Derybos dėl vaikų primena turgų

Derybos dėl vaikų primena turgų

Derybos dėl vaikų primena turgų

Šiaulių miesto ir rajono savivaldybių vadovai, švietimo skyrių vedėjos vakar sėdo derėtis dėl rajono vaikų neformaliojo ugdymo miesto įstaigose apmokėjimo. Bet pozicijos skirias, ir susitarimas atidėtas mėnesiui. Nesusitarus vėl gresia teismai.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Priims, bet kas mokės?

Prie derybų grįžtama po teismo sprendimo, jog vaikai dėl gyvenamosios vietos negali būti diskriminuojami. Jie turi teisę bet kurioje savivaldybėje pasirinkti neformaliojo ugdymo įstaigas, į kurias priimami pagal gabumus.

Miesto Taryba jau nusprendė vėl priimti rajono vaikus į miesto neformaliojo ugdymo įstaigas. Bet norima, kad rajono Savivaldybė nuo šių metų rugsėjo pradėtų atlyginti jų ugdymo išlaidas.

Teismas yra išaiškinęs, jeigu savivaldybė dėl kitų savivaldybių vaikų ugdymo patiria nuostolių, jie turi būti atlyginami.

Ir miesto meras Justinas Sartauskas, ir rajono meras Algimantas Gaubas vakar tikino, jog nėra nusiteikę teistis. Bet teismo išaiškinimą dėl „nuostolių atlyginimo“ supranta skirtingai.

Nuostatos skiriasi

A. Gaubo nuomone, jeigu miesto biudžete numatytos išlaidos neformaliajam ugdymui, tai apie kokius nuostolius gali eiti kalba?

„Jeigu savo vaiką maitinate – tai išlaidos, jeigu giminių – tai nuostolis, – vaizdžiai aiškino J. Sartauskas. – 18 milijonų litų skiriame savo neformaliojo ugdymo įstaigoms išlaikyti, o rajono vaikai jose sudaro apie 10 procentų.“

„Norite pinigų, bet mes jų neturime, – sakė A. Gaubas. – Po teismo sprendimo lyg ir nebeturite pagrindo iš mūsų lėšų reikalauti, negalite mums kainos nustatyti.“

„Priešingai, – teigė J. Sartauskas. – Priimame vaikus ir išrašome jums sąskaitą. Galime kainą nustatyti, nemokėsite, priversime per teismą sumokėti.“

A. Gaubo nuomone, pagal teismo išaiškinimą rajonas miestui lėšas turėtų seikėti, jeigu pats neteiktų neformaliojo ugdymo paslaugos.

Dabar rajono Savivaldybė turi tris neformaliojo ugdymo įstaigas, joms skiria 4 milijonus litų per metus. Ketina paslaugą plėsti, steigti muzikos, sporto mokyklų filialus arčiau miesto – Kairiuose, Ginkūnuose.

J. Sartauskas pabrėžė, jog tai niekaip nesusiję su sprendžiama problema. Plėsis ar ne rajono įstaigos, vaikai galės rinktis ir miesto įstaigas.

Reikėtų šimtų tūkstančių litų

Bendra abiejų savivaldybių darbo grupė deryboms suskaičiavo, kiek vidutiniškai kainuoja vieno vaiko ugdymas miesto neformaliojo ugdymo įstaigose.

Ugdymo išlaidos sudaro 161 litą per mėnesį, o su aplinkos lėšomis – 221 litą.

„Galime derėtis dėl šių kainų: ar apmokate tik ugdymo kainą, ar ir aplinkos lėšas“, – siūlė Šiaulių meras.

Pabrėžta, jog tėvų įmokų tai niekaip neliečia. Kiek nustatyta mokėti, tiek mokėtų ir toliau.

Miesto neformaliojo ugdymo įstaigas dabar lanko 352 rajono vaikai. Jeigu ir toliau tiek lankytų, rajono Savivaldybei tektų miestui atseikėti apie pusę milijono ar per 700 tūkstančių litų per metus.

Miesto derybininkai siūlė tartis dėl galimybės mokėti ketvirčiais: už realiai per tą laiką lankiusių miesto įstaigas vaikų skaičių.

Nuo spalio 1 dienos numatoma turėti tikslius duomenis. Pagal juos ir būtų teikiamos pirmos sąskaitos.

Miesto Tarybai jau šį mėnesį ketinama teikti tvirtinti vidutines neformaliojo ugdymo kainas. Pagal jas būtų siūloma apmokėti kitų savivaldybių vaikų ugdymą.

Kainų projektas būtų teikiamas ir rajono Savivaldybei svarstyti. Jos apsisprendimo tikimasi sulaukti po mėnesio. Sutarta kitą derybinį susitikimą surengti balandžio 4 dieną.

citata: „Priimame vaikus ir išrašome jums sąskaitą. Galime kainą nustatyti, nemokėsite, priversime per teismą sumokėti.“

Savivaldybės nuotr.

DERYBININKAI: Šiaulių rajono meras Algimantas Gaubas (kairėje), Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Judita Šertvytienė, Administracijos direktorius Kęstutis Lukšas nebuvo linkę sutikti su Šiaulių miesto savivaldybės argumentais.