Rin­ko­si kaip nau­ją dra­bu­žį

Rin­ko­si kaip nau­ją dra­bu­žį

Rinkosi kaip naują drabužį

Šiauliuose rinkėjai pramušė partinę sieną ir atvėrė langą nepartiniam merui. Nueinantis nuo arenos socialdemokratų meras Justinas Sartauskas pripažįsta: „Tai – pralaimėjimas.“

Rinkimų rezultatus Šiauliuose komentuoja ir humanitarinių mokslų daktaras docentas Vigmantas Butkus, Šiaulių universiteto lektorė Vida Skačkauskaitė, buvusi miesto merė.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Kam nepasisekė?

Justinas Sartauskas rinkėjų valia mero postą turės užleisti nepartiniam kandidatui.

„Šiaulių krašto“ klausiamas, kaip vertina savo ir socialdemokratų situaciją, J. Sartauskas vienareikšmiai atsakė: „Tai – pralaimėjimas.“ Nors socialdemokratai laimėjo daugiausia mandatų miesto Taryboje (6), to nelaiko didele pergale.

„Galime likti ir opozicijoje“, – prognozavo „Šiaulių kraštui“ J. Sartauskas.

Po rinkimų nakties derybos dėl koalicijų dar neprasidėjo. Kas su kuo jungsis, priklausys nuo to, kuris iš dviejų kandidatų laimės antrąjį mero rinkimų turą: Artūras Visockas ar Valerijus Simulik.

„Žiūrėtume į programas, – teigė socialdemokratas, – bet A. Visockas, rodos, jokios programos neturi.“

Pagal laimėtus mandatus A. Visocko nepartinis sąrašas sudarys antrą pagal dydį frakciją (5 nariai). V. Simulik judėjimas su 4 laimėtais mandatais dalijasi trečia-ketvirta vieta su liberalais.

Šie du visuomeniniai judėjimai ir plius septynios partijos turės savo atstovus miesto Taryboje.

„Manau, kad Šiauliams nepasisekė, – pareiškė spaudos konferencijoje J. Sartauskas. – Demokratija gerai, bet kai į Tarybą ateina devynios politinės jėgos, suburti koaliciją bus labai sunku.“

Jo teigimu, partijos gali vienam ar kitam kandidatui per antrąjį turą „pareikšti palaikymą“, bet „žmonės eina balsuoti už tą, kuris jiems patinka“.

J. Sartauskas neslėpė tikėjęsis išeiti į antrąjį rinkimų turą. Esą tam buvo visos prielaidos: „Savivaldybės finansai stabilūs, yra įdirbis ir matymas, ką ir kaip daryti.“

Todėl buvo įsitikinęs, kad dirbs dar vieną kadenciją ir kitokio darbo alternatyvų nė nesvarstęs. Tam dabar turi laiko – kol naujas meras pradės eiti pareigas, praeis dar mėnuo.

„Geras rezultatas“

Politinių jėgų gausą naujojoje Taryboje kitaip vertina buvusi miesto merė Vida Skačkauskaitė, dabar – ŠU Viešojo administravimo katedros lektorė. Ji įsitikinusi, jog tai – geras rinkimų rezultatas.

„Toks jėgų išsidėstymas vers politikus susikalbėti, vers kurti naują politinių santykių kultūrą, – mano V. Skačkauskaitė. – Turime pereiti prie vienybės ir bendrystės santykių sistemos. Politikai klausimų negalės išspręsti, jeigu nesivienys“.

Ji pabrėžė, jog nesvarbu, ar bus išrinktas A. Visockas, ar V. Simulik, jie taip pat bus priversti paklusti „bendrystės sistemai“.

„Su tiesioginiais merų rinkimais įdėta konfliktų, kuriuos teks spręsti ir Tarybai, ir merui, – teigė V. Skačkauskaitė. – Pirmas – partijoms susitarti dėl daugumos. Antras – kaip meras integruosis į tą daugumą, ar integruosis, kaip sutars su Taryba.“

Susivienijusi partijų dauguma gali paskirti tokį Savivaldybės administratorių, kad „mero gali nė nelikti“.

Ji prisiminė, kad panaši situacija jau buvo susiklosčiusi – kai miesto Tarybos pirmininkas buvo jokiai partijai nepriklausęs Alfredas Lankauskas, o meras – Arvydas Salda.

„A. Lankauskas buvo tiesiog izoliuotas, – prisiminė V. Skačkauskaitė, tuo metu dirbusi vicemere. – Jam nebesakėme, kokios yra problemos. Dirbdavome savo darbą – ir praktiškai viską valdėme. Jeigu ir dabar dauguma turės stiprų administratorių – meras bus niekas. Turės paklusti daugumai. Todėl jis turės rasti būdą, kaip bendrauti su Taryba.“

Blogiausia, kai valdžia vienose rankose

Vigmantas Butkus, humanitarinių mokslų daktaras docentas, prognozuoja, kad miesto Taryboje sunku bus suburti koaliciją.

„Prognozuočiau, jog partijos bursis pagal senas draugystes, – sakė docentas. – Nors prognozės – nedėkingas dalykas. V. Simulik gali jungtis su socialdemokratais, gal dar Darbo partija, partija „Tvarka ir teisingumas“. Yra politikų, kurie ir penkias partijas pakeičia, kad tik būtų valdžioje.“

Rinkimų rezultatai, jo nuomone, leidžia daryti prielaidą, jog gali būti suformuota stipri opozicija.

„Kai senojoje Taryboje nebuvo sisteminės opozicijos, kai joje buvo tik du nepriklausomi Tarybos nariai A. Visockas ir S. Tumėnas, tai nebuvo gerai“, – pabrėžė V. Butkus.

Kita vertus, labai sudėtinga situacija būtų, jeigu meras liktų mažumoje.

„Susidarytų pato situacija sprendimus priiminėjant, – teigė pašnekovas. – Bet dar blogiau būtų, jeigu visa valdžia būtų sutelkta vienose rankose – ir darbas vyktų be opozicijos.“

Nepartinių fenomenas – dėsningas

V. Skačkauskaitė ironizavo, jog nepartinius kandidatus rinkėjai pasirinko taip, kaip keičia seną drabužį: „Atsibodo kostiumas ar suknelė – nusiperki naują.“

V. Butkaus nuomone, balsavimas už A. Visocką – tai balsavimas už nesisteminį kandidatą. Juolab kad sisteminės partijos neturi labai kuo pasigirti. Jo „arkliukas“ – nuolatinis oponavimas, savo nuomonės turėjimas.

V. Simulik nesisteminiu sunku laikyti – jis tik išėjęs iš sistemos.

Kad kiti visuomeniniai judėjimai liko be mandatų, pagrindinėmis priežastimis jis įvardijo politinio įdirbio stoką ir ryškaus lyderio nebuvimą. Ypač „Laisviesiems piliečiams“ pakenkė Vidmanto Japerto pasitraukimas iš mero rinkimų.

V. Skačkauskaitės nuomone, nors A. Visockas – tik „išsišokėlis“, bet ir jis, ir V. Simulik kūrė įvaizdį, garsindami, kaip jie daug daro, ir kaip viskuo rūpinasi.

„Nors patys puikiai žino, jog ne meras daro „pagadą“, o komanda, – pabrėžė ji. – Bet rinkėjui susidaro iliuzija, jog tai politikai, kurie „galvoja, kaip aš“. Ir tada renkasi.“

Be to, abu šie kandidatai, jos žodžiais, „ėjo kaip tankai“, buvo daug geriau susikoncentravę į rinkimus nei J. Sartauskas.

„Patys išsikasė duobę“

Abu komentatoriai mano, jog socialdemokratai patys išsikasė sau duobę vidiniais nesutarimais.

„Socdemai dėl E. Žakario, V. Simulik ir V. Juškaus pjautynių išsitaškė į šonus, – teigė V. Skačkauskaitė. – Būtent šie jų lyderiai nesugebėjo susivienyti vardan partijos ir rinkimų ir jiems „negamino“ vieno lyderio. Atvirkščiai, jie tą lyderį melžė, ir jis nežinojo, prie kurio šlietis.“

Ji pabrėžė ir E. Žakario „fenomeną“.

„E. Žakaris turi tokį įvaizdį, jog uoliai dirba tautos labui, nepaisydamas savo negalios, – sakė buvusi politikė. – Bet dabar aiškėja, jog dirba savo šeimai – ir sūnus, ir žmona aukštai reitinguoti pateko į Tarybą. Socdemų rinkėjams, matyt, nelabai svarbu, ar jiems atstovauja pats E. Žakaris, ar „žakariukas“ – tai bus dabar Taryboje ir šeimyninė ranga.“

Jono TAMULIO nuotr.

DUOBĖ: Vida Skačkauskaitė, buvusi merė, ŠU viešojo administravimo lektorė, teigia, jog Šiaulių socialdemokratai vidinėmis pjautynėmis patys išsikasė sau duobę.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PROGNOZĖ: Vigmantas Butkus, humanitarinių mokslų daktaras, teigia: „Nemanau, jog po šių rinkimų miestui bus blogiau – blogiausias variantas yra, kai visa valdžia yra vienose rankose.“