
Naujausios
Jėzuitų mokykla – vietoje likviduotos mokyklos
Jėzuitai nuo rugsėjo 1-osios Šiauliuose nori atidaryti savo nevalstybinę mokyklą. Šiaulių miesto savivaldybė sulaukė jėzuitų pasiūlymo bendradarbiauti. Dabar esamą Tėvo Benedikto Andruškos pradinę mokyklą tektų likviduoti, mokinius norėtų perimti jėzuitai. Jie jau pristatė ir savo pasirinktą direktorę.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Idėjos nekomentuoja
Tėvo Benedikto Andruškos pradinė mokykla yra katalikiškos pakraipos. Reorganizuoti mokyklą į bendruomeninę katalikišką mokyklą svarstyta ir anksčiau. Prieš metus jos steigėjais ketino tapti Šiaulių vyskupija ir jėzuitai. Dabar iniciatyvą rodo tik jėzuitai.
Mokykla veikia jėzuitams priklausančiame pastate. Panaudos sutartis su jėzuitais baigiasi šių metų spalį.
Vasario pradžioje Savivaldybė raštu informuota apie Lietuvos jėzuitų provincijos ketinimą šiame pastate nuo 2016 metų rugsėjo 1 dienos steigti nevalstybinę Šv. Ignaco Lojolos mokyklą. Ketina vykdyti ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo programas.
„Šiaulių kraštas“ bandė gauti mokyklos steigėjų komentarą. Gintaras Vitkus, Lietuvos jėzuitų provincijolas, per savo atstovę perdavė, jog „projektas yra gražus“, bet apie jį galėsiantis kalbėtis tik po savaitės.
„Negalime nesutikti“
Vicemeras Stasys Tumėnas, kuruojantis švietimo reikalus, „Šiaulių kraštą“ informavo, jog jėzuitų provincijolas G. Vitkus lankėsi Savivaldybėje. Idėja aptarta ir su meru, ir su mokyklų asociacijos vadovais.
Jėzuitai siūlosi perimti Tėvo Benedikto Andruškos pradinės mokyklos veiklą. Šią mokyklą tektų likviduoti.
„Kol kas yra derybų stadija, – sakė S.Tumėnas. – Jie nori išsaugoti tą patį kolektyvą ir mokinius. Bet lemiamas bus tėvų pasirinkimas. Vaikų vorele į privačią mokyklą nenuvarysi.“
Atsakymo nėra, kiek tėvams reikės mokėti už vaikų mokslą. Kol nežinoma, kiek mokinių pavyks surinkti, vicemero žodžiais, „tai būtų tik būrimas iš kavos tirščių“.
Naujoji mokykla, kaip ir kitos, gautų mokinio krepšelį. Aplinkos lėšų iš Savivaldybės biudžeto negali tikėtis. Tačiau nuo 2017 metų sausio 1 dienos tikisi aplinkos lėšas gauti iš valstybės biudžeto.
Teisės aktai numato galimybę finansuoti tradicinių religinių bendruomenių mokyklas, vykdančias formaliojo švietimo programas.
„Mokyklų įvairovė mieste reikalinga, valstybinių ir privačių mokyklų konkurencija sveikintina, – teigė S. Tumėnas. – Nesutikti negalime, nes pastatas – jų turtas. Bet jeigu nebus vaikų, bus prastai. Patarėme provincijolui pirmiausia kalbėtis su tėvais, mokytojais. Tada ir Savivaldybėje spręsime.“
Švietimo skyriaus vedėja Violeta Damskienė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog jėzuitų raštas gautas po to, kai Savivaldybė užklausė, ar bus tęsiama panaudos sutartis.
„Jau svarstėme, kur perkelti mokyklą, – sakė vedėja. – Kitos mokyklos mielai priimtų mokinius, jeigu nuspręstų nepereiti į jėzuitų mokyklą.“
Svarstomos ir kitos pasekmės: jeigu mokyklą reikėtų likviduoti, tektų atleisti darbuotojus ir mokėti išeitines kompensacijas.
Naują direktorę jau pristatė
Tėvo Benedikto Andruškos pradinės mokyklos direktorė Laimutė Garbačiauskienė jau žino, kad naujai mokyklai nevadovaus.
Jėzuitai susitikime su mokytojais ir mokyklos taryba pristatė naujos mokyklos būsimą vadovę – Giedrę Statkutę, „Sandoros“ progimnazijos direktoriaus pavaduotoją.
L. Garbačiauskienė neslėpė, jog kolektyvas buvo šokiruotas tokios susitikimo pradžios. Pati jau žinojo, kad jokio darbo pasiūlymo nesulauks.
„Išgirdome, kad mokiniai galės likti, o mokytojų liks pagal mokinių skaičių – kas atsives pilnas klases, tas dirbs, – sakė direktorė. – Su mokytojais dar vyks ir individualūs pokalbiai.“
Mokykloje dabar mokosi 140 mokinių. Klasėse vidutiniškai yra po 18 mokinių. Pagal normatyvus turėtų būti po 24 mokinius. Yra 30 darbuotojų, iš jų 17 – mokytojai.
Mokyklai trūksta mokinio krepšelio. Kasmet pristinga lėšų dviejų mėnesių darbo užmokesčiui mokėti. Savivaldybė skiria papildomą finansavimą, perskirstydama mokinio krepšelio lėšas.
Su tėvais jėzuitai ketina susitikti vasario 24 dieną.
Mokyklos tarybos pirmininkas Aurimas Baukšas, tėvų atstovas, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog laukia atsakymo į svarbiausią klausimą, kaip naujoji mokykla bus finansuojama, kai negaus Savivaldybės subsidijos. Ar mokslas taps mokamas?
„Šią pradinę mokyklą mūsų šeima rinkosi dėl katalikiško ugdymo, bet jeigu reikės mokėti už mokslą, vesime vaikus į kitą mokyklą“, – sakė A. Baukšas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PLANAS: Tėvo Benedikto Andruškos pradinės mokyklos pastatas priklauso jėzuitams – jie čia nori steigti naują nevalstybinę Šv. Ignaco Lojolos mokyklą.
VADOVĖ: Laimutė Garbačiauskienė 12 metų vadovavo katalikiškos pakraipos pradinei mokyklai, bet jėzuitai jai darbo pasiūlymo neteikia.