Už kolumbariumą teks susimokėti

Už kolumbariumą teks susimokėti

Už kolumbariumą teks susimokėti

Šiaulių miesto savivaldybė neketina už dyką dalyti vietų Ginkūnų kapinių kolumbariume, kuriame jau rugpjūtį galima būs laidoti urnas. Pradedama skaičiuoti, kiek teks mokėti.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Bus įrengtos 264 nišos

Rašėme, kad Savivaldybė pasirašė sutartį su kolumbariumo statybos konkursą laimėjusi bendrove „Meba“. Darbus statybininkai įsipareigojo baigti iki rugpjūčio 1 dienos.

Savivaldybės administracija siūlys miesto Tarybai apmokestinti vietas kolumbariume. Sumos ir laidojimo tvarka būtų teikiamos tvirtinti birželio mėnesį.

Ginkūnų kapinėse šiemet numatoma įrengti 11 gelžbetoninių kolumbariumo modulių, vėliau dar 8. Kiekviename suprojektuotos 24 nišos, skirtos 4 urnoms laikyti. Šiemet būtų įrengtos 264 nišos.

Dairomasi į kitų miestų praktiką

Tomas Petreikis, Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausiasis specialistas, rengia palaikų su urnomis kolumbariume suteikimo, laikymo ir priežiūros tvarkos projektą.

Kiek šiauliečiams gali tekti mokėti už suteiktą nišą kolumbariume, jis dar negali pasakyti. Ekonomistai tik pradeda skaičiuoti, nagrinėjama kitų savivaldybių patirtis.

T. Petreikio žiniomis, nemokamai nišos urnoms laikyti skiriamos tik Kretingos rajono ir Klaipėdos miesto kolumbariumuose, įrengtuose savivaldybės lėšomis.

„Bet ten jos jau užpildytos“, – sakė specialistas.

Klaipėdoje 6 urnų niša privačiame kolumbariume 10 metų suteikiama už vienkartinį 4356 litų mokestį, o visam laikui – už 8500 litų. Į pastarąją sumą įskaičiuojamos ir kremavimo išlaidos.

Kaune Romainių kapinių kolumbariume už pirmąją urną reikia mokėti 1500 litų, Petrašiūnų kapinėse – 1800 litų. Už kitų urnų laidojimą toje pačioje nišoje reikia mokėti po 300 litų. Laikymo laikas – neterminuotas.

Vilniuje vienkartinis mokestis sudaro 1530 litų, bet po metų reikia pradėti papildomai mokėti. Kas mėnesį po 5 litus arba 60 litų per metus.

Jonavos kapinėse vieta kolumbariume kainuoja 2500 litų ir palaikai saugomi visą laiką.

Panevėžyje – 1900 litų už 4 vietų nišą, Radviliškyje – 2200 litų, ir urnos su mirusiųjų palaikais čia lieka visam laikui.

Mokės ne už vietą – už paslaugą?

Pagal Palaikų laidojimo įstatymą vieta mirusiam laidoti turi būti skiriama neatlygintinai. Kodėl imamas mokestis už vietą kolumbariume?

„Visos savivaldybės šį mokestį vadina paslaugos įkainiu – mokama ne už suteiktą vietą, bet už kolumbariumo priežiūrą, tvarkymą, – sakė T. Petreikis. – Nors kiek čia tos priežiūros palyginti su kapinių priežiūra – tik dulkes nuvalyti.“

Ne vien mokesčio dydis bus svarstomas, bet ir urnų suteikimo sąlygos.

T. Petreikio nuomone, reikėtų nustatyti, jog kolumbariume kriptos būtų suteikiamos tik laidoti mirusiems, kurie buvo registruoti Šiauliuose, arba jeigu jų artimieji yra Šiaulių gyventojai. Termino nustatyti nesiūlytų: „Jeigu ir nemokės toliau, urnos neišmesi“.

Pirmoji kolumbariumo dalis Savivaldybei kainuos 295 tūkstančius litų. Skaičiuota, jog gali kainuoti ir 400 tūkstančių litų, bet per rangos konkursą kaina sumažėjo.