
Naujausios
Universiteto mokslininkas kuria miniatiūrinę Ignaliną
ŠU Gamtos mokslų fakultete vykusioje tarptautinėje mokslinėje konferencijoje apie gamtos mokslų perspektyvas šio fakulteto dekanas, docentas Alfredas Lankauskas pademonstravo šilumą gaminantį elektrobranduolinį reaktorių.
Petras BALČIŪNAS
Šiluminė energija — iš vandens
Daugiau kaip prieš metus A. Lankauskas grįžo prie eksperimento, kuris buvo atliktas dar devynioliktojo amžiaus pabaigoje JAV. Du mokslininkai elektrolizės būdu išgavo vandenilio plazmą, kuri degdama išskyrė daug energijos.
Pasaulis idėja susidomėjo, bet daug kam panašūs eksperimentai nepasisekė, ir šis efektyvus energijos gamybos būdas buvo netgi išjuoktas.
2000 metais prie eksperimentų grįžo japonų mokslininkai, paskelbę apie elektros energijos panaudojimo efektyvumą, viršijantį įprastą net 2700 procentų.
Dabar naujais energijos išgavimo metodais rimtai užsiima ne tik japonai, bet ir amerikiečiai, britai, rusai, kanadiečiai.
A. Lankauskas su pagalbininkais sukonstravo naujo tipo vandenilinį plazminį elektrobranduolinį reaktorių bei šilumos generatorių, kitaip tariant, nedidelę šilumos gamybos jėgainę.
Prietaiso veikimo esmė ta, kad elektra yra suskaldomas vanduo, išskiriamas vandenilis. Jis po to padegamas ir pereina į plazminę būseną. „Išsiskirianti gausi energija gali šildyti vandenį. Jis paduodamas į šildymo sistemą, o toliau — jau gryna santechnika“, — sako mokslininkas.
A. Lankausko eksperimentais susidomėjo Fizikos instituto mokslininkų grupė.
Reaktoriai šildytų namus
ŠU mokslininko elektrobranduolinis reaktorius skiriasi nuo amerikietiškojo tuo, kad jame naudojami ne dešimt kartų brangesni platina ir paladis, bet varis ir volframas.
„Šiam reaktoriui veikti reikia elektros energijos, tačiau dėl reakcijos šiluminės, šviesos ir kitos energijos išsiskiria kur kas daugiau negu sunaudojama elektros. O jeigu šis procesas pereitų į savaiminę branduolinių mainų fazę, elektros energijos visai nebereikėtų“, — teigia A. Lankauskas.
Gamtos mokslų fakultete reaktoriaus bandymai jau įvyko, energijos panaudojimo efektyvumo koeficientas — apie 300 procentų. Tai patvirtino ir pakartotinis eksperimentas Fizikos institute. Su eksperimentų rezultatais A. Lankauskas supažindino konferencijos dalyvius, perskaitęs pranešimą „Vandenilinė energetika — mitas ar realybė“ bei pademonstravęs reaktoriaus veikimą.
Paklaustas apie praktinį reaktoriaus pritaikymą, A. Lankauskas sakė, jog tokiu būdu kiekvienas namas galėtų turėti miniatiūrinę Ignaliną. Mokslininkas neįsivaizduoja didelės tokio tipo jėgainės.
A. Lankauskas neslėpė, kad tokio įrenginio konstrukcija būtų brangi. Be to, reakcijos metu vyksta radioaktyvus spinduliavimas.
REAKTORIUS: Taip atrodo Alfredo Lankausko sukonstruotas vandenilio plazminis elektrobranduolinis reaktorius (kairėje) bei šilumos generatorius. (Lankausko termobranduolinis reaktorius _14 SJs)
BALANSAVIMAS: Docentas Alfredas Lankauskas teigia, kad jam nepatinka knistis ten, kur viskas aišku. Įdomiau balansuoti tarp tikrovės ir fantastikos, nors daug kas dėl to jį pašiepia.
Sauliaus JANKAUSKO nuotr.
IŠNAŠA
ŠU docentas Alfredas Lankauskas šilumai gaminti siūlo pasitelkti vandenilinę energetiką.