Ežero prieigose ieškoma teršėjų

Ežero prieigose ieškoma teršėjų

Ežero prieigose ieškoma teršėjų

80 procentų Šiaulių Kalniuko gyventojų jau prisijungė prie vandentiekio ir kanalizacijos tinklų. Kiti  žada prisijungti. Delsiančius pradėjo tikrinti Savivaldybės ir UAB „Šiaulių vandenys“ komisija, nes įtariama, kad fekalijos ir toliau leidžiamos į Talkšos ežerą. Pažeidėjams gresia iki 2000 litų baudos.

Irena BUDRIENĖ

irena@skrastas.lt

Į kiemus užsuko tikrintojai

„Vienas tikrinimas Kalniuko mikrorajone jau buvo organizuotas kartu su savivaldybės Viešosios tvarkos skyriumi“, – sakė „Šiaulių vandenų“ generalinis direktorius Jonas Matkevičius.

Patikrinimai vyks trimis etapais: nuo birželio 10 iki liepos 8 dienos bus tikrinamos Aukštoji, Ilgoji, Kalnelio, Mažoji, Nidos, Rygos gatvės. Nuo liepos iki rugpjūčio pradžios – Siauroji, Smėlio, Smilgų, Švendrių, Tiesioji, Tilvikų, Tilžės, Uosių gatvės. Rugpjūtį – Ventos, Vikšrių, Vingių, Žemoji, Žvyro gatvės.

Prie nuotekų sistemos neprisijungusių gyventojų namuose patikrinama išsiurbiamų nuotekų duobė: ar ji sandari, ar nuotekos nesusigeria į gruntą.

Gyventojai privalo pateikti sutartis, kvitus, įrodančius, kad nuotekos buvo išvežamos. Jeigu nuotekų duobė nesandari – nustatomas teršimo faktas ir duodamas terminas susitvarkyti arba prisijungti prie centralizuotos nuotekų sistemos.

„Sankcijos teršėjams skiriamos remiantis Administracinių teisės pažeidimų kodeksu, o bauda gali siekti nuo įspėjimo iki 2000 litų“, – sakė J. Matkevičius.

„Šukuos“ ir Medelyną

„Šiaulių vandenų“ generalinis direktorius neslėpė, kad apžiūrėję Kalniuką, tikrintojai užsuks ir į Medelyną.

„Ypač į tuos namus, kurių gyventojai neprisijungę prie kanalizacijos, bet yra įsikūrę prie Vijolės upelio, melioracijos griovių“, – sakė J. Matkevičius.

Atsiperka per dvejus metus

Kitoje Talkšos ežero pusėje – Žuvininkų, Meškerių ir kitose mažesnėse gatvelėse kanalizacijos dar nėra. Ji tiesiama šią vasarą.

Kanalizacijos šulinėlis įrengiamas prie namo tvoros, likusius metrus iki namo žmonės arba nusitiesia patys, arba samdo statybininkus.

Skaičiuojama, kad viena privačiame name gyvenanti šeima per mėnesį suvartoja 5–8 kubinius metrus vandens, maždaug tiek turi būti išvežama ir nuotekų iš išsėmimo duobės. Tai kainuoja apie 200 litų per mėnesį. Kanalizacijos įvedimas gyventojui atsipirks per dvejus metus. Be to, nebus teršiama aplinka.

Kita problema – lietaus vanduo

Iki šiol iš ES paramos nebuvo skiriama lėšų paviršinių nuotekų sistemai. 2014–2020 metų ES finansavimo periode paviršinių nuotekų sistemos plėtra įvardinta prioritetu.

„Pagal europinius reikalavimus jau nuo 2010 metų visos paviršinės nuotekos turėjo būti valomos“, – sakėJ. Matkevičius. Paviršiaus nuotekų plėtrai būtinas specialusis planas, kuriam parengti Savivaldybė skelbs konkursą.

Pirmiausia paviršinio vandens valymo įrengimus ketinama statyti būtent Kalniuko rajone, kur yra paviršinio vandens išleistuvai į Talkšos ežerą, ir – probleminėje „Elnio“ teritorijoje.

Taip būtų siekiama apsaugoti mieste esantį Talkšos ežerą, į kurį kartu su lietaus vandeniu subėga nešvarumai iš gretimo mikrorajono.

Jono TAMULIO nuotr.

DARBAI: Žuvininkų gatvėje šią vasarą pluša kanalizacijos tiesėjai.

NORAS: „Žinoma, jungsimės prie centrinės kanalizacijos. Turi būti švaru. Aš – Kalniuko patriotas, čia gimęs augęs“, – su entuziazmu sakė Voldemaras Jaškevičius.

TUALETAS: Netoli ežero lauko tualetą pasistačiusiam gyventojui gresia tūkstantinė bauda.

VAMZDIS: Paviršinis vanduo su visais nešvarumais subėga tiesiai į ežerą. Todėl pirmiausia paviršinio vandens valymo įrengimus ketinama statyti Kalniuko rajone.

KONTROLĖ: Kalniuko gyventojas Povilas Mackevičius tvirtino ne kartą tikrintojams pateikinėjęs sutartis ir kvitus, kad nuotekos iš jo namo yra nuolat tvarkingai išvežamos. „Aišku, jungsiuosi prie centrinės kanalizacijos, bus daug patogiau“, – sakė gyventojas.

ŠULINĖLIS: Kanalizacijos šulinėlis pastatomas prie namo tvoros, likusius metrus iki namo žmonės arba nusitiesia patys, arba samdo statybininkus.

NUOMONĖ: „Vandentiekiu jau naudojamės, įsivesime ir kanalizaciją“, – sakė ponia Silva, Kalniuką laikanti Šiauliuose geriausia vieta gyventi.