
Naujausios
Organizuojama akcija studentams iš Ukrainos paremti
Šiaulių universitetas (ŠU) šiandien rengia akciją studentams, atvykusiems iš Kijevo universiteto „Ukraina“, paremti. Jie porą mėnesių studijuos Šiauliuose. Akcijos „Mes kartu“ rengėjai inicijuoja aukų rinkimą ukrainiečių stipendijoms.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
„Mes kartu“
Vakar Savivaldybėje surengtoje spaudos konferencijoje akciją pristatė miesto vicemerė Danguolė Martinkienė, ŠU Socialinės gerovės ir negalės studijų dekanė profesorė Ingrida Baranauskienė. Dalyvavo viešnia – Kijevo tarptautinio universiteto „Ukraina“ profesorė Katerina Kolčenko.
Abu universitetai vykdo jungtinę socialinio darbo studijų programą. Pagal ją į Šiaulius nuo pirmadienio yra atvykę penki Kijevo universiteto studentai. Vienas iš jų yra su negalia, važinėjantis važimėliu, o iki Šiaulių pats atvažiavo automobiliu. Dar vieno studento laukiama.
„Dėl įvykių Ukrainoje studentai turi finansinių sunkumų, – sakė profesorė I. Baranauskienė. – Pas mus jie bus du mėnesius, norime surinkti pinigų jų stipendijoms. Kad ne tik lengviau galėtų pragyventi, bet ir pailsėti nuo įtampos, pavažinėti po Lietuvą.“
Paramos renginys su koncertu vyks ŠU bibliotekos Konferencijų salėje šiandien, 14 valandą.
Akciją „Mes kartu“ organizuoja Socialinės gerovės ir negalės studijų fakulteto ir Menų fakulteto studentai. Pastarieji surengs koncertą.
Iniciatoriai laukia ne tik universiteto bendruomenės, bet ir miestiečių.
„Visus kviečiame prisidėti, – sakė vicemerė D. Martinkienė. – Mūsų požiūris į įvykius Ukrainoje, parama jos žmonėms yra labai svarbu.“
Bendradarbiauja seniai
Profesorės I. Baranauskienė ir K. Kolčenko pasidalijo, jog universitetai bendradarbiauja jau devynerius metus. Abi yra to pradininkės, užmezgusios ryšius Lenkijoje, Krokuvoje, vykusioje tarptautinėje mokslinėje konferencijoje.
Tada K. Kolčenko buvo universiteto „Ukraina“ prorektorė, dabar – Socialinio darbo katedros vedėja.
Pagal ŠU ir Kijevo universiteto jungtinę socialinio darbo studijų programą studijuoja ir 30 ŠU studentų. Buvo numatyta, kad jie vyks į Kijevą. Bet dėl Ukrainos situacijos studijų planus teko keisti. Į Šiaulius paskaitų skaityti atvyksta Kijevo universiteto dėstytojai.
„Mums įdomi Šiaulių universiteto patirtis, daug naujo pasisemiame, – sakė K. Kolčenko. – Mūsų universitetas pirmasis Ukrainoje sudarė sąlygas studijuoti studentams su negalia. Jis jiems pritaikytas. Bet iki universiteto jiems sudėtinga atvažiuoti. Nėra įrengtų nuolydžių, įvažiavimų, kaip pas jus.“
Profesorė teigė, jog Šiauliuose jaučiasi kaip namuose. Jos studentai, vykdami į Šiaulius, nuogąstavo, ar įveiks kalbos ir kultūrinius barjerus?
„Buvome labai šiltai priimti – tokia šiluma įveikiami visi barjerai", – sakė K. Kolčenko.
Ji pabrėžė, jog ukrainiečiai dėkingi Lietuvai už palaikymą: „Lietuva nedidelė šalis, bet jos parama Ukrainai yra didesnė nei kai kurių didžiųjų šalių. Jūsų Prezidentė pas mus yra išrinkta metų žmogumi.“
Išgyvenamas siaubas
Universitetas „Ukraina“ yra privatus, studentai už mokslą moka. Nors tarp steigėjų yra ir Kijevo savivaldybės administracija, finansiškai universiteto ji neremia.
Universitetas turi 25 tūkstančius studentų. Filialai veikia visoje šalyje. Tarp jų – ir Gorlovkoje, Donecko srityje, kuri dabar apimta karo veiksmų. Bet jau pusmetį šiame filiale nevyksta mokymo procesas.
Profesorės K. Kolčenko žodžiais, Donecke, Luhanske žmonės išgyvena siaubą, pastatai sugriauti.
„Mūsų kolegos norėtų išvykti, bet negali palikti savo tėvų, – sakė K. Kolčenko. – Žmonės ten yra pasidaliję, kaimai – ukrainietiški, miestai – rusiški dėl sovietmečiu vykdytos politikos. Iš Donecko yra atvykusi studijuoti viena studentė. Klausėme, ar nebus sunku dėl kalbos? Bet ukrainietiškai ji kalba puikiai – ne kalba yra problema. Kol Rusija rems separatistus, tol padėtis nesikeis.“
Vitalio LEBEDŽIO nuotr.
PRADININKĖS: Kijevo universiteto „Ukraina“ profesorė Katerina Kolčenko (kairėje) ir ŠU Socialinės gerovės ir negalės studijų fakulteto dekanė profesorė Ingrida Baranauskienė yra universitetų bendradarbiavimo pradininkės.