
Naujausios
Nauja kryptis – į Europos Parlamentą
Partijos beveik išrikiavo kandidatus į Europos Parlamentą (EP). Sąrašuose yra ir Šiaulių regiono politikų, verslininkų. Iš jų du – sąrašų vedliai: Ramūnas Karbauskis ir į politiką grįžtantis Andrius Šedžius.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Aukščiausia vieta – 11-oji
Visos didžiosios parlamentinės partijos, išskyrus „tvarkiečių“, jau yra patvirtinusios kandidatų į EP sąrašus. Kol kas aukščiausia Šiaulių politikui skirta vieta yra 11-oji.
Šią vietą Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąraše užima Alfredas Jonuška, Šiaulių rajono tarybos narys, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinis direktorius.
A. Jonuška mano, kad partijos kolegos jį aukštai reitingavo: „Sąrašuose dominuoja centro figūros ar „aparatčikai“, o aš nei centro atstovas, nei kalbanti galva ekranuose.“
„Šiaulių kraštui“ jis teigė, jog apsisprendė kandiduoti, nes turi europinio darbo patirties. Tris su puse metų dirba Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitete, kuris teikia rekomendacijas EP ir Europos Tarybai.
„Manau, svarbu ir tai, kad esu regiono atstovas, – sakė A. Jonuška. – Europos Parlamente problemos turi būti sprendžiamos ir regionų kontekste.“
Konservatorių sąrašą veda europarlamentarai Algirdas Saudargas ir Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė. Trečias – Gabrielis Landsbergis, konservatorių patriarcho Vytauto Landsbergio, kuris nebekandidatuoja į EP, vaikaitis.
G. Landsbergis į partiją įstojo prieš pat sąrašo sudarymą.
„Kam G. Landsbergis nepatinka, galės balsuoti už mane“, – juokavo A. Jonuška.
Kandidatai – apskrityje rinkti seimūnai
Socialdemokratų sąrašo viršūnėje – europarlamentaras Zigmantas Balčytis, pretenduojantis tapti ir Prezidentu. Antra – europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė, trečias – ministras Juozas Olekas.
Socialdemokratai kandidatais iškėlė Seimo narius: kelmiškė vienmandatininkė Alma Monkauskaitė – 25-ta, Radviliškio vienmandatėje išrinktas Seimo senbuvis Algimantas Salamakinas šiame sąraše –17-as.
Darbo partija septintą vietą skyrė Seimo nariui Sauliui Bucevičiui, Akmenės ir Joniškio apygardos vienmandatininkui. Darbo partijos sąrašą veda Seimo narys Vydas Gedvilas.
„Realiai vertiname situaciją“
Ne tik Darbo partija, bet ir Liberalų sąjūdis šiauliečių politikų kandidatais neiškėlė.
„Mes realiai vertiname situaciją. Skyrius nė nesiūlė savo kandidatų, nes neturime tokių, kurie turėtų europinio darbo patirties“, – sakė „Šiaulių kraštui“ Vaidas Bacys, Liberalų sąjūdžio Šiaulių skyriaus pirmininkas.
Partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatų sąrašas kol kas tik abėcėlinis. Jame du regiono atstovai – Daiva Matonienė, aplinkos viceministrė, Šiaulių miesto tarybos narė, ir Tomas Armanavičius, Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos direktorius.
Šeštadienį „tvarkiečių“ kandidatų sąrašą reitinguos ir tvirtins partijos kongresas. Sąraše yra Šiauliuose politinę karjerą pradėjęs aplinkos ministras Valentinas Mazuronis, partijos lyderis Rolandas Paksas.
Pirmas – su ne pirmo ryškumo partija
Kazimiros Danutės Prunskienės įkurtos Lietuvos liaudies partijos sąrašą ves šiaulietis Andrius Šedžius, buvęs Seimo narys, verslininkas.
„Man daug kas siūlė grįžti į politiką: ir ta pati Kristina Brazauskienė, ir kitos partijos, – sakė „Šiaulių kraštui“ A. Šedžius. – Viena iš jų buvo ir Lietuvos liaudies partija. Parodė man pasitikėjimą: priėmė ne tik kaip narį, bet ir sąrašo lyderį. Jaučiu atsakomybę padėti.“
Kokie yra kiti sąrašo kandidatai, A. Šedžius dar negalįs įvardyti, nes nėra galutinio reitingavimo. Bet tikina, jog sąrašas bus solidus ir „bent vieną vietą“ laimės.
Pats kandidatuoja, nes mano sugebėsiąs EP įtikinti, kad ES šalyse turi būti užtikrinta vienoda gyvenimo kokybė: sulygintos išmokos, pensijos, minimalus atlyginimas.
„Tie ekonominiai svertai - vienintelė išeitis, kad Lietuvoje išmokyti darbingi žmonės neišvažiuotų, – aiškina A. Šedžius. – Didžiojoje Britanijoje minimalus atlygis už valandą – 6,34 svaro, o pas mus – 6,6 lito – 4,2 karto mažesnis. Kodėl turime dalintis žmonėmis, svarbiausiu savo turtu, ir nieko už tai manais negauti?“
Trys – liberalcentristų sąraše
Parlamentinės partijos statusą praradusios Liberalų ir centro sąjungos sąraše įrašyti trys regiono atstovai.
11-as yra Kęstutis Bilius, Kelmės rajono vicemeras, 15-as – Vaclovas Vingras, Šiaulių miesto mero patarėjas ir kol kas 23-as – profesorius Vincas Laurutis, Šiaulių miesto tarybos narys.
V. Laurutis balansuoja ant sąrašo ribos, nes partija į rinkimus eis su 22 kandidatais.
Iš pradžių V. Laurutis buvo 22-as, bet buvo pastūmėtas žemyn, kai liberalcentristai į savo sąrašą priėmė tris Artūro Zuoko partijos „Taip“ kandidatus. Pats A. Zuokas šiame sąraše pretenduoja būti paskutinis.
„Partijai rinkimai, regionų atstovų kandidatavimas tai pirmiausia galimybė suaktyvinti skyrių veiklą, – sako Šiaulių liberalcentristų lyderis V. Vingras, neslėpdamas, jog neturi iliuzijų patekti į EP. – Reikia iš naujo sutelkti savo rinkėjus, reikės ir palaikymo parašus rinkti.“
Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, kuriai rinkimai, taip pat yra proga atsikovoti rinkėjų pasitikėjimą, galutinio kandidatų sąrašo dar nėra patvirtinusi. Tačiau partijos vicepirmininkės parlamentarės Rimos Baškienės teigimu, sąrašo lyderis bus partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis.
EPA-ELTA nuotr.
ATSTOVAVIMAS: Dažnas vaizdas Europos Parlamente – tuščios kėdės. Parlamente turi dirbti 751 narys iš 28 ES šalių narių. Lietuva per šiuos rinkimus rinks 11 europarlamentarų.
Jono TAMULIO nuotr.
REITINGAS: Šiaulių verslo atstovas ir politikas Alfredas Jonuška konservatorių kandidatų sąraše įrašytas 11-tu: „Aukštas reitingas, nes aš nei iš centro, nei kalbanti galva ekranuose.“
SUGRĮŽIMAS: Verslininkas Andrius Šedžius, buvęs Seimo narys, grįžta į politiką su Liaudies partija.
KOMENTARAS
Galima eiti ir ne su partijomis
Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas VAIGAUSKAS „Šiaulių kraštui“ sakė, jog per šiuos Europos Parlamento rinkimus galima kandidatuoti ir ne su partijomis:
– Galima ir savarankiškai išsikelti. Tai – naujovė, kuri praplečia galimybes dalyvauti rinkimuose nepartiniams kandidatams.
Tam turi būti sudaryti visuomeniniai rinkėjų komitetai. Bent iš 15 rinkėjų, Lietuvos piliečių. Komitetai, kaip partijos, gali kelti kandidatus ir iki kovo 1 dienos registruotis kampanijos dalyviais.
Būtų tik problema, jeigu kandidatas norėtų eiti pats vienas, nes įstatymas reikalauja kandidatų sąrašo. Jame turi būti bent penki kandidatai.
Ir partijoms, ir kitiems politinės kampanijos dalyviams reikia surinkti 10 tūkstančių rinkėjų parašų, kad sąrašas būtų registruojamas.
Taip pat sumokėti 10 mėnesinių vidutinių atlyginimų dydžio užstatą – apie 22 tūkstančius litų. Tai pakankamai didelė suma. Užstatas grąžinamas tik tuo atveju, kai sąrašas surenka 3 procentus rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų.
Gegužės 25 dieną vyks rinkimai į EP. Rinksime 11 europarlamentarų – vienu mažiau nei per praėjusius rinkimus ir dviem, nei per dar ankstesnius.
ES narių šalių daugėja, o nuspręsta, kad EP narių skaičius neturi didėti. Todėl mažinamos šalių kvotos.
Sąrašas patenka į mandatų dalybas, jeigu laimi 5 procentus rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų. Bet vieno mandato vertė yra didesnė, nei tas praleidžiamasis barjeras – 6–7 procentai.
Todėl su 5 procentais rinkėjų palaikymo gali mandato ir nelaimėti. Gautų jį tik laimingai pasiskirsčius kitų partijų surinktų balsų liekanoms.
Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.