
Naujausios
Šiaulių universitetas jungiasi į universitetų klasterį
Vakar Kaune memorandumą steigti klasterį pasirašė Vytauto Didžiojo, Klaipėdos, Šiaulių ir Lietuvos edukologijos universitetai. Šiaulių universiteto rektorius Donatas Jurgaitis įsitikinęs, jog konsolidacija sudarys galimybę gerinti studijų kokybę, ne tik išlaikyti, bet ir didinti studijų prieinamumą regione.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Nuo socialinių ir humanitarinių mokslų
Universitetai pajėgas ir išteklius nusprendė sutelkti mažėjant studentų skaičiui.
„Šis memorandumas – tai susitarimas dėl gilesnio keturių universitetų bendradarbiavimo trijose srityse: studijų kokybės ir prieinamumo, mokslinių tyrimų ir trečia – sukurtos infrastruktūros efektyvesnio panaudojimo“, – sakė „Šiaulių kraštui“ memorandumą pasirašęs Šiaulių universiteto rektorius profesorius Donatas Jurgaitis.
Sudarytos tikslinės darbo grupės analizuos esamą padėtį: visų trijų studijų pakopų kokybę, studijų programų įvairovę. Taip pat įvertins bendradarbiavimo galimybes ištekliams konsoliduoti, bendram mokslo fondui kurti, technologijoms perduoti ir komercinti.
Klasterį pirmiausia sutarta taikyti socialiniams ir humanitariniams mokslams. Iš esmės būtų dalijamasi studentais, dėstytojais, patalpomis, laboratorijomis.
Studijos per du universitetus
Atsirastų jungtinės studijų programos. Patys universitetai siūlys tokias programas ir įgyvendins jas dalimis. Todėl bakalauro studijos gali būti padalytos į du etapus tarp kelių universitetų.
„Jeigu universitetų giminingose programose bus mažai studentų, tai juos apjungtume, – sakė D. Jurgaitis. – Studentas pusantrų metų bendruosius dalykus, pavyzdžiui, mokytųsi viename universitete, po to dvejiems metams keliautų studijuoti į tą klasterio universitetą, kuris pagal studijų programą turi didžiausias kompetencijas.“
Dalijimasis studentais, pasak rektoriaus, didintų regionuose studijų prieinamumą.
Pavyzdžiui, jeigu Šiaulių universitetas neturėtų tokios studijų programos, kaip Vytauto Didžiojo universitetas, šiaulietis studentas 1,5 metų bendruosius dalykus galėtų studijuoti Šiauliuose, o baigti studijas Kaune.
„Be to, universitetas, taip gavęs studentų, gali kviestis kitų universitetų dėstytojus, o studijos Kaune nekainuos daugiau nei Šiauliuose, – tikino rektorius. – Gali būti, kad studentas ten nuvažiuos tik mėnesiui ar dviem. Ta sistema bus labai lanksti.“
Kokį universitetą studentas bus baigęs?
„Tą universitetą, į kurį įstojo ir baigtų tokiomis sąlygomis, kokiomis įstojo, – atsakė D. Jurgaitis. – Bet galimas variantas, jog bus išduodami ir abiejų universitetų diplomai.“
Jungtinės veiklos sutartys nustatys bendradarbiavimo sąlygas. Rektorius abejoja, ar bus spėta jas parengti ir pasirašyti iki 2016 metų rugsėjo. Prognozuoja, kad klasteris pradės fukcionuoti 2017-2018 mokslo metais.
D. Jurgaitis patikino: klasteris nereiškia, kad Šiauliuose ar Klaipėdoje universitetai nunyks.
„Jokiu būdu – tai ir memorandume įrašyta: nei universiteto vardas, nei struktūra neišnyksta, kaip buvome, taip ir būsime, – tvirtino D. Jurgaitis. – Gal po kelerių metų ir galime nuspręsti jungtis, bet dabar tikrai ne.“
Šiaulių universitetas ir pats optimizuojasi. Nuo kitų metų vasario 1 dienos fakultetai jungiami. Jų liks tik trys su tokiais preliminariais pavadinimais: Edukologijos ir socialinės gerovės fakultetas, Informatikos ir technologijos mokslų fakultetas bei Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakultetas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
NUOSTATA: Šiaulių universiteto rektorius profesorius Donatas Jurgaitis tvirtina: „Kaip buvome, taip būsime – ir universiteto vardas, ir struktūra išlieka.“