
Naujausios
Daugiabučių gyventojai „apaus“ basą armiją
Vyriausybė užsimojo naikinti PVM lengvatą daugiabučių šildymui. Argumentas – ši lengvata socialiai neteisinga. Valstybės biudžetas susižertų papildomus 200 milijonų litų – krašto apsaugai stiprinti. Byrėtų pinigėliai ir didesnėms valdininkų algoms. Tad koks teisingumas būtų atkurtas?
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Už „lygybę“
Socialdemokratai, praeitą savaitę išplatinę pareiškimą, tikina, jog šildymo kainos dėl PVM lengvatos panaikinimo nedidės.
Bet sunku suvokti, kaip gyventojams šildymas nebrangs, jeigu PVM didės 12 procentų – nuo 9 iki 21 procento.
Socialdemokratai akcentuoja, jog būtina atkurti socialinį teisingumą. Mat dabar visiems daugiabučių gyventojams vienodai taikoma PVM lengvata „nesprendžia sisteminio energetinio skurdo problemos“. Ja naudojasi ir varguoliai, ir turtuoliai. Be to, ji netaikoma tiems, kurie šildosi individualiuose namuose.
Primenama, jog dar pernai Seimas „vieningai“ buvo nusprendęs, jog PVM lengvata šildymui galios tik iki 2014 metų pabaigos. Todėl esą Vyriausybei nė nereikia siūlyti jos „naikinti“.
Kas gavo kompensacijas, tas gaus jas ir toliau – bus sukurtas „mechanizmas“.
Tikinama, jog nepagrįstos yra baimės, kad išaugs šildymo kainos. Dėl sėkmingų derybų su „Gazpromu“ sumažinta dujų kaina amortizuosianti šildymo kainų padidėjimą dėl PVM lengvatos panaikinimo.
Seimo iudžeto ir finansų komiteto pirmininkas B. Bradauskas vienoje televizijos laidoje oponentus tikino, jog papildomų lėšų reikia pirmiausia krašto apsaugai stiprinti.
„Visi gi sutarėme, o tam reikia 400 milijonų litų – iš kur paimti?" – B. Bradauskas aiškino, kodėl reikia PVM lengvatą šildymui naikinti.
Bet aiškėja, jog pinigai byrės ir didinti baziniam atlyginimui, nuo kurio priklauso politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų ir valstybės tarnautojų pareiginės algos.
Socialdemokratų pareiškime atvirai rašoma, jog tam bus panaudotos lėšos, surinktos naikinant PVM lengvatą šildymui.
Seimas įstatymo projektui dėl bazinio atlyginimo didinimo po pateikimo jau pritarė. Tam reikės apie 1,2 milijono eurų per metus papildomų lėšų.
Šilumininkai gina vartotojus
Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) prezidentas Vytautas Stasiūnas vienareikšmiai įsitikinęs, jog ne laikas naikinti PVM lengvatą, kol pilna nerenovuotų daugiabučių.
„Valstybė, jeigu nori surinkti daugiau pinigų iš centralizuotai besišildančių žmonių, turi pati dėti daugiau pastangų, kad įsisenėjusios šilumos vartotojų bėdos būtų išspręstos, – sakė „Šiaulių kraštui V. Stasiūnas. – Griežtai nepritariame lengvatos panaikinimui, kol dideles šilumos sąskaitas lemia nepakankamai vartojamas biokuras, kol nėra sumažintas šilumos švaistymas pro kiauras pasenusių daugiabučių sienas“.
LŠTA skaičiuoja, jog dėl PVM didėjimo „užauginta“ šilumos kaina kiekvienam standartiniam 60 kv. m. butui senos statybos nerenovuotame daugiabutyje lemtų apie 250 litų papildomas išlaidas per šildymo sezoną.
Paradoksas, kad tose savivaldybėse, kuriose šilumos gamybai naudojamas tik biokiuras šildymas neišvengiamai brangtų palyginti su praėjusiu sezonu, nes neprognozuojama, kad biokuras pigs.
Tirpdys modernizavimo naudą
Šiauliuose yra beveik tūkstantis daugiabučių, bet renovuoti namai sudaro vos 3 procentus.
Bendrovė „Šiaulių energija“ centralizuotai šildo per 40 tūkstančių butų.
Šiauliuose šilumos kaina dėl įdiegtų biokuro katilų dabar yra mažiausia tarp didžiųjų miestų. Šiauliečiams šilumos kaina mažėtų daugiau nei 20 procentų, palyginti su praeitu šildymo sezonu.
Bet jeigu PVM lengvata išnyks, šeimai, gyvenančiai 60 kv. metrų ploto bute, vidutiniškai šilumos mokesčiai šalčiausiais mėnesiais didėtų 25 litais. O daugiausiai šilumos energijos suvartojančiuose daugiabučiuose – 50 litų.
Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas, tik išgirdęs apie Vyriausybės ketinimus naikinti PVM lengvatą, „Šiaulių kraštui“ teigė, jog tai būtų „nesavalaikis dalykas“.
Akmenės rajone brangs
Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas sutinka, kad lengvata nėra socialiai teisinga. Bet teigia: „Šiandien būčiau prieš PVM lengvatos naikinimą, nes mūsų rajone šildymas brangs.“
Akmenės rajone šilumai gaminti naudojama 50 procentų dujų ir 50 procentų biokuro. Todėl šilumos kainą pavyko sumažinti: dabar šalyje ji yra „apie viduriuką“, o buvo didžiausių kainų penketuke.
V. Mitrofanovo nuomone, PVM lengvatos nereikėtų atsisakyti dar bent 5–7 metus, kol nebus renovuota dauguma daugiabučių.
Be to, jis pabrėžia, kad daugiau nei 50 procentų gyventojų dirba už minimalų ar vidutinį atlyginimą. Dauguma tokių gyvena daugiabučiuose.
„Suprantu valstybės vadovus, kad reikia surinkti mokesčius į biudžetą, – sako V. Mitrofanovas. – Visos mokestinės lengvatos valstybės pajamas mažina ir situaciją iškreipia. Bet man keista, kad pradedame nuo daugiabučių gyventojų, kuriuos mažiausiai reikėtų skriausti, o ne, pavyzdžiui, nuo turto mokesčių.“
V. Mitrofanovas abejoja, ar yra skaičiuojama, kiek dėl PVM lengvatos naikinimo reikės papildomai lėšų kompensacijoms mokėti.
„Bijau, kad kompensavimo našta bus tokia, kad didžią dalį lėšų teks atiduoti tiems patiems šilumininkams, nes žmonių pajamos nėra tokio lygio, kad nereikėtų kompensacijų mokėti“, – mano Akmenės rajono meras.
Gal paskatins renovaciją
Šiaulių miesto vicemeras Juras Andriukaitis, kuris kuruoja daugiabučių renovaciją mieste, įžvelgia, jog lengvatos šildymui naikinimas paskatintų namų renovaciją.
„Dabar renovaciją gyventojai sutinka net su tam tikra priešprieša, nors tam gauna iki 40 procentų investicijų valstybės paramą, – sako vicemeras. – Esame taip įpratę: jeigu gyvenimas neverčia, tai kodėl turėčiau judėti? Manau, kad valstybės politika teisinga. Jeigu atskiras individas to nesupranta, tai kaip kitaip paaiškinti, jeigu ne per prievoles ir ne per piniginę.“
Jis tik pabrėžia, jog PVM lengvatos šildymui naikinimas neturėtų kirsti per skurdžiai gyvenančių žmonių pajamas.
„Todėl turi būti peržiūrėta socialinės paramos sistema, – teigia J. Andriukaitis. – Kita vertus, reikia suprasti, jeigu kažkam taikoma lengvata, tai ją kažkas turi ir uždirbti. Man, pavyzdžiui, gaunančiam pakankamas pajamas, tos lengvatos nereikia, nors ją ir gaunu. Geriau aš tą paramą suteiksiu tam, kam jos tikrai reikia, nei tam, kuriam ji nėra būtina.“
Jo nuomone, kai teigiama, kad ne laikas lengvatą naikinti, reikia klausti: „O kada bus laikas? Ar kai vėl ateis krizė?“
„Kita vertus, ar blogai, kad krašto apsaugai reikia papildomų 400 milijonų litų? – sako politikas. – Pamirštame, kad patys turime save apsaugoti. Rimti dalykai pasaulyje dedasi, turime tai suprasti, O dar Napoleonas yra pasakęs: kas nemaitina savos armijos, maitina svetimą armiją.“
Šilumos kainų prognozė apskrityje
Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos prognozė, kokia bus šilumos kaina (centais už kW – be PVM) 2014–2015 sezoną ir kaip ji skirsis, palyginti su praėjusiu sezonu (kokiu procentu mažės ar didės).
„Šiaulių energija" – 18,19 (- 20,7 proc.)
„Pakruojo šiluma“ – 25,49 (-14,8 proc.)
„Fortum Joniškio energija“ – 28,37 (-7,5 proc.)
„Litesko fil. Kelmės šiluma“ –21,45 (-2,5 proc.)
„Radviliškio šiluma“ – 19,60 (-1,3 proc.)
„Akmenės šiluma“ – 23,28 (1,9 proc.)
P.S. Skaičiuojant 2014–2015 m. šildymo sezono kainą neįvertinta „Gazprom“ atgaline data pritaikyta AB „Lietuvos dujos“ gamtinių dujų kainos nuolaida už 2013 m. sausio 1 d. – 2014 m. balandžio 30 d. laikotarpį bei šilumos tiekėjams privalomi įsigyti dujų kiekiai iš SGD terminalo ir iš terminalo perkamų gamtinių dujų kaina.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„MILIJONIERIAI": Daugiabučių gyventojai, jeigu nuo kitų metų sausio būtų panaikinta PVM lengvata šildymui, į valstybės biudžetą „suneštų“ papildomus 200 milijonų litų.
ELTA nuotr.
NUOMONĖ: Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Vytautas Stasiūnas teigia: „Valstybė gyventojams pirmiausia daugiabučių renovacijos problemas turi padėti spręsti, kad šiluma per kiauras sienas neišeitų, o ne PVM lengvatą šildymui naikinti.“
Vytauto RUŠKIO nuotr.
SVARSTYMAS: Vitalijus Mitrofanovas, Akmenės rajono meras, svarsto: „Daugiau nei pusė gyventojų gauna minimalų ar vidutinį atlyginimą – ar neteks kompensacijoms pakloti didžiąją dalį papildomai surinktų lėšų?“
Jono TAMULIO nuotr.
KLAUSIMĖLIAI: Juras Andriukaitis, Šiaulių miesto vicemeras: „O kada bus laikas atsisakyti lengvatos – ar kai vėl ateis krizė? Ar blogai, kad pinigų reikia krašto apsaugai?“