Savivaldybės vengia nurodyti ryšius su interesų grupėmis

Savivaldybės vengia nurodyti ryšius su interesų grupėmis

Šiaulių miesto savivaldybė pagal veiklos skaidrumą yra pirmajame penketuke tarp 60 šalies savivaldybių. Tai rodo „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atlikto savivaldybių skaidrumo tyrimo rezultatai. Jie taip pat parodė, jog nė viena savivaldybė neskelbia apie susitikimus su interesų grupėmis.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Ketvirta pagal atsiskaitymą

Tyrime vertinta, kaip savivaldybės atsiskaito už savo veiklą. Kiek informacijos internetiniuose tinklalapiuose teikia apie savo darbuotojus, tarybos darbą, antikorupcines priemones, savivaldybių įmones ir bendroves, metinius biudžetus, viešuosius pirkimus ir gyventojų galimybes dalyvauti sprendimų priėmime.

Šiaulių miesto savivaldybė pagal bendrus balus yra ketvirta tarp 60 savivaldybių. Įvertinta 73 balais iš 100. Tokią pat balų sumą dar surinko Vilniaus miesto ir Mažeikių savivaldybės.

Pirma yra Alytaus miesto savivaldybė (78 balai iš 100), antra – Šakių rajono (74 balai), trečia – Plungės (74 balai).

Į pirmą dešimtuką pateko dar dvi apskrities savivaldybės: Šiaulių rajono (9 vieta), Pakruojo (10). Antrajame dešimtuke – Radviliškio (11 vieta), Joniškio (18 vieta). Kelmės rajono savivaldybė – 28-a, o Akmenės – 47-a.

Merui galima paskambinti tiesiogiai

Išsamiausiai informaciją apie darbuotojus teikia Birštono savivaldybė, o Šiaulių miesto savivaldybė yra antra, Akmenės rajono – trečia, Šiaulių rajono – penkta.

Šiaulių meras Justinas Sartauskas yra vienas iš nedaugelio šalies merų, kurie gyventojams skelbia savo mobiliojo telefono numerį.

Pagal antikorupcines priemones Šiaulių miesto savivaldybė yra ketvirta, o Joniškio – septinta.

Pagal savivaldybių bendrovių viešinamą veiklą – Šiaulių miesto savivaldybė – antra, pagal bendruomenės dalyvavimą sprendimų priėmime – trečia. Pagal viešuosius pirkimus – devinta.

Balsavimo viešinimas strigo

Šiaulių miesto savivaldybė žemiausią vietą pelnė pagal Tarybos narių individualaus balsavimo viešinimą – 33-ią.

Mero teigimu, buvo vertinta balsavimo „istorija“, o 2013 metais kurį laiką strigo Tarybos narių elektroninis balsavimas ir duomenų pateikimas tinklalapyje.

23-ia vieta Šiaulių miesto savivaldybė įvertinta pagal tai, kaip gyventojams teikia informaciją apie biudžetą ir skolas.

Į ką atkreipia dėmesį?

Patys tyrėjai savo tinklalapyje teigia, jog visos savivaldybės mažiausiai informacijos atskleidžia apie politikų ir tarnautojų interesus, lobistų daromą įtaką.

Tyrimo rezultatai parodė, jog nė viena savivaldybė neskelbia apie susitikimus su interesų grupėmis, iš jų gautus pasiūlymus ir tolesnius savivaldybių sprendimus.

Politikų ir administracijos vadovų viešų ir privačių interesų deklaracijas viešina tik Birštono savivaldybė, dar aštuonios savivaldybės šią informaciją skelbia ne apie visus asmenis.

Kas ketvirta savivaldybė viešina, kokias dovanas gali priimti jos darbuotojai, o kokių ne, kas penkta – kaip gyventojai gali dalyvauti sprendimų priėmime.

Individualius politikų balsavimus bei posėdžių metu svarstytus klausimus skelbia tik pusė savivaldybių.

Savivaldybės galėjo teikti ir papildomą informaciją apie savo veiklą ar pradėti viešinti trūkstamą informaciją ir taip pakoreguoti savo įvertinimą.

Šia galimybe pasinaudojo 12 savivaldybių. Tarp jų ir Šiaulių miesto.