Naujausios
Maistą vaikams pirks centralizuotai
Šiaulių miesto savivaldybė rengiasi pereiti prie centralizuoto maisto produktų pirkimo švietimo įstaigoms. Pirks tik toms, kurios pačios to pageidauja. Tokių yra 33 įstaigos, daugumą sudaro lopšeliai-darželiai.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Savanorystės principu
Vicemeras Domas Griškevičius vadovauja darbo grupei, kuri sudaryta centralizuotam maisto produktų pirkimui pasirengti. Pirmieji pirkimai planuojami 2016 metų balandį.
„Viskas vyksta savanorystės principu, – pabrėžė D. Griškevičius vakar per spaudos konferenciją. – Esame nustebinti, jog daug įstaigų sutiko pereiti prie centralizavimo.“
33 švietimo įstaigos pageidauja, kad Savivaldybė vykdytų maisto produktų viešuosius pirkimus. Iš jų 28 yra ikimokyklinės įstaigos. Likusios – specialiosios ugdymo įstaigos ir viena pradinė mokykla.
Pereiti prie centralizuoto pirkimo ketinama palaipsniui – priklausomai nuo to, kada baigiasi sudarytos su tiekėjais sutartys.
Be to, pati Savivaldybė turi pasirengti centralizuotam pirkimui, kurį vykdys Turto valdymo skyriaus Privatizavimo ir viešųjų pirkimų poskyris.
Pasak D. Griškevičiaus, viešojo pirkimo apimtys gali būti tokios, kad teks skelbti viešą tarptautinį konkursą. Ar neteks pieno vežti iš Vokietijos?
„Kad ir iš Mėnulio būtų – rinkos negalima varžyti“, – nuskambėjo atsakymas.
Iš pradžių produktai būtų perkami 9 įstaigoms, nes kitų įstaigų sutartys su tiekėjais baigiasi šiais metais ar kitų metų pradžioje.
Taupymas – ne pagrindinis motyvas
Šiuo metu yra sudarinėjamas bendras valgiaraštis. Pagal jį bus nustatomos perkamų produktų rūšys. Jos būtų suvienodintos. Pavyzdžiui, vieni darželiai perka bananų arbatą, kiti – aviečių, o būtų tiesiog vaisinė.
Valgiaraštį sudaryti pasitelkti trys specialistai. Iš jų du – lopšelių-darželių dietologai.
Bendras valgiaraštis nereiškia, kad „pirmadieniais vaikai visuose darželiuose valgys tik kotletus“. Tai bus tik „pavyzdinis“ valgiaraštis trims savaitėms.
„Tikslas yra ne pinigus sutaupyti, o sukurti sveiko maitinimosi valgiaraštį, – teigė D. Griškevičius. – Sutaupyti ne visada pavyksta, nors dideliais kiekiais perkant turėtų kaina mažėti, pirktume tiesiogiai iš tiekėjų pagal atskiras produktų grupes.“
Perkamų produktų sąrašas bus derinamas su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba.
Savivaldybėje dar praeitą Tarybos kadenciją buvo keliama idėja centralizuoti maisto produktų viešuosius pirkimus.
Bet ji nebuvo palaikyta, nors Savivaldybės auditorių patikrinimai rodė, jog ikimokyklinėse įstaigose ir mokyklose nuolat kartojasi viešųjų pirkimų pažeidimai, o produktai neretai perkami „auksinėmis kainomis“ – brangiau nei rinkoje.