Kimba į atlapus dėl buhalterijos

Kimba į atlapus dėl buhalterijos

Kimba į atlapus dėl buhalterijos

Šiaulių miesto biudžetinių įstaigų buhalterinės apskaitos centralizavimas rytoj bus svarstomas miesto Taryboje. Įstaigų direktoriai centralizacijai priešinasi. Politikai pasidaliję į dvi stovyklas.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@ skrastas.lt

Audringa diskusija – tik išvakarėse

Savivaldybėje tik antradienį pirmą kartą politikai, daugiausia sprendimo projekto iniciatoriai, audringai diskutavo su švietimo įstaigų vadovais. Jų pritarimo nesulaukė.

„Nė vienas nesame „už“, nes neišgirdome įtikinamų argumentų, – sakė „Šiaulių kraštui“ Arvydas Kukanauza, Jovaro progimnazijos direktorius. – Prieš dešimt metų buvome decentralizuoti, per tą laiką Savivaldybė gavo net du apdovanojimus už gerą švietimo sistemą. O aiškinama, kad blogai dirbame.“

Diskusijoje politikai kaltinti, kad įstaigas verčia politinio žaidimo įkaitais. Esą centralizavimo klausimą kelia, nes Taryboje nori pasitikrinti politines galias.

Direktoriai pareiškė, jog jaučiasi žeminami dėl teiginių, esą įstaigose blogai vedama buhalterinė apskaita. Kodėl tokias išvadas politikai daro, kai auditas tėra patikrinęs 8 įstaigas, o švietimo įstaigų – per 70?

Vadovai nuogąstavo, jog turės tapti finansininkais ir apskaitininkais: „Kada turėsime laiko ugdymui? Tai siųskite mus į finansų akademiją!“

Diskusijos dalyviai tikino, jog tos kelios įstaigos, kurioms yra teikiama centralizuota paslauga, nėra patenkintos.

Abejota, ar centralizuota buhalterija su 40 buhalterių dirbs geriau nei 117 buhalterių? Ar „nieko nepražioplins“ aptarnaudama šimtą įstaigų. Nes ne vien švietimo įstaigų lauktų centralizavimas.

Apie patirtį

„Aš dirbu centralizuotoje sistemoje, jeigu direktorius kompetentingas jis visas lėšas mato ir kontroliuoja“, – aiškino miesto Tarybos narys Artūras Kulikauskas, dirbantis mokyklos direktoriumi Kairiuose, Šiaulių rajone, kuris yra centralizavęs įstaigų buhalterinę apskaitą.

Bet klausimų politikas nesulaukė.

„Mes buvome ir centralizuotoje sistemoje, ir decentralizuotoje, turime su kuo palyginti. Mūsų nerimas turi pagrindo“, – tikino Vytautas Giedraitis, „Romuvos“ gimnazijos direktorius.

„Šiaulių kraštui“ jis sakė: „Direktoriai ne centralizacijos bijo – mes norime aiškiai žinoti, kokios bus mūsų funkcijos“.

Miesto Tarybos narys, vadovaujantis Šiaulių rajono Aukštelkės mokyklai, Vaidas Bacys, diskusijoje nedalyvavo. Bet „Šiaulių krašto“ klausiamas, kokią nuomonę palaiko, vienareikšmiai pasisakė "už" centralizavimą.

„Dėl finansų dabar jaučiuosi daug saugesnis ir galiu daugiau laiko skirti ugdymui, – tikino V. Bacys. – Žinau, kad nebus padaryta finansinių klaidų, nes turiu bent dešimt patarėjų. Kiekvieną mano įsakymą patikrina, atlyginimus skaičiuoja, rengia dokumentus dėl viešųjų pirkimų.“

Jis pabrėžia, jog centralizavimas ne tik padėtų išvengti pažeidimų, bet ir sutaupyti nemažą sumą lėšų, kurias galima būtų skirti neformaliajam ugdymui.

Iniciatoriaus argumentai

Vicemeras Juras Andriukaitis yra centralizavimo inciatorius ir Tarybos sprendimo projekto teikėjas.

Jis įsitikinęs, jog politinį sprendimą būtina priimti nedelsiant. O kaip jį įgyvendinti, kokias priemones ir veiksmų planą siūlyti – Savivaldybės administracijos darbas. Įstaigų vadovai taip pat gali teikti siūlymus.

„Pagrindinis argumentas – turi būti tvarka, – komentavo savo iniciatyvą „Šiaulių kraštui“ J. Andriukaitis. – Kiek įstaigų auditas tikrina, visose nustato apskaitos neatitikimų, pažeidimų, net iki Baudžiamojo kodekso, kaip „Bangelės“ darželyje.“

Jis kategoriškai atmetė kaltinimus, jog užsiima politiniu žaidimu. Pabrėžė, jog Savivaldybė yra įstaigų steigėja – ir privalo daryti tvarką.

„Vadovai kaip buvo, taip ir liks asignavimų valdytojais, – sakė J. Andriukaitis. – Tai ko bijo? Kad nebeturės galimybių improvizacijoms?“

Dvi alternatyvos

Pagal J. Andriukaičio teikiamą projektą veiksmų planą Savivaldybės administracijai siūloma parengti per du mėnesius – iki gruodžio 31 dienos.

2015 metus siūloma skirti pasirengimui, o nuo 2016 metų sausio įvesti centralizuotą buhalterinę apskaitą.

Tarybos Socialdemokratų frakcija vakar išplatino alternatyvų sprendimo projektą. Iki 2015 metų kovo 1 dienos (ši data sutampa su Savivaldybių rinkimais – red. past.) siūloma išnalizuoti įstaigų buhalterinės apskaitos tvarkymo kokybę ir teikti išvadas bei siūlymus Tarybos komitetams.

Toliau – iki 2015 metų lapkričio 1 dienos – Savivaldybės administracija parengtų apskaitos gerinimo priemonių planą. Su vadovais jį siūloma aptarti iki 2015 metų gruodžio 1 dienos.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

INICIATORIUS: Vicemeras Juras Andriukaitis: „Savivaldybė yra įstaigų steigėja ir turi daryti tvarką – kiek auditas įstaigų tikrina, visose randa apskaitos pažeidimų, net iki baudžiamojo kodekso prieiname.“

Jono TAMULIO nuotr.

KLAUSIMAS: Jovaro progimnazijos direktorius Arvydas Kukanauza: „Dešimt metų esame decentralizuoti, Savivaldybė gauna apdovanojimus už švietimo sistemą, o dabar aiškina, kad blogai dirbame?“