
Naujausios
Deginimo įrenginyje jau keistas analizatorius
Bendrovės „Toksika“ Šiaulių filiale vakar apsilankęs Šiaulių meras Justinas Sartauskas ir žurnalistai buvo patikinti, jog pavojingų atliekų įrenginys veikia saugiai. Nuo šių metų sausio mėnesio atliekos pradėtos deginti nuolat.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Ekskursija – įsitikinti „savo akimis“
Iš Vilniaus atvykę „Toksikos“ generalinis direktorius Arūnas Dirvinskas, bendrovės valdybos pirmininkas Marius Busilas lydėjo ekskursiją.
„Toksikos“ Šiaulių filialo direktorius Bronislovas Skarbalius aiškino technologinius procesus: deginimo ir teršalų valymo bei išmetimų į aplinką kontrolės.
Dūmai šarminiais tirpalais valomi nuo rūgščių, atitinkamais reagentais absorbuojami furanai ir kiti pavojingi cheminiai junginiai.
„Užkūrėme krosnį po dešimties mėnesių pertraukos, – sakė B. Skarbalius.
Po bandymų, įrenginio stabdymų ir taisymų atliekos pradėtos deginti nuolat. Per parą maksimaliai deginama po 26,4 tonos atliekų. Nuo sausio jau sudeginta 560 tonų, o iki šių metų sausio per bandymų laikotarpį – iš viso 8 tūkstančiai tonų.
Pagal projektą ne daugiau nei 8 tūkstančiai tonų gali būti sudeginami per metus. Ir tik Lietuvoje sukaupiamų. Teigta, jog tokio reikalavimo bus laikomasi.
Nedeginamos tik radioaktyvios ir sprogstamosios atliekos – visos kitos gali keliauti į krosnį. Deginamos medicininės atliekos sudaro iki 10 procentų visų atliekų.
Mažiausias Europoje
Teigta, jog įrenginys „pastatytas ne kelis kartus, o tik 13 procentų galingesnis nei projektinis“. Ir tai esąs „pats mažiausias Europoje toks įrenginys“.
Aprodyta laboratorija – ji viena moderniausių Lietuvoje. Tiria atliekų chemines sudėtis, kad nustatytų, kiek ir kokių atliekų galima deginti vienu metu.
Tiriami ir deginimo šlakai. Jie bus laidojami baigiamame statyti pavojingų atliekų sąvartyne. Laikinosiose saugyklose šlakų jau yra sukaupta apie 2000 tonų.
Pademonstruotas įrenginio valdymo pultas. Jo ekranuose stebimas deginimo procesas ir teršalų išmetimai į aplinką. Duomenys on-line matomi ir Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamente. Paros išmetimai kitos dienos rytą skelbiami „Toksikos“ tinklalapyje – įrenginio monitoringo skiltyje.
Kasdien teikiama informacija apie vandenilio chlorido, anglies monoksido, sieros dioksido, azoto oksidų, bendrosios organinės anglies, amoniako emisijas.
Furanų, dioksinų išmetimų į aplinką tyrimai padaryti, bet rezultatų nėra.
Teko keisti analizatorių
Kelias dienas – sausio pabaigoje ir vasario pradžioje – teršalų išmetimų duomenys rodė, jog viršijami leistini bendrosios organinės anglies (BOA) kiekiai. Tai vienas pavojingiausių patvarių organinių teršalų.
B. Skarbalius aiškino, jog realiai BOA taršos leistinos ribinės normos nebuvo viršytos. Tai patvirtino iš Vilniaus iškviesta nepriklausoma tyrimo laboratorija. Nustatyta, jog iš rikiuotės išėjo pats matavimo prietaisas – BOA analizatorius. Jis pakeistas ir apie tai vasario 5 dieną informuota „Toksikos“ tinklalapyje.
„Įsitikinau, jog duomenys apie įrenginį yra patikimi ir kontrolei teikiami operatyviai, – dalijosi su žurnalistais įspūdžiu meras J. Sartauskas. – Matėme, koks teršalų spektras išeina iš kamino – išmetimai kelis kartus mažesni nei leistini ribiniai.“
Jono TAMULIO nuotr.
ŠLAKAS: Maišuose jau sukaupta apie 2000 tonų deginimo šlako – jis bus laidojamas pavojingų atliekų sąvartyne, kuris baigiamas įrengti.
KROSNIS: Čia matyti deginamos atliekos.
EKSKURSIJA: Bronislovas Skarbalius, „Toksikos“ Šiaulių filialo vadovas, merui Justinui Sartauskui rodo atliekų rezervuarų talpyklą, iš kurios pavojingos atliekos paduodamos į deginimo įrenginį.
VALDYMAS: Deginimo įrenginio valdymo pultas. Viename iš jo ekranų nuolat stebimi teršalų išmetimai į aplinką.