„Tok­si­kos“ kros­nis su­de­gino apie 70 to­nų at­lie­kų

„Tok­si­kos“ kros­nis su­de­gino apie 70 to­nų at­lie­kų

„Toksikos“ krosnis sudegino apie 70 tonų atliekų

Šalia Šiaulių, Aukštrakiuose, pastatyta „Toksikos“ pavojingų atliekų deginimo gamykla gegužę priimta valstybinės komisijos, o liepos 26 dieną įrenginyje įvyko sprogimas, kurį įmonė vadina techniniu gedimu. Kas vyksta gamykloje, kuri turi būti ypač saugi? Ir kodėl žinią, kad pavojingos atliekos deginamos, visuomenė sužinojo tik įvykus incidentui?

„Toksikos“ generalinis direktorius Arūnas Dirvinskas į „Šiaulių krašto“ klausimus sutiko atsakyti raštu.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Priėmimo komisija palaimino gegužę

– „Toksikos“ tinklalapyje skelbiate tik tiek, kad įrenginys neveikia. Ar vyksta tyrimas dėl gedimo? Ar įrenginys apsaugotas nuo elektros tiekimo sutrikimų?

– Įrenginys neveikia, nes vyksta tyrimas ir rengiamasi apgadintų dalių remontui, užsakytos detalės. Be to, vyksta ekspertų tyrimas, kuris pateiks patvirtintas išvadas.

Elektros tiekimo sutrikimams šioje įrenginio dalyje įtakos galėjo turėti 41 įrenginio elementas – būtina nustatyti, kuriame įvyko gedimas.

Įrenginys yra visiškai apsaugotas nuo išorinių elektros sutrikimų – į įrenginį yra atvestos dvi atskirai veikiančios elektros linijos, be to, sumontuotas savaime įsijungiantis generatorius. Be to, ir pats deginimo įrenginys veikdamas gamina elektros energiją. Šiuo atveju sutrikimas įvyko ne dėl išorinių elektros tiekimo priežasčių, bet dėl vidinių.

– Valstybinė priėmimo komisija yra įrenginį priėmusi. Ar dar buvo iškeltos kokios sąlygos, nes skelbėte, jog dar tik rengiatės įrenginį paleisti? Koks deginimo procesas – bandomasis, o gal jau nuolatinis, vyko ištikus gedimui?

– Valstybinė komisija yra priėmusi įrenginį šių metų gegužę. Po valstybinės komisijos patvirtinimo, kad statyba baigta, „Toksika“ turėjo gauti pluoštą leidimų, sutikimų iš valstybinių institucijų, kurie būtini pradėti nuolatinę įrenginio eksploataciją. Visi leidimai jau yra gauti.

Kadangi bandomieji deginimai vyko praėjusių metų žiemą, t. y. prieš pusę metų, šių metų liepą buvo pradėtos deginti atliekos, tarp jų – ir medicininės.

Per kelias liepos dienas buvo sudeginta apie 64,6 tonos atliekų.

– Kur skelbiate informaciją visuomenei apie išmetimus į aplinką? Ar fiksuoti taršos parametrų viršijimai?

– Visi išmetimų parametrai ir jų atitikimas normoms yra skelbiami interneto tinklalapyje www.toksika.lt.

– Kada įrenginys pradės vėl veikti?

– Įrenginys planuotas paleisti po to, kai paskutiniai bandymai patvirtins, kad jis saugus ir gali būti eksploatuojamas. Kol „Toksika“ tuo neįsitikins, tol jis nebus pradėtas naudoti.

Riba – iki 8000 tonų

– Kiek pavojingų atliekų per metus bus deginama?

– Per metus bus sudeginama tiek atliekų, kiek numatyta dokumentuose – iki 8000 tonų. Šis skaičius niekuomet nesikeitė. Atliekos priimamos tik iš Lietuvos.

Valstybinė komisija patvirtino, kad įrenginys atitinka visus pirkimo dokumentuose jam iškeltus reikalavimus: „Toksikos“ pavojingų atliekų deginimo įrenginys atitinka statinio projekto sprendinius, komisijai pateikta dokumentacija atitinka nustatytus reikalavimus ir statinių bendrieji rodikliai, nurodyti statinio projekte, atitinka faktinius rodiklius.

– Kokia yra galutinė projekto vertė? Ar taikytos kokios sankcijos rangovui, turėjusiam remontuoti įrenginį, ar „Toksika“ jam turi sumokėti už korekcijas?

– Įrenginio statybos finansavimas yra toks: ES Sanglaudos fondo lėšos – 52 328 428,74 Lt, Lietuvos respublikos biudžeto lėšos – 28 361 370,06 Lt, UAB „Toksika“ lėšos – 6 294 219,20 Lt, iš viso – 86 984 018 Lt.

Visus remonto darbus rangovas atliko iš savo lėšų.

– Ar parengtas pavojingų atliekų sąvartynas? Kokios atliekos, be deginimo šlako, keliaus į jį?

– Šiuo metu sąvartyne yra dengiamas dugnas. Planuojama, kad pirmoji sekcija bus baigta rudenį ir čia keliaus šlakai iš deginimo įrenginio. Čia galės būti laidojami šlakai iš kitų Lietuvoje veikiančių buitinių atliekų deginimo įmonių. Be to, šiame sąvartyne bus laidojamos deginimui netinkamos pavojingos atliekos, t. y. kietos neorganinės medžiagos.

Apie incidentą pranešė ne aplinkosaugininkai ir ne „Toksika“

„Šiaulių kraštas“ rašė, kad pranešimas apie „Toksikoje“ liepos 26-ąją dieną įvykusį gedimą atėjo ne iš aplinkosaugininkų ir ne iš „Toksikos“.

„Toksikos“ vadovas A. Dirvinskas tada taip komentavo gedimą: „Dalyje pavojingų atliekų deginimo įrenginio elementų trumpam nutrūko elektros energijos tiekimas, todėl sumažėjo krosnies vėdinimas. Dėl šio sutrikimo buvo apgadintos krosnies sklendės. Įrenginys buvo sustabdytas. Jokių padarinių aplinkai nėra. Išmetimo valymo sistema veikia efektyviai, normos ribų neviršyta nei vykstant deginimui, nei aušinant krosnį“.

Apie įvykį informuotas Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas, kuris į „Toksiką“ specialistus nusiutė tik po trijų dienų.

„Toksikos“ tinklalapyje skiltyje „Deginimo įrenginio monitoringas“ jokios informacijos apie į aplinką išmetamų teršalų normas nei tada, nei vakar neradome. Kai įvyko gedimas, šioje skiltyje buvo rašoma „Įrenginys neveikia“. Apie įvykusį gedimą naujienų skiltyje nėra jokios informacijos.

Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Kornelijus Škiela „Šiaulių kraštui“ teigė, kad techniniai dalykai – „Toksikos“ reikalas, o jie atsakingi tik už išmetimus į aplinką. Bet paklaustas, ar pavojingų atliekų deginimo įrenginys nebumbtelės dar kartą ir stipriau, atsakė: „Gyvenimas toks, kad nežinai, kur gali bumbtelėti.“

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

ATSAKOMYBĖ: Arūnas Dirvinskas, „Toksikos“ generalinis direktorius, tikina, jog deginimo įrenginys neveiks tol, kol nebus įsitikinta, jog yra saugus.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

ĮRENGINYS: Pavojingų atliekų deginimo įrenginys iš rikiuotės išėjo vos tik pradėjęs nuolat deginti atliekas.