Invazija miesto centre

Invazija miesto centre

Invazija miesto centre

Šiauliuose, Vasario 16-osios gatvėje, tarpukariu statytą dviaukštį modernizmo architektūros pastatą savininkas pradėjo rekonstruoti savo nuožiūra. Net sklypo planavimo dokumentai nepatvirtinti, o jau pardavinėjamas butas ketvirtame aukšte, kurio nėra. Pastatą yra įsigijusi UAB „Vaistena“, kurios vadovas ir įkūrėjas yra Artūras Tupikas, dėl buto Kuršėnų dvare „šokdinęs“ Šiaulių rajono savivaldybę.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Autentiką jau naikina

Vasario 16-osios gatvės 37 pastatas – senamiestyje, yra moderniosios architektūros pavyzdys. Spėjama, kad jis gali būti suprojektuotas žymaus architekto Karolio Reisono.

Per sklypo detaliojo plano viešą svarstymą paaiškėjo, jog savininkas nori rekonstruoti dviaukštį pastatą į triaukštį su mansarda.

Miesto vyriausioji architektė Rasa Budrytė „Šiaulių kraštą“ tuomet tikino, jog „saugikliai bus sudėti, papildyti specialieji architektūriniai reikalavimai“. Techninio projekto eskiziniai variantai bus pristatyti visuomenei svarstyti.

Realybė kitokia – nelaukiant planavimo procedūrų baigties pastato autentika jau naikinama – nugriautas bokštelis.

Namas neiškilęs, o butą parduoda

Viename nekilnojamojo turto portale nuo balandžio 28 dienos įdėtas skelbimas apie Vasario 16-osios 37 name parduodamą 4 kambarių butą. Garsinama, jog butas – ketvirtame aukšte.

Įdėta ir keturių aukštų pastato vizualizacija. Tvirtinama, jog namas 2015 metų statybos, o aplinka sutvarkyta.

„Namo teritorija ir automobilių stovėjimo aikštelė aptverta metaline tvora, – rašoma skelbime. – Įrengtas modernus kiemo bei automobilių aikštelės apšvietimas, kiemo danga – trinkelės, apželdintos vejos, auga medžiai“.

„Šiaulių kraštas“ įsitikino – nieko panašaus nėra. Tik vyksta statybos darbai namo viduje.

Pagarsėjęs „atkaklumu“

Pastatą yra įsigijusi UAB „Vaistena“, kurios vadovas ir įkūrėjas yra kuršėniškis verslininkas Artūras Tupikas.

Šiaulių rajono savivaldybė prieš kelerius metus dėl jo užsispyrimo prarado galimybę renovuoti Kuršėnų dvarą.

A. Tupikas dvare turėjo įsigijęs butą, o norint gauti Norvegijos vyriausybės paramą dvare esančius privačius būstus reikėjo išpirkti. Su A. Tupiku Savivaldybei niekaip nepavyko sutarti – užsiprašė tokią kainą, kad Savivaldybei ji buvo neįkandama. Butą išpirko mecenatas Ramūnas Karbauskis, rajono Savivaldybei jį pasiūlęs perimti už simbolinį litą, kad dvaras būtų rekonstruotas.

„Šiaulių kraštas“ bandė gauti A. Tupiko komentarą dėl situacijos Šiauliuose. Kodėl nelaukdamas miesto Savivaldybės sprendimų imasi pastato rekonstrukcijos ir net butus jau pardavinėja?

Į skambutį atsiliepęs pareiškė: „Nesuprantu, ko klausiate.“ Išjungė mobilųjų telefoną.

„Tai – savivalė“

Giedrė Mendoza Herrera, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, „Šiaulių kraštui“ vienareikšmiai teigė, jog užsiimama savivale.

Pirmadienį ji kviečiasi A. Tupiką aiškintis.

„Pati mačiau, kad nebėra bokštelio, įspėjau Architektūros ir urbanistikos skyriaus specialistus, kad užfiksuotų savavalį griovimą ir kreiptųsi į Statybos inspekciją“, – sakė pavaduotoja.

Ji stebėjosi, jog iš specialistų išgirdo, „kad nėra susiformavusi tokia praktika, kad Savivaldybė skųstųsi inspekcijai“.

Ji įsitikinusi, jog laikas suformuoti tokią praktiką: „Mes turime ginti viešą interesą.“

„Pastato kapitaliniam remontui, rekonstrukcijai leidimas neišduotas, yra duotas leidimas tik paprastam vidaus remontui, o bokštelio nugriovimas neatitinka paprastojo remonto darbų“, – patikino G. Mendoza Herrera.

Ji pabrėžė, jog internete įdėtas pastato vaizdas yra niekinis. Tokio pastato techniniam projektui rengti nėra išduotos sąlygos, nes nėra patvirtinto sklypo detaliojo plano.

„Jei pardavinėja butus neegzistuojančiame pastate ir nėra prielaidų manyti, kad jis toks egzistuos, tai čia jau prokuratūros klausimas, – teigė direktoriaus pavaduotoja. – Kaip galima pardavinėti butą, kuris neegzistuoja ir nėra jokių teisinių dokumentų, įrodančių, kad egzistuos?“

Savivaldybė prašė projektuotojų pagrįsti, kokia metodika vadovaujantis skaičiuojamas pastato aukštingumas. Gavo tik atsakymą, jog jis mažinamas nuo 20 iki 17 metrų.

Kita vertus, detaliojo plano rengėjas nėra rekonstrukcijos techninio projekto rengėjas, todėl nežino, ką užsakovas planuoja.

„Žinau, jog buvo duotas pažadas išlaikyti architektūrinį stilių, autentikos elementus, bet dabar pradedame abejoti užsakovo geranoriškumu, – sakė G. Mendoza Herrera. – Modernizmo architektūros pastatų mieste yra visas tinklas – tai didelė vertybė, turime ja naudotis ir paryškinti, formuodami miesto identitetą.“

Paveldosaugininkai bando gelbėti

Paveldosaugininkai dėl nugriauto bokštelio kreipėsi į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją. Inspekcija jų raštą gavo vakar.

„Kreipėmės, nes esame inicijavę to pastato įtraukimą į kultūros vertybių registrą, apie tai ir savininkas informuotas“, – sakė Rytis Budrys, Kultūros paveldo departamento Šiaulių skyriaus vadovas.

Birželio 23 dieną turi įvykti Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos posėdis.

„Tada bus aišku, ar jį saugoti, ką galima daryti. Blogai, kad savininkas nelaukia, jau lenda ir į pastato išorę, – piktinosi paveldosaugininkas. – Įžūlus atvejis.“

Jo nuomone, tai principinis dalykas – Savivaldybė turi atsakyti į esminį klausimą, ar bus saugomas miesto senamiestis?

„Mes darome, ką galime, procesą inicijavome, nes Savivaldybė delsia, – sakė R. Budrys. – Pagal įstatymą ji privalo tuo rūpintis.“

Kultūros vertybių departamentas rūpinasi valstybės saugomais paveldo objektais. Pastatas gali būti ir neįtrauktas į valstybės saugomų sąrašą.

Bet R. Budrys pabrėžė, jog jis gali būti saugomas Savivaldybės.

Po Dramos teatro ažuolinių durų sunaikinimo skandalo Savivaldybė ėmėsi sudaryti saugotinų nekilnojamojo paveldo objektų sąrašą. Senoji miesto valdžia nespėjo jo patvirtinti, o naujoji iki jo dar nepriėjo.

„Sąrašas nukištas į stalčių ir neištraukiamas – būtų patvirtintas, nebūtų tiek problemų su tuo pastatu“, – teigė R. Budrys.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

STATYBA: Vasario 16-osios gatvės 37 namas iš kiemo pusės aptvertas statybai – leidimas duotas tik paprastam remontui, bet ne namo rekonstrukcijai.

Algimanto BRIKO nuotr.

UŽSAKOVAS: Artūras Tupikas kviečiamas aiškintis į Savivaldybę – jo vadovaujama UAB „Vaistena“ įvardijama pastato rekonstrukcijos planavimo užsakove.

PAVELDAS: Prieš mėnesį moderniosios architektūros pastatas dar buvo su bokšteliu.

"REMONTAS": Pastato bokštelis  nugriautas, o internete skelbiama, jog pastatas yra net 4 aukštų – neegzistuojančiame aukšte pardavinėjamas butas.