
Naujausios
Saulės kolektoriai „nuline“ sąskaita nebedžiugins
Šių metų kovo 29 dieną Seime priimtos Šilumos ūkio įstatymų pataisos, kurios numato dvinarį mokėjimo tarifą mišrias šildymo ir karšto vandens sistemas įsirengusiems vartotojams. Tad jeigu ant jūsų daugiabučio stogo įrengti saulės kolektoriai ir kai kuriais mėnesiais gaunate „nulines“ sąskaitas už karštą vandenį ir gyvatuką, jau nuo spalio 1 dienos, kai įsigalios įstatymo pataisos, apie tai turėsite pamiršti.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Mokestis už infrastruktūrą
Pasak pakeitimus parengusios Energetikos ministerijos, tokie vartotojai, kurie dalį šilumos gamina jiems priklausančiais šilumos gamybos įrenginiais (saulės kolektoriais, geoterminiais siurbliais ir kt.), už paslaugas nuo šiol atsiskaitys pagal dvinarį tarifą. Taip pastoviosios infrastruktūros sąnaudos bus proporcingai padalytos tarp visų šilumos vartotojų.
Iki šiol už centralizuotai patiektą šilumą visi vartotojai galėjo mokėti pagal vienanarę šilumos kainą, sudarytą iš pastovios dalies, į kurią įeina infrastruktūros išlaikymo sąnaudos, bei kintamosios dalies, kurią didžiąja dalimi sudaro kuro sąnaudos.
„Šio pakeitimo tikslas yra toks, kad vykdant daugiabučių namų renovaciją vis daugiau šilumos vartotojų įsirengia mišrias šildymo ir karšto vandens sistemas. Tačiau šilumos vartotojas, dalį šilumos gamindamas jam priklausančiais šilumos gamybos įrenginiais ir išlaikydamas galimybę bet kuriuo metu pasinaudoti centralizuotais šilumos tinklais, sumoka gerokai mažesnę kainą už šilumos ūkio infrastruktūrą, todėl nepadengtos pastoviosios išlaidos yra paskirstomos kitiems šilumos vartotojams“, – pristatydamas pataisas sakė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Žinia pribloškė
Šiaulietė Laima turi butą renovuotame daugiabutyje K. Korsako gatvėje 41. Ant namo stogo 2015 metų pabaigoje buvo sumontuoti saulės kolektoriai. Planuota, kad investicija atsipirks per trejus metus. Saulės kolektoriai pasiteisino, jeigu per mėnesį būdavo daug saulėtų dienų, už gyvatuką ir karštą vandenį mokesčiai būdavo labai maži, o kartais ir iš viso nieko nereikėdavo mokėti.
Debesuotomis dienomis, kai vanduo sušyla mažiau, iki reikiamos temperatūros – 52 laipsnių – jį pakaitina iš centralizuotos sistemos tiekiama šiluma.
Spaudoje perskaičiusi, kad jau nuo rudens reikės mokėti pagal dvinarį tarifą, moteris buvo priblokšta.
„Vadinasi, net jei ir pakanka daugiabučiui saulės kolektoriaus pagaminamos šilumos, vis tiek reikės mokėti. Gyventojai nuolat raginami naudotis atsinaujinančiais energijos šaltiniais, o kai investuoja į tai nemažus pinigus ir pradeda naudotis privalumais, tuoj surandamas naujas būdas apmokestinti“, – stebisi moteris.
Draugystės prospekte stovi antras daugiabutis Šiauliuose, ant kurio stogo taip pat 2015 metais buvo įrengti saulės kolektoriai. Jų pagaminama energija taip pat šildomas vanduo ir gyvatukai.
Daugiabučio gyventoja Valerija nustemba iš „Šiaulių krašto“ išgirdusi apie mokesčių pakeitimus. Moteris įsitikinusi, kad ir kiti daugiabučio gyventojai kol kas apie tai nieko nežino.
„Tai dar vienas mokestis atsiras? Ach, mokesčiai ant mokesčių, – atsidūsta Valerija. – Žinoma, kad gyventojai bus nepatenkinti. Kas nori mokėti daugiau? Bet įstatymai yra įstatymai, niekur nuo jų nepabėgsi.“
Iki šiol Valerija ir kiti namo gyventojai vasaros laikotarpiu už karštą vandenį ir gyvatuką gaudavo minimalias sąskaitas, kartais būdavo vos keli centai. Nepaisant artėjančių naujų mokesčių, Valerija patenkinta, kad gyvena renovuotame name: sąskaitos už šildymą ir karštą vandenį sumažėjo daugiau nei dvigubai, net ir mokant paskolą už renovaciją suma yra mažesnė nei būdavo iki renovacijos.
Papildomi mokesčiai nepaskatins pokyčių
Būsto energijos taupymo agentūros Projektų įgyvendinimo skyriaus specialistė Rasa Lopetaitė taip pat tik iš mūsų sužinojo apie dvinarį mokėjimo tarifą, kuris bus pradėtas taikyti nuo rudens.
Pasak specialistės, jau ir taip būdavo sunku Šiaulių gyventojus įkalbėti darant renovaciją įsirengti saulės kolektorius. Kiti didieji šalies miestai (Vilnius, Kaunas) šiuo atžvilgiu Šiaulius stipriai lenkia, o bendrai daugiabučių renovacijų skaičiumi lenkia net ir mažesni miestai, pavyzdžiui, Pakruojis. Taigi, papildomi mokesčiai gyventojų tikrai nepaskatins rinktis alternatyvius energijos šaltinius.
„Labai keistas toks sprendimas. Gal dar kas nors keisis, nes žmonės dar nespėjo susivokti. Kai gaus sąskaitas, tada ir prasidės. Nemanau, kad žmonės tylės, nes už renovaciją ir taip nemažus pinigus moka“, – sako R. Lopetaitė.
„Šiaulių energijos“ komentaras
Nebuvo norinčių rinktis dvinarę kainą
Šiaulių mieste kol kas yra tik du daugiabučiai, įsirengę saulės kolektorius. Pasak AB „Šiaulių energija“ atstovės spaudai Marinos Visockienės, ir iki minėtų Šilumos ūkio įstatymo pataisų įsigaliojimo mišrias šildymo ir karšto vandens sistemas įsirengę vartotojai, kaip ir visi kiti, galėjo rinktis tarp vienanarės ir dvinarės mokėjimo už šilumą kainos, tačiau nebuvo nė vieno vartotojo, norinčio rinktis dvinarę kainą.
Kaip bus apskaičiuojamas dvinaris mokestis?
„Šilumos dvinarę kainą sudaro pastovioji dedamoji, mokama už vidutinę šilumos suvartojimo galią eurais už kilovatvalandę per mėnesį, ir kintamoji dedamoji, mokama euro centais už šilumos kilovatvalandę.
Šilumos suvartojimo galia apskaičiuojama kiekvienam konkrečiam butui, paskutinių trejų metų šilumos suvartojimo (butui šildyti ir karšto vandens temperatūrai palaikyti) vidurkį dalijant iš metų valandų skaičiaus, tai yra 8 760 valandų.
Šilumos vartojimo galia nustatoma individualiai konkrečiam vartotojui, kadangi priklauso nuo jam priskirto šilumos kiekio, kuris, savo ruožtu, priklauso nuo buto ploto, karšto vandens tiekimo sistemos tipo. Konkrečią vartojimo galią dauginant iš dvinarės kainos pastovios dedamosios gaunama pastovioji mokėjimo dalis, kurią vartotojas moka visus metus kiekvieną mėnesį, nepriklausomai nuo sezoniškumo ar nuo suvartoto šilumos kiekio.
Kintamoji mokėjimo dalis nustatoma butui priskirtą šilumos kiekį šildymui ir karšto vandentiekio šilumai, padauginus iš dvinarės kainos kintamosios dedamosios“, – aiškina M. Visockienė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Saulėtais mėnesiais gyventojai džiaugdavosi „nulinėmis“ sąskaitomis, tačiau jau nuo rudens teks mokėti vadinamąjį abonentinį mokestį.
2015 metų pabaigoje ant dviejų Šiaulių daugiabučių (K. Korsako gatvėje 41 ir Draugystės prospekte 17) stogų buvo sumontuoti saulės kolektoriai, šildantys vandenį.