„Užsikrėtę“ naminių paukščių virusu

„Užsikrėtę“ naminių paukščių virusu

„Užsikrėtę“ naminių paukščių virusu

Šeštadienį Šiauliuose, prie „Bruklino“ prekybos centro, susirinko naminių paukščių augintojai. Atsivežė parodyti, parduoti įmantriausių veislių vištų, putpelių, ančių. Paukščių augintojai, pradėję auginti vieną dekoratyvinį paukštį, sakė sustoti nebegali – ima rinkti jų kolekciją.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Višta - ne tik valgyti

Naminių paukščių parodoje – narvelių eilė. Dviem ir trim aukštais išdėliotuose narvuose pasigirsta gaidžio giedojimas, savo balsą demonstruoti ima kitas pentinuotas kaimynas. Ramiausiai snaudė tik antys, po kraiką kuitėsi putpelės.

„Kokios gražios vištos! Nusipirkim“, – švelniai žmonos prašė į parodą atėjęs vyras. „Kam reikia, kad daržus iškapstytų?“ – vyro entuziazmą užgesino žmona. Tačiau perkančiųjų netrūko.

Kelių dienų viščiukas ar putpeliukas kainavo nuo trijų litų, o įmantriausios vištos – ir kelias dešimtis, ir šimtus litų. Pardavėjai tvirtino, kad višta, kuri yra zoologijos sodo egzemplioriaus kategorijos, gali kainuoti ir tūkstantį eurų.

„Kuoduoti, barzdoti bantamai, niuhempšyrai, bramos, miškinės vištos, kurapkiniai leghornai“, – vardijo parodos dalyvius naminių paukščių augintojai Laima ir Egidijus Grubiai iš Panevėžio rajono. Jų paukščių kolekciją sudaro apie 200 vištų.

Sutuoktiniai šypsosi: „užsikrėtė“ vištomis prieš šešeris metus. Augintojai sako, kad lietuviai dažniausiai įsivaizduoja vištą tik kaip kiaušinių ar mėsos šaltinį, tačiau kaip namų puošmeną – dar retai.

„Jei višta, tai būtinai, kad daugiau dėtų kiaušinių, užaugtų sunkios – kol kas toks lietuvių supratimas apie vištas, užsienyje požiūris kitoks – nėra skirtumo, ar papūgas ar veislines vištas auginti“, – pasakojo E. Grubys.

Višta - iki septynių kilogramų

Aušra ir Irmantas Švedarauskai siūlė Bramos veislės viščiukų. Šie naminiai paukščiai gali užaugti iki septynių kilogramų.

Narvuose snaudė Indijos bėgikės antys, kurios pasižymi kaip dedeklės – per metus padeda iki 200 kiaušinių. Šeimininkai juokiasi, kad paleidus šias antis į pievą, kojas teks kaip reikiant pamiklinti – jos tikrai greitos.

Užsiimti paukštininkyste sutuoktinius paskatino dovanų gauta šilkinė višta. Sužavėti jos grožio sutuoktiniai įsigijo dar keletą, o paskui ėmė laikyti ir kitokių veislių naminių paukščių. Paukščių laikymas ir veisimas yra hobis ar net virusas, kuriuo jie „serga“ trečius metus.

„Šilkinės vištos – vienos gražiausių, jų plunksnos ne tokios, kaip kitų. Skiauterė – graikinio riešuto formos, kaulai, raumenys ir kraujas yra tamsiai violetinės spalvos. Visas kūnas ir net kojos padengtos pūkinėmis plunksnomis. Suaugusi višta sveria vidutiniškai 1 kilogramą, gaidys – 1,3 kilogramo. Per metus vidutiniškai padeda apie 30 kiaušinių“, – pasakojo augintoja Aušra.

Putpelės – šeimai

Šiauliečių Orintos ir Vaido Krasauskų narve po kraiką kuitėsi apie 50 putpelių, kartoninėje dėžutėje šildėsi trijų parų putpeliukai. Penkių-šešių savaičių putpelės jau deda kiaušinius.

Atsivežė ir kiaušinių: 12 vienetų kainavo 5 litus. Dedeklė – 15, patinas – 10, o putpeliukai – po 3 litus už vienetą.

Sutuoktiniams paukščių auginimas yra jų šeimos hobis.

Jono TAMULIO nuotr.

PATARIMAS: Norintiems įsigyti gaidį, pardavėjai negailėjo patarimų. Vienas iš jų: kad gaidys žiemą nenušaltų skiauterės, būtina ją ištepti aliejumi.

GRAŽUOLĖ: Naminių paukščių augintojai pasakoja, kad šilkinė višta yra viena gražiausių veislių.

ANTYS: Indijos bėgikės antys ne tik puikios dedeklės, bet ir bėgikės.

MAŽYLIAI: Trijų parų putpeliukai vos didesni už penkių litų monetą.

HOBIS: Šiauliečiai Orinta ir Vaidas Krasauskai pasakojo, kad paukščių auginimas labiau malonus hobis, nei verslas.