pat po­pu­lia­rus is­to­ri­jos eg­za­mi­nas. Jį pa­si­rin­ko 447 abi­tu­rien­tai.

Pran­cū­zų, vo­kie­čių, ru­sų kal­bos eg­za­mi­nus jau ke­le­rius me­tus iš ei­lės ren­ka­si vos ke­le­tas abi­tu­rien­tų ar­ba ne­si­ren­ka vi­sai.

„Gal­vo­jant apie atei­ties kom­pe­ten­ci­jas, kar­je­ros ga­li­my­bes, tiek vers­lo at­sto­vai, tiek švie­ti­mo bend­ruo­me­nė ak­cen­tuo­ja ge­bė­ji­mą val­dy­ti bent dvi už­sie­nio kal­bas. Iš vie­nos pu­sės džiu­gu, kad mū­sų mo­ki­niai pui­kiai mo­ka ang­lų kal­bą, ta­čiau to ne­be­pa­kan­ka. Rei­kia pra­dė­ti po­pu­lia­rin­ti ir ki­tų už­sie­nio kal­bų pa­si­rin­ki­mą, kad mo­ki­niai, bai­gę mo­kyk­lą, ge­rai mo­kė­tų bent dvi už­sie­nio kal­bas“, – sa­kė E. Min­ku­vie­nė.

Pag­rin­di­nė se­si­ja baig­sis bir­že­lio 22 die­ną che­mi­jos eg­za­mi­nu. Pa­kar­to­ti­nė se­si­ja pra­si­dės bir­že­lio 25 die­ną ir tę­sis iki lie­pos 9 die­nos.

Pa­kar­to­ti­nės se­si­jos me­tu yra su­da­ro­ma ga­li­my­bė lai­ky­ti vals­ty­bi­nius eg­za­mi­nus tik tiems abi­tu­rien­tams, ku­rie pa­grin­di­nės se­si­jos me­tu ne­ga­lė­jo lai­ky­ti eg­za­mi­no dėl li­gos.

Vie­nin­te­lis eg­za­mi­nas, ku­rį ga­li­ma per­lai­ky­ti, yra lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros. Ta­čiau pa­kar­to­ti­nės se­si­jos me­tu jau lai­ko­mas tik mo­kyk­li­nis eg­za­mi­nas.

Nau­jo­vės

Vie­na iš šių me­tų bran­dos eg­za­mi­nų nau­jo­vių – už­duo­tys at­lie­ka­mos tik juo­dos spal­vos ra­šik­liu. Dau­gy­bę me­tų iki šiol bu­vo ga­li­ma nau­do­tis tik mė­ly­nai ra­šan­čiais ra­šik­liais.

Ši nau­jo­vė įdieg­ta tam, kad Na­cio­na­li­nia­me eg­za­mi­nų cent­re ske­nuo­jat už­duo­tis bū­tų pa­da­ro­mos ko­ky­biš­kes­nės ko­pi­jos ir ran­ka pa­ra­šy­tas teks­tas bū­tų įskai­to­mes­nis.

Ant­ra nau­jo­vė – šie­met per vals­ty­bi­nį ir mo­kyk­li­nį lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros eg­za­mi­ną yra su­da­ry­ta ga­li­my­bė kiek­vie­nam kan­di­da­tui 20 mi­nu­čių pa­si­nau­do­ti kom­piu­te­riu (praė­jus va­lan­dai nuo eg­za­mi­no pra­džios). Kom­piu­te­riuo­se įkel­tas pri­va­lo­mų 36 au­to­rių kū­ri­nių elekt­ro­ni­nis pa­ke­tas. Mo­ki­niui ra­šant ra­ši­nį yra ga­li­my­bė pa­siieš­ko­ti rei­kia­mų au­to­rių, kū­ri­nių ci­ta­tų.

Kiek­vie­no­je pa­tal­po­je, kurioje yra lai­ko­mas lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros eg­za­mi­nas, tu­ri bū­ti ne ma­žiau kaip 2 kom­piu­te­riai 14 kan­di­da­tų gru­pei.

Šie­met pir­mą kar­tą abi­tu­rien­tai ga­lė­jo vie­toj vie­no eg­za­mi­no rink­tis bran­dos dar­bą. Te­mas bran­dos dar­bui abi­tu­rien­tai rin­ko­si rug­sė­jo mė­ne­sį, dar­bo ren­gi­mas star­ta­vo spa­lio 16 die­ną. Ko­vo 16 die­ną vy­ko dar­bų gy­ni­mas.

„Šiau­liuo­se iš pra­džių bran­dos dar­bą bu­vo pa­si­rin­kę 13 abi­tu­rien­tų, bet iki fi­ni­šo nu­ke­lia­vo tik 9. Pro­ce­so me­tu, ma­tyt, da­lis abi­tu­rien­tų įver­ti­no sa­vo ga­li­my­bes ir ne­be­si­ry­žo už­baig­ti. Tie, ku­rie už­bai­gė, bai­gė sėk­min­gai. Re­zul­ta­tų kol kas ne­ma­čiau, bet jie tur­būt bus pa­kan­ka­mai aukš­ti. Pa­ti da­ly­va­vau dar­bų pri­sta­ty­me, tik­rai aukš­to ly­gio dar­bai, kai ku­rie pri­lygs­ta ba­ka­lau­ro ar net ma­gist­ro dar­bams. La­bai sma­gu, kad yra to­kių ga­bių moks­lui jau­nų žmo­nių“, – sa­kė E. Min­ku­vie­nė.

Dau­giau kaip pu­sė abi­tu­rien­tų rin­ko­si gam­tos moks­lų te­mas, du rin­ko­si fi­zi­kos, po vie­ną – che­mi­jos, in­for­ma­ci­nių tech­no­lo­gi­jų, is­to­ri­jos te­mas.

Pa­sak Švie­ti­mo sky­riaus spe­cia­lis­tės, ka­dan­gi bran­dos dar­bas – nau­jo­vė, ir abi­tu­rien­tams, ir mo­ky­to­jams bu­vo ne­ra­mu, kaip sek­sis su­de­rin­ti moks­lus ir moks­li­nio dar­bo ren­gi­mą.

„Ki­tais me­tais ti­ki­mės di­des­nio ak­ty­vu­mo. Šie­met vi­so­je Lie­tu­vo­je iš pra­džių bran­dos dar­bą bu­vo pa­si­rin­kę apie 200 abi­tu­rien­tų, o gy­nė­si tik apie 150. Da­bar jau ir mo­ky­to­jai ga­li pa­sa­ky­ti, ką bū­tų ga­li­ma da­ry­ti ki­taip. Ma­nau, kad jie Na­cio­na­li­niam eg­za­mi­nų cent­rui iš­sa­kys sa­vo pa­ste­bė­ji­mus. Juo­lab, kiek te­ko gir­dė­ti, lyg ir pla­nuo­ja­ma, kad atei­ty­je bran­dos dar­bas bus vi­siems pri­va­lo­mas“, – sa­kė E. Min­ku­vie­nė.

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės Švie­ti­mo sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Edi­ta Min­ku­vie­nė sa­ko, kad vi­siš­kai ne­po­pu­lia­rūs pran­cū­zų, vo­kie­čių, ru­sų kal­bų eg­za­mi­nai, ta­čiau vis la­biau ak­cen­tuo­ja­ma, kad no­rint įsi­tvir­tin­ti dar­bo rin­ko­je rei­kia ge­rai mo­kė­ti bent dvi už­sie­nio kal­bas.