
Naujausios
Ch. Frenkelio vilos parke sodinamos rožės
Šiaulių „Aušros“ muziejaus Ch. Frenkelio vilos parke pluša darbininkai: kasamas ir išvežamas nekokybiškas gruntas, pilamas juodžemis ir lyginamas – taip ruošiama dirva rožynui. Parke šią vasarą turėtų pražysti 1 100 rožių krūmų.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Rožių sodinukų muziejui Lietuvos šimtmečio proga padovanojo koncerno Neaustinių medžiagų fabriko įmonės. Vilos parke per savaitę pasodinta apie 300 rožių sodinukų. Vietą rožynui ruošia koncerno samdyti darbininkai, savaitgaliais pluša ir koncerno įmonių darbuotojai, muziejininkai, talkina Šiaulių universiteto Botanikos sodo specialistai, praeitą savaitgalį kartu su anūke rožes sodino ir Stanislovas Grušas, Neaustinių medžiagų fabriko vadovas.
Didžiausiu iššūkiu, pasak S. Grušo, tapo vietos paruošimas sodinukams. Pradėjus kasti paaiškėjo, kad po veja slypi statybinis laužas, reikėjo tapti tikrais akmenskaldžiais, norint iškasti 70 centimetrų skersmens ir 40–50 centimetrų gylio duobes. Į jas pripilta rožėms tinkamo substrato ir pasodinti sodinukai.
Rožyno idėją S. Grušas parsivežė iš Rundalės rūmų (Latvija), kuriuose praeitų metų rugsėjį lankėsi su šeima. „Pagalvojau, kodėl nepabandžius kažką panašaus padaryti Šiauliuose. Geresnės vietos kaip Ch. Frenkelio vila nerasi. Taip ir gimė šis projektas“, – pasakojo mecenatas.
Vilos parke vyksta įvairūs renginiai, čia lankosi ir fotografuojasi šiauliečiai vestuvių, krikštynų ir kitomis progomis, mėgsta vaikštinėti mamos su vaikais, apsilanko miesto svečiai.
Muziejaus vadovas Raimundas Balza pritarė rožyno idėjai.
Buvo pasamdytas kraštovaizdžio architektas Karolis Grušas. Jis nubraižė parko atnaujinimo schemą, pažymėjo vietas, kur kokios rožių veislės geriausiai atrodytų ir kur būtų tinkamiausia vieta joms augti.
Kadangi vila yra secesinio stiliaus, tai ir želdynai projektuoti laikantis šio stiliaus. Numatyta, kad ateityje parke atsiras pavėsinių. Palei garažų sieną planuojama pastatyti maždaug 4 metrų aukščio tvorą ir ją apželdinti greitai augančiais penkialapiais vynvyčiais. Palei kitą tvorą, skiriančią nuo buvusio „Elnio“ fabriko teritorijos, jau pasodintos vijoklinės rožės.
Parke iš viso bus pasodinta 28 veislių rožių. Kai kurios veislės labai senos (nuo 16 amžiaus), kai kurios neseniai išvestos. Rožynas turėtų traukti ne tik veislių, bet ir spalvų, kvapų įvairove.
Yra numatytas plotas prie įėjimo į parką, kur kiekvienas norintis už tam tikrą sumą galės įsigyti „vardinę“ rožę ir ją pasodinti. Pageidaujant prie rožės bus ir lentelė su užrašu, kokia proga ir kieno ji buvo pasodinta.
Rožės – gana didelės priežiūros reikalaujančios gėlės, todėl jau pasamdytas sodininkas, kuris jas prižiūrės. Specialistą rekomendavo Botanikos sodas.
Jolitos KIRKILAITĖS nuotr.
Teko nukasti beveik 50 centimetrų storio prasto grunto sluoksnį ir užpilti rožėms tinkamo juodžemio.
medžiagų fabrikas“ vadovas Stanislovas Grušas pristatė Ch. Frenkelio vilos parko atnaujinimo projektą.
Mintis Šiauliuose, Ch. Frenkelio vilos parke, įveisti rožyną Stanislovui Grušui kilo apsilankius Latvijoje, Rundalės rūmuose.
Tikėtina, kad jau šią vasarą Ch. Frenkelio vilos parkas pražys tūkstančiais rožių žiedų. Šiuo metu čia ruošiama vieta 1100 rožių sodinukų.
Spaudos konferencijoje (iš kairės) kraštovaizdžio architektas Karolis Grušas, Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza ir koncerno „Neaustinių
Įgyvendinant projektą darbuojasi ir savanoriai, ir samdyti darbininkai.
Autorės nuotr.
Kraštovaizdžio architektas Karolis Grušas projektavo vilos parko želdynus ir parinko vietą rožynui.