
Naujausios
„Šypsokitės, nes rytoj bus blogiau“
Rašytoja Erika Umbrasaitė susitikime su skaitytojais Šiauliuose pristatė naujausią savo knygą „Prancūzija Mon amour“. Prieš dešimtmetį Erika, įveikusi vėžį, nusprendė, kada daugiau, jeigu ne dabar, ir su šeima persikėlė gyventi į savo svajonių šalį Prancūziją. Rašytoja sako, kad moteris turi pasikliauti nuojauta, mylėti save ir siekti svajonių.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Nuojauta
Apie gyvenimo džiaugsmus ir išbandymus su rašytoja kalbėjomės prieš susitikimą su skaitytojais, kuris vyko knygyne „Pegasas“.
Nuo vieno didžiausių E. Umbrasaitės gyvenime išbandymų – krūties vėžio – prabėgo jau 13 metų. Moteris sako, kad žmogaus atmintis nuostabi – ji nustumia į užmarštį baisiausius, skaudžiausius išgyvenimus.
Tada jai buvo 35-eri. „Mūsų šeimoje niekas nesirgo vėžiu, bet aš visada bijojau juo susirgti“, – prisimena rašytoja.
Vieną vasaros dieną šluostydamasi po dušo užčiuopė vos žirnio dydžio spuogelį. Iš karto pasidarė neramu. Nedelstama užsirašė pas gydytoją. Apžiūrėjęs gydytojas nuramino Eriką – nieko čia baisaus, tik cista. Kitą dieną moteris nuėjo pas kitą gydytoją. Ir šis nieko įtartino nepastebėjo.
Tačiau bloga nuojauta Erikos neapleido: „Išvykom atostogų į Veneciją, vaikštome, o manęs vis neapleidžia mintis, kad visa tai matau paskutinį kartą. Draugės paranojike išvadino, o aš sakau, kad tas spuogelis – blogis.“
Rudenį moteris užsirašė pas trečią gydytoją. „Nuėjau ir sakau: „Jūs jau trečias gydytojas, pas kurį ateinu, visi sako, kad čia cista, o man atrodo, kad vėžys, jeigu ir jūs pasakysite, kad cista, tada einu pas psichologą.“
Iš pradžių ir šis gydytojas buvo linkęs manyti, kad cista, visgi pasiūlė atlikti biopsiją. Jos metu moteris pastebėjo, kad gydytojo veidas pasikeitė. Išeinant iš kabineto dar paprašė užrašyti telefono numerį. „Pagalvojau, kad kabina“, – prisiminusi šypsosi Erika.
Po kelių dienų paskambino. „Aš jus užrašiau operacijai“, – išgirdo ragelyje. Gydytojas nenoriai prasitarė, jog įtaria vėžį.
Moteris yra lyg katė, turi nuojautą, kuria reikia pasikliauti, ir nereikia slėptis, nes stručio taktika dar nė vieno neišgelbėjo, sako E. Umbrasaitė.
„Prieš tai aš buvau panikos karalienė, smulkmenos galėjo mane nuvesti iki beprotybės, ir staiga suvokiu, kokia buvau durnė. Va, dabar tai aš tikrai turiu problemą!“ – prisimena E. Umbrasaitė.
Sulig ta žinia tarsi viskas apsivertė. Pasaulis staiga tapo gražus, išnyko baimė.
„Tas susitikimas su mirtimi mane taip išblaivė, atsirado toks noras gyventi ir suvokimas savo laikinumo. Turbūt iki tos ligos man buvo klinikinė depresija, aš nejaučiau jokio gyvenimo džiaugsmo, o tada viskas staiga tapo gražu, skanu, nes žinai, kad greitai viso to gali netekti. Laikinumo pojūtis yra genialus – pradedi vertinti gyvenimo smulkmenas“, – sako rašytoja.
Psichologės vienos kitoms
Gydytojai Eriką supažindino su keliomis jaunomis moterimis, kurios buvo persirgusios vėžiu prieš kelerius metus. Jau vien matyti moteris, kurios įveikė ligą, buvo geriausia psichologinė pagalba.
„Jos savo pasakojimais „pervedė“ per ligą, pasakojo, kada bus baisu ir kada nereikia išsigąsti, nes tai praeis. Davė genialų patarimą – į save žiūrėti iš šalies, kad čia ne tu sergi, o tavo geriausia draugė, kuriai turi padėti įveikti ligą. Man tas labai padėjo, nes sunkiausiais momentais kartojau sau, kad čia ne aš, tik žiūriu baisų filmą, skaitau baisią knygą.“
Gydymo metu, kuris truko beveik pusantrų metų, pradėjo rašyti dienoraštį, nes sūnus Jokūbas buvo mažas, ir jeigu ji numirs, kad liktų prisiminimas apie mamą. Viena gydytoja, sužinojusi, kad Erika rašo dienoraštį, paprašė paskaityti. Dienoraščio ištraukos buvo spausdinamos laikraštyje „Onkologo puslapiai“ ir padėjo daugeliui moterų. Vėliau dienoraštis virto knyga „Vienos krūties istorija“ (išleista 2008 metais).
„Ta knyga aš atidaviau skolą toms moterims, kurios man padėjo, ir padėjau toms, kurioms negalėčiau padėti asmeniškai“, – sako E. Umbrasaitė.
Moteris pataria neužsidaryti savo išgyvenimų ir baimių kalėjime. Jeigu reikia, pačiai ir šeimos nariams kreiptis į psichologą. Labai padeda vėžiu sergančiųjų bendrijos, pokalbiai su ligą išgyvenusiais žmonėmis.
Savo knygoje E. Umbrasaitė rašo: „Į nieką gyvenime nežiūrėkite rimtai – jūs galite ištverti ir meilę, ir mirtį, ir nulūžusią pakulnę. Suvokti, kad gyvenimo prasmės išvis nėra, yra tik labai trapūs gyvenimo karoliai, susidedantys iš trumpų laimių, ir, deja, ilgesnių arba tiesiog ilgiau įsimenančių nelaimių karoliukų. Gyventi – tai ir yra prasmė.“
Paskui svajonę
„Po tai, kai išėjo knyga ir pagal ją buvo pastatytas spektaklis, suvokiau, kad atidaviau viską. Nebegaliu ir nebenoriu apie tą ligą šnekėti, dabar noriu gyventi tuo, ką buvau suplanavusi. Daviau sau žodį, kad dabar klausysiuosi tik širdies. Pasvarstėm, pamąstėm ir išvykom ieškoti savo svajonių Prancūzijos“, – pasakoja E. Umbrasaitė.
Erika sako, kad tai tikrai nebuvo „emigracija iš vargo“. Prancūzijoje ji dabar mažiau uždirba, negu uždirbdavo Lietuvoje. Tačiau čia nesijautė gyvenanti savo gyvenimą.
„Pavydžiu tiems, kurie greitai atranda savo gyvenimą, kiti – per labai skaudžius patyrimus. Mano pamoka buvo labai skaudi, bet turbūt buvo verta tai patirti.“
Prancūzija E. Umbrasaitę užbūrė dar vaikystėje. Vartydavo Algimanto Čekuolio knygą su kelionių apybraižomis, kurioje vienas skyrelis buvo apie Prancūziją, ir sakydavo mamai, kad užaugusi ištekės už prancūzo ir gyvens vynuogyne.
Jau kur kas vėliau, besilaukdama sūnaus, Erika nusprendė išmokti romantiškosios prancūzų kalbos. Užsirašė į kursus pas griežtą ir reiklią dėstytoją, kuri mokė ne tik gramatikos, bet ir daug pasakojo apie Prancūziją, prancūzus, jų gyvenimo būdą. „Ten nepagydomai susirgau Prancūzija“, – sako rašytoja.
Labiausiai žavėjo ir traukė tokia Prancūzija, kokia apdainuota senose dainose, pavaizduota senuose prancūzų filmuose. Tik šiais laikais tokią rasti jau buvo gana sunku – „globalizacijos vėjai viską suniveliavo“. Savo svajonių miestelį Isižaką atrado Dordonės regione. Iš karto suprato, kad tai vieta ne tik kurioje norisi gyventi, bet ir numirti.
Pirmus tris mėnesius, nepaisant iškylančių sunkumų, Erika gyveno euforijoje, po to atėjo realybė: „Vyras niekaip neprakalba prancūziškai, šalta, nes namas visas kiauras, pinigai pradeda sekti, nieko nesuprantu biurokratinėje kalboje, negalime gauti sveikatos kortelių, vos sugebu užregistruoti savo verslą ir taip toliau. Verkiau kokią savaitę. Yra toks anekdotas – nereikia painioti emigracijos su turizmu.“
Visiems, kurie irgi nori leistis paskui savo svajonę, E. Umbrasaitė pataria nuvykti į savo išsvajotą šalį ir pagyventi ten bent porą mėnesių. Jeigu po tiek laiko tebesinorės likti, viskas gerai.
Erika nesigaili, kad išsikraustė į Prancūziją. Kiekvieną rytą, nepaisant, kokia sunki buvo praėjusi diena, atsibunda laiminga ir dėkinga likimui.
Dvi knygos – apie meilę sau ir Prancūzijai
Jau gyvendama Prancūzijoje E. Umbrasaitė parašė dvi knygas: „Vienos krūties istorija“ tęsinį „Moteris katė ir jaunas mėnulis“ (2015 m.) ir pernai išleistą „Prancūzija Mon amour“.
Erika sako, kad „Moteris katė ir jaunas mėnulis“ parašė norėdama papasakoti, kad ne kilogramuose ir krūtų kiekyje slypi meilė.
„Prancūzai turi tokį posakį: gerai jaustis savo odoje. Niekas tavęs nemylės, jeigu pati savęs nemylėsi, negerbsi. Gali prisidaryti plastinių operacijų, bet vis tiek nebūsi laiminga, nes kita vis tiek bus gražesnė, jaunesnė“, – sako E. Umbrasaitė.
Rašytoja net sulaukė priekaištų iš kai kurių gydytojų, neva ji skatina moteris nesidaryti krūtų atkūrimo operacijų.
„Jokiu būdu! Jeigu to norisi, jaučiate, kad reikia, – darykitės. Aš nusprendžiau nesidaryti, nes man buvo per akis operacijų, ligoninių. Pagalvojau, kad vis tiek nedalyvausiu grožio konkursuose, o kas mylės, mylės ir tokią. Savęs mylėjimas ir švytėjimas iš vidaus yra daug svarbiau. Prancūzės nuo pat vaikystės moko savo dukras didžiuotis savo išskirtinumu, pamilti savo trūkumus: strazdanas, nosį su kuprele ir panašiai“, – sako Erika.
Trečioji E. Umbrasaitės knyga pasakoja apie prancūzų gyvenimo būdą.
Isižake gyvena tik apie 750 gyventojų. Vasaromis daugiau šurmulio, nes atvyksta turistų. Erika dirba juvelyrinių dirbinių galerijoje miestelio centre ir juokauja, kad istorijos pačios veržiasi pas ją pro duris. Kaip kartą įbėgusi pūkuota voveraitė, išgąsdinta katės, sukėlusi šeimininkės didžiulį išgąstį ir amerikiečių turistų juoką bei ovacijas.
E. Umbrasaitė sako nesijaučianti, kad gyvena provincijoje. Isižake netrūksta renginių, restoranų, kitų užeigų, kur galima skaniai pavalgyti ir maloniai praleisti laiką. Dažnai lankosi Paryžiuje, kuriame taip pat ieško senojo, romantiškojo, užsikonservavusio miesto. „Paryžius atgimsta žiūrinčiojo akyse“, – įsitikinusi rašytoja.
Erika sako, kad prancūzai atrodo arogantiški, konservatyvūs, sunkiai prisileidžiantys svetimšalius, tačiau jai pasisekė, nes atvykusi į Prancūziją jau mokėjo kalbėti prancūziškai, greitai susirado draugų prancūzų. Kaimynai smalsiai žiūrėjo į lietuvius ir noriai su jais bendravo, nes tokių nebuvo sutikę, tik britus ar kitus anglakalbius.
Eriką žavi prancūzų „atsipūtimas“. Kartais jie iš smulkmenos gali padaryti dramą, o kartais, net, atrodo, nutikus rimtam nesusipratimui, teištarti: „Ca ne fait grave“ (tai nesvarbu).
Pasak rašytojos, prancūzai yra tinginiai, bet kažkodėl dirba produktyviai. Matyt, dėl to, kad nėra linkę sureikšminti problemų. Juk nuo to, kad į problemą žiūrėsime rimtai, ji netaps lengviau įveikiama.
Erikai gyvenimas vis pametėja išbandymų, būna, kad rimčiau susirgus „vaidenasi“ metastazės, tačiau dabar į viską žiūri racionaliai, be baimės ir panikos – jeigu bus taip, darysiu taip ir taip. Juokauja, kad atsiradęs kažkoks sveikas „sruogiškas" (pagal „Dievų miško“ autorių Balį Sruogą) atbukimas.
„Mano moto – šypsokitės, nes rytoj bus blogiau!“ – spinduliuoja pasitikėjimu E. Umbrasaitė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Erika Umbrasaitė sako, kad kartais turi atsitikti kažkas baisaus, kad suvoktum, koks gyvenimas yra gražus, ir išmoktum džiaugtis smulkmenomis.
„Aš nevadinu savęs emigrante, nes tai buvo sekimas paskui svajonę, buvo noras išeiti iš komforto zonos, viską pakeisti, pradėti nuo nulio. Man tai pavyko. Tas atsinaujinimas, baterijų perkrovimas buvo labai sveikas“, – sako rašytoja Erika Umbrasaitė, neseniai išleidusi knygą apie savo svajonių šalį „Prancūzija Mon amour“.