
Naujausios
Šiauliai mezga draugystę su Azerbaidžano miestu
Azerbaidžane praėjusią savaitę pasirašytas Šiaulių ir Šamkiro miestų bendradarbiavimo ketinimų protokolas. Nė vienas Lietuvos ir Azerbaidžano miestas iki šiol nebuvo užmezgę ryšių. Šiaulių vadovus nustebino Šamkire įgyvendinami projektai ir milijoninės investicijos.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Taptų partnerystės pradininkais
„Šiaulių ir Šamkiro partnerystė būtų pirmasis Lietuvos ir Azerbaidžano miestų bendradarbiavimo atvejis, – vakar sakė Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas. – Šamkiras apskritai jokio miesto partnerio užsienyje dar neturi.“
Miestų bendradarbiavimo ketinimai buvo deklaruoti per dvišalį Lietuvos ir Azerbaidžano forumą, surengtą Šamkiro mieste. Lietuvos delegacijai vadovavo užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.
Į Šamkirą kartu su meru vyko vicemerė Danguolė Martinkienė, Šiaulių azerbaidžaniečių bendrijos pirmininkas Bachramas Zeinalovas, Savivaldybės atstovė spaudai Jūratė Rauduvienė.
Ketinimų protokolu įsipareigota keistis delegacijomis, bendradarbiauti kultūros, švietimo, mokslo, turizmo srityse, skatinti abipusius verslo ryšius.
Azerbaidžaniečiai pakviesti pirmo vizito atvykti kitais metais, kai vyks „Saulės žiedo“ festivalis.
Regioninė politika kelia pavydą
Šamkiras šiauliečiams padarė klestinčio miesto įspūdį. Jame gyvena 41 tūkstantis gyventojų. Regiono centras, regione – per 200 tūkstančių gyventojų. Per pastaruosius penkerius metus sulaukė milijoninių investicijų. Projektai finansuojami iš šalies biudžeto ir pritraukiamos privačios užsienio investicijos.
Pernai pastatyti didžiuliai reprezentaciniai rūmai, pavadinti buvusio prezidento Gaidaro Alijevo vardu. Juose ir vyko šalių forumas.
Šalia rūmų įrengtas 15 hektarų parkas su fontanais, 800 metrų ilgio kanalu, tvenkiniu. Į parką investuota 100 milijonų eurų. Pastatytas ir jaunimo centras. Netoli įrengtas įspūdingas Vėliavos muziejus.
„Tokio grožio parko Lietuvoje nėra, – sakė D. Martinkienė. – Kai patys svarstome, kaip įgyvendinti URBAN programos projektus, galėjome pamatyti, kaip yra įveiklinami panašūs projektai.“
Svečiams parodytos naujos statybos – duonos kombinato, hidroelektrinės. Į pastarąją investuojamas 1 milijardas eurų.
Šamkire lapkritį atsidarys technologijų parkas – naftos pramonės įrangai gaminti. Jo investuotoja yra ir Lietuvos bendrovė iš Mažeikių. Jai priklauso 37 procentai technologijų parko akcijų.
„Vien tai, kad forumas buvo surengtas ne sostinėje Baku, o nedideliame Šamkire, rodo šalies dėmesį regionams“, – sakė J. Sartauskas.
Svečiai buvo tikinami: „Vejamės Europą, pavysime ir pralenksime“.
Šamkire vystomas ir agroparkas. Žemės ūkio plėtrai įtakos turėjo šalies valdžios sprendimas visiems, kas nori, suteikti žemės. Žemdirbiai, daržovių augintojai atsiskaitytinai remiami 1000 eurų už dirbamą hektarą.
Mokinių problemos neturi
Šiauliečiai lankėsi su Oksfordo universitetu bendradarbiaujančioje privačioje mokykloje, kuri turi ir vaikų darželį. Mokykloje – per 200 mokinių, mokosi jie anglų kalba.
Svarstoma pasiūlyti su šia mokykla bendradarbiauti Šiaulių Didždvario gimnazijai, kuri vykdo tarptautinio bakalaureato programą.
Tėvams vaikų mokslas privačioje Šamkiro mokykloje kainuoja 6000 eurų per metus, o mokestis už darželį sudaro 300 eurų per mėnesį.
Šamkire, kaip visoje šalyje, mokinių mažėjimo problemos nėra. Vidutinė azerbaidžaniečių šeima yra šešių asmenų: tėvai ir keturi vaikai. Šalyje kasmet gyventojų skaičius padidėja 100 tūkstančių.
Tarybos nėra – meras skiriamas
Šamkire miesto tarybos nėra. Meras, atliekantis vykdomosios valdžios funkciją, yra skiriamas regiono viršininko. Regiono viršininką skiria šalies prezidentas.
Mero kadencija, pasak J. Sartausko, „tęsiasi tol, kol gerai dirba“.
Meras skiria seniūnus, bet ir pats kiekvieną savaitę priiminėja seniūnijų gyventojus.
Su J. Sartausku Šamkiro meras Alimpasha Mammadov pasidalijo, jog į priėmimus gyventojai ateina ne tik dėl gatvių tvarkymo, bet ir dėl nesutarimų šeimoje.
Jūratės RAUDUVIENĖS nuotr.
PRADŽIA: Bendradarbiavimo ketinimų protokolą pasirašė (kairėje) Šakiro miesto meras Alimpasha Mammadov ir Šiaulių meras Justinas Sartauskas.
STATYBA: Šiauliečiams didelį įspūdį padarė kalnuose statomos hidroelektrinės užtvanka.