
Naujausios
Kur dėti areną, kurios vamzdžiai jau supuvo
Šiaulių miesto savivaldybėje vėl sukamos galvos dėl Šiaulių arenos. Sprendžiama, ar dėl pasikeitusios teisinės bazės arenos pastatas koncesininkui turėtų būti nuomojamas. Pačiam koncesininkui labiau rūpi spėjęs per septynerius metus supūti arenos vamzdynas.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Nuoma už 1 litą?
Šiaulių arenos valdytojai viešajai įstaigai „Pramogų sala“ prieš septynerius metus pastatas buvo perduotas į įstaigos balansą pagal koncesijos sutartį.
Pasikeitus turto apskaitos teisinei bazei Savivaldybės auditoriai priėjo prie išvados, jog arena turi būti Savivaldybės balanse.
Dabar iš naujo sukamos galvos, kokiu pagrindu arenos pastatą vėl perduoti koncesininkui?
Gytis Skurkis, Savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjas, mano, jog problema kyla dėl spragų teisinėje bazėje.
„Nėra aiškiai apibrėžta, kaip Savivaldybės turtas gali būti perduotas koncesijos atveju, – sakė „Šiaulių kraštui“ vedėjas. – O mes bene pirmieji šalyje sudarėme koncesijos sutartį. Tada ji buvo perduota valdyti priėmimo-perdavimo aktu pagal koncesijos sutartį. Bet arena kaip buvo, taip ir liko Savivaldybės nuosavybė.“
Pagal teisės aktus Savivaldybės turtas gali būti nuomojamas, naudojamas pagal panaudą ar patikėjimo teisę ar pagal patikėjimo sutartį. Kadangi koncesininko įstaiga – ne biudžetinė įstaiga, o Savivaldybė nėra viešosios įstaigos „Pramogų sala“ steigėja, vienintelis variantas būtų nuoma.
G. Skurkio teigimu, jeigu teisininkai neprieis prie išvados, jog arena gali būti perduota valdyti pagal koncesijos sutartį, tai tektų rengti nuomos sutartį.
„Galima būtų nuomoti už 1 simbolinį litą, – mano G. Skurkis. – Bet tai spręstų miesto Taryba, nes ji tvirtina nuomos sutartis.“
Vamzdžiai supuvo per 7 metus
„Kur dėti areną, į kieno balansą – Savivaldybės reikalas, – sakė „Šiaulių kraštui“ Gintaras Radavičius, VšĮ „Pramogų sala“ generalinis direktorius. – Arena priklauso Savivaldybei, o mes tik vykdome koncesijos sutartį.“
G. Radavičiui daug labiau rūpi, ką daryti su prakiurusiu karšto vandens magistraliniu vamzdynu?
Garantinis laikas praėjęs. Arenos statytojas Panevėžio statybos trestas garantiją davė penkeriems metams.
„Bandėme su Panevėžio statybos trestu kalbėtis, nesutiko tvarkyti, – sakė arenos valdytojas. – Kas galėjo pagalvoti, kad vamzdžiai supus per septynerius metus. Vadinasi, nekokybiški buvo sudėti.“
Savivaldybėje, pasak G. Radavičiaus, vamzdžių keitimas laikomas „einamuoju remontu“. Tokį remontą pagal sutartį koncesininkas turi atlikti už savo lėšas.
„Pirmame aukšte reikia keisti 300 metrų magistralinio vamzdyno, kainuotų 140 tūkstančių litų – tai tikrai ne einamasis remontas“, – tikina arenos valdytojas.
Lėšų vamzdynui keisti „Pramogų sala“ neturinti.
Veikla nuostolinga
Šiaulių miesto savivaldybė koncesininkui per metus moka 742 tūkstančius litų koncesijos mokesčio. Jis skiriamas arenos valdymo išlaidoms, pastatui eksploatuoti, išlaikyti.
Vien algoms 2013 metais skirta apie 600 tūkstančių litų, arena turėjo 21 darbuotoją. Šiemet – 12 darbuotojų. Turi tris automobilius: vieną įstaigos nuosavybės, vieną lizingu išperkamą, vieną nuomoja.
Pernai dirbta nuostolingai. Nuostolis – 183 tūkstančiai litų. G. Radavičiaus aiškinimu, nuostolis susidarė dėl nurašytų beviltiškų skolų, kurių negrąžino bankrutavusios bendrovės, įstaigos. Tarp jų vien bankrutavusi „Tafisos“ žaidynių rengėjų įstaiga arenai liko skolinga 60 tūkstančių litų.
Šių metų pirmojo pusmečio veiklos nuostolis – 80 tūkstančių litų. G. Radavičiaus teigimu, vasara – ne sezono metas, renginių maža. Tikimasi nuostolius išlyginti per antrąjį pusmetį. Jeigu nepavyks, prašys kitais metais didinti koncesijos mokestį.
Birželį jau buvo prašęs koncesijos mokestį didinti. Tačiau Koncesijos sutarties vykdymo priežiūros komisija nesutiko.
Rugsėjį miesto Taryba atnaujino Priežiūros komisijos sudėtį. Jos pirmininku paskirtas Algimantas Beinoravičius, Savivaldybės administracijos laikinasis direktorius. Komisijoje dirbs ir du Tarybos nariai Angelė Kavaliauskienė ir Artūras Gedminas.
Yra nustatyta, jog ši komisija turi gauti iš koncesininko informaciją apie planuojamas investicijas ir remontą, darbuotojų pokyčius, renginių sąrašus. Taip pat turi būti informuojama apie brangesnių nei 14481 euro vertės daiktų įsigijimą, kai bus įvestas euras.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KOKYBĖ: Arenai jau reikia remonto – prakiuro karšto vandens magistralinis vamzdynas.
Jono TAMULIO nuotr.
RŪPESTIS: Arenos valdytojui Gintarui Radavičiui daugiau rūpi prakiuręs arenos vamzdynas, nei į kokią „lentyną"– Savivaldybės ar „Pramogų salos“ balansą – arena bus „padėta“.
NUOMA: Savivaldybės Turto skyriaus vedėjas Gytis Skurkis mano, jog gali tekti rengti arenos nuomos sutartį: „Galima būtų nuomoti už 1 simbolinį litą“.