Ch. Frenkelio vilos parke sodinamos rožės

Ch. Frenkelio vilos parke sodinamos rožės

Ch. Fren­ke­lio vi­los par­ke so­di­na­mos ro­žės

Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus Ch. Fren­ke­lio vi­los par­ke plu­ša dar­bi­nin­kai: ka­sa­mas ir iš­ve­ža­mas ne­ko­ky­biš­kas grun­tas, pi­la­mas juo­dže­mis ir ly­gi­na­mas – taip ruo­šia­ma dir­va ro­žy­nui. Par­ke šią va­sa­rą tu­rė­tų pra­žys­ti 1 100 ro­žių krū­mų.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Ro­žių so­di­nu­kų mu­zie­jui Lie­tu­vos šimt­me­čio pro­ga pa­do­va­no­jo kon­cer­no Neaus­ti­nių me­džia­gų fab­ri­ko įmo­nės. Vi­los par­ke per sa­vai­tę pa­so­din­ta apie 300 ro­žių so­di­nu­kų. Vie­tą ro­žy­nui ruo­šia kon­cer­no sam­dy­ti dar­bi­nin­kai, sa­vait­ga­liais plu­ša ir kon­cer­no įmo­nių dar­buo­to­jai, mu­zie­ji­nin­kai, tal­ki­na Šiau­lių uni­ver­si­te­to Bo­ta­ni­kos so­do spe­cia­lis­tai, praei­tą sa­vait­ga­lį kar­tu su anū­ke ro­žes so­di­no ir Sta­nis­lo­vas Gru­šas, Neaus­ti­nių me­džia­gų fab­ri­ko va­do­vas.

Di­džiau­siu iš­šū­kiu, pa­sak S. Gru­šo, ta­po vie­tos pa­ruo­ši­mas so­di­nu­kams. Pra­dė­jus kas­ti paaiš­kė­jo, kad po ve­ja sly­pi sta­ty­bi­nis lau­žas, rei­kė­jo tap­ti tik­rais ak­mens­kal­džiais, no­rint iš­kas­ti 70 cen­ti­met­rų skers­mens ir 40–50 cen­ti­met­rų gy­lio duo­bes. Į jas pri­pil­ta ro­žėms tin­ka­mo su­bstra­to ir pa­so­din­ti so­di­nu­kai.

Ro­žy­no idė­ją S. Gru­šas par­si­ve­žė iš Run­da­lės rū­mų (Lat­vi­ja), kuriuose praei­tų me­tų rug­sė­jį lan­kė­si su šei­ma. „Pa­gal­vo­jau, ko­dėl ne­pa­ban­džius kaž­ką pa­na­šaus pa­da­ry­ti Šiau­liuo­se. Ge­res­nės vie­tos kaip Ch. Fren­ke­lio vi­la ne­ra­si. Taip ir gi­mė šis pro­jek­tas“, – pa­sa­ko­jo me­ce­na­tas.

Vi­los par­ke vyks­ta įvai­rūs ren­gi­niai, čia lan­ko­si ir fo­tog­ra­fuo­ja­si šiau­lie­čiai ves­tu­vių, krikš­ty­nų ir ki­to­mis pro­go­mis, mėgs­ta vaikš­ti­nė­ti ma­mos su vai­kais, ap­si­lan­ko mies­to sve­čiai.

Mu­zie­jaus va­do­vas Rai­mun­das Bal­za pri­ta­rė ro­žy­no idė­jai.

Bu­vo pa­sam­dy­tas kraš­to­vaiz­džio ar­chi­tek­tas Ka­ro­lis Gru­šas. Jis nu­brai­žė par­ko at­nau­ji­ni­mo sche­mą, pa­žy­mė­jo vie­tas, kur ko­kios ro­žių veis­lės ge­riau­siai at­ro­dy­tų ir kur bū­tų tin­ka­miau­sia vie­ta joms aug­ti.

Ka­dan­gi vi­la yra se­ce­si­nio sti­liaus, tai ir žel­dy­nai pro­jek­tuo­ti lai­kan­tis šio sti­liaus. Nu­ma­ty­ta, kad atei­ty­je par­ke at­si­ras pa­vė­si­nių. Pa­lei ga­ra­žų sie­ną pla­nuo­ja­ma pa­sta­ty­ti maž­daug 4 met­rų aukš­čio tvo­rą ir ją ap­žel­din­ti grei­tai au­gan­čiais pen­kia­la­piais vyn­vy­čiais. Pa­lei ki­tą tvo­rą, ski­rian­čią nuo bu­vu­sio „El­nio“ fab­ri­ko te­ri­to­ri­jos, jau pa­so­din­tos vi­jok­li­nės ro­žės.

Par­ke iš vi­so bus pa­so­din­ta 28 veis­lių ro­žių. Kai ku­rios veis­lės la­bai se­nos (nuo 16 am­žiaus), kai ku­rios ne­se­niai iš­ves­tos. Ro­žy­nas tu­rė­tų trauk­ti ne tik veis­lių, bet ir spal­vų, kva­pų įvai­ro­ve.

Yra nu­ma­ty­tas plo­tas prie įė­ji­mo į par­ką, kur kiek­vie­nas no­rin­tis už tam tik­rą su­mą ga­lės įsi­gy­ti „var­di­nę“ ro­žę ir ją pa­so­din­ti. Pa­gei­dau­jant prie ro­žės bus ir len­te­lė su už­ra­šu, ko­kia pro­ga ir kie­no ji bu­vo pa­so­din­ta.

Ro­žės – ga­na di­de­lės prie­žiū­ros rei­ka­lau­jan­čios gė­lės, to­dėl jau pa­sam­dy­tas so­di­nin­kas, ku­ris jas pri­žiū­rės. Spe­cia­lis­tą re­ko­men­da­vo Bo­ta­ni­kos so­das.

Jo­li­tos KIR­KI­LAI­TĖS nuo­tr.

Te­ko nu­kas­ti be­veik 50 cen­ti­met­rų sto­rio pra­sto grun­to sluoks­nį ir už­pil­ti ro­žėms tin­ka­mo juo­dže­mio.

me­džia­gų fab­ri­kas“ va­do­vas Sta­nis­lo­vas Gru­šas pri­sta­tė Ch. Fren­ke­lio vi­los par­ko at­nau­ji­ni­mo pro­jek­tą.

Min­tis Šiau­liuo­se, Ch. Fren­ke­lio vi­los par­ke, įveis­ti ro­žy­ną Sta­nis­lo­vui Gru­šui ki­lo ap­si­lan­kius Lat­vi­jo­je, Run­da­lės rū­muo­se.

Ti­kė­ti­na, kad jau šią va­sa­rą Ch. Fren­ke­lio vi­los par­kas pra­žys tūks­tan­čiais ro­žių žie­dų. Šiuo me­tu čia ruo­šia­ma vie­ta 1100 ro­žių so­di­nu­kų.

Spau­dos kon­fe­ren­ci­jo­je (iš kai­rės) kraš­to­vaiz­džio ar­chi­tek­tas Ka­ro­lis Gru­šas, Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus di­rek­to­rius Rai­mun­das Bal­za ir kon­cer­no „Neaus­ti­nių

Įgy­ven­di­nant pro­jek­tą dar­buo­ja­si ir sa­va­no­riai, ir sam­dy­ti dar­bi­nin­kai.

Au­to­rės nuo­tr.

Kraš­to­vaiz­džio ar­chi­tek­tas Ka­ro­lis Gru­šas pro­jek­ta­vo vi­los par­ko žel­dy­nus ir pa­rin­ko vie­tą ro­žy­nui.