
Naujausios
Vieniems – pavasaris, kitiems – šienligė
Šylant orams didėja alergeninių žiedadulkių koncentracija ore. Mokslininkai skelbia, kad Lietuvoje jau pražydo alksniai ir lazdynai, iš kaimyninių šalių vėjas atpučia beržų žiedadulkių. Didėjanti oro tarša sudaro sąlygas žiedadulkėms agresyvėti. Alergiškų žmonių pasaulyje daugėja.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Efektyviausia pagalba – imunoterapija
Pasak gydytojos alergologės Jūratės Greičiuvienės, šienligė pasireiškia akių paraudimu, ašarojimu, niežuliu, sloga, čiauduliu, nosies užburkimu, kartais gali atsirasti gerklės perštėjimas, kutenimas, kosėjimas. Būna, kad alerginę slogą lydi ir dilgėlinė (odos paraudimas, niežėjimas).
„Viršutinių kvėpavimo takų sutrikimai blogina apatinių kvėpavimo takų būklę“, – įspėja gydytoja ir ragina neignoruoti alerginės slogos, nes ji gali peraugti į bronchinę astmą.
Be to, sunki alerginė sloga (rinitas) netgi prilyginama sunkiai bronchinei astmai. Nuolat kamuojanti sloga labai pablogina gyvenimo kokybę, dėl to krenta darbingumas (net iki 40 procentų), gali išsivystyti depresija.
Nors visiškai išvengti žiedadulkių ir sudėtinga, tačiau medikai pataria domėtis, kada žydi augalai, kurių žiedadulkėms žmogus alergiškas, tuo metu reikėtų vengti eiti į lauką, ypač saulėtomis, vėjuotomis dienomis.
Grįžus iš lauko reikėtų nusivilkti viršutinius rūbus, nusiprausti, netgi išsiplauti galvą.
Vėdinant patalpas patariama langą apdengti drėgnu medvilniniu audiniu, kad jis sulaikytų iš lauko sklindančias žiedadulkes.
Reikia atminti, kad žiedadulkių ant savo kailio į namus gali parnešti augintiniai: šunys, katės. Taigi, vertėtų ir juos apiprausti po pasivaikščiojimo lauke.
J. Greičiuvienė atkreipia dėmesį, kad alergines reakcijas gali sukelti net odos kremai su žolelėmis, ypač jeigu išsitepus tokiu kremu būnama saulėje.
Kenčiantiems nuo alerginės slogos paprastai išrašomi simptomus mažinantys medikamentai: tabletės, nosies purškalai. Pasak gydytojos, reikėtų rinktis antros kartos vaistus, kurie nemigdo ir neveikia kepenų fermentų.
Labai alergiški žmonės visada turėtų nešiotis skubios pagalbos vaistų.
„Šie medikamentai tik užslopina simptomus, tačiau negydo. Gydymui taikoma imunoterapija, kai pacientui skiriama paruošta alergenų suspensija. Tai gali būti tabletės, lašiukai arba leidžiami vaistai. Gydymas imunoterapija trunka nuo 3 iki 5 metų, tačiau duoda labai gerų rezultatų, ilgalaikes remisijas. Labai svarbu gydyti vaikus, kad ateityje neišsivystytų bronchinė astma“, – sako J. Greičiuvienė.
Pajutus alergijos simptomus, reikėtų kreiptis į alergologus ir išsitirti, koks alergenas sukelia organizmo reakcijas.
„Kartais prieš ateidami pas mus žmonės spėlioja, kas galėjo sukelti alerginę reakciją, tačiau atlikus testą paaiškėja, kad nė vienas spėjimas nebuvo tikslus. Kai žinai priežastį, žinai, ko reikia saugotis, žinai, kokių priemonių reikia imtis“, – sako gydytoja.
Alergiškas žiedadulkėms, bet negali valgyti riešutų
J. Greičiuvienė atkreipia dėmesį, kad žiedadulkėms alergiški žmonės turi saugotis ir kryžminių alerginių reakcijų. Pavyzdžiui, beržų žiedadulkėms alergiškam žmogui alergines reakcijas gali sukelti ir lazdynų, alksnių, obelų žiedadulkės, taip pat obuoliai, nevirtos morkos ir bulvės, lazdynų riešutai, netgi slyvos, vyšnios, trešnės, abrikosai, persikai ir kiviai.
Javų žiedadulkėms alergiškas žmogus gali reaguoti ir į varpinių žolių žiedadulkes, įvairių miltų, kruopų patiekalus, rūgštynes.
Pasak J. Greičiuvienės, labai daug žmonių yra alergiški kiečiams, pelynams. Kryžminės alerginės reakcijos gali būti ramunių, jurginų, kiaulpienių, ambrozijų, saulėgrąžų žiedadulkėms, taip pat saulėgrąžų aliejui, chalvai, citrusiniams vaisiams, melionams, arbūzams, pupoms, bananams, cikorijoms.
Įdomu tai, kad namų dulkių erkutėms alergiški žmonės gali būti alergiški ir sraigėms bei kalmarams.
Gydytoja pasakoja atvejį, kai augalų žiedadulkėms alergiška moteris pateko į ligoninę labai prastos būklės, tačiau niekaip negalėjo suprasti, kur tykojo pavojus, mat tuo metu alergizuojantys augalai jau buvo seniai nužydėję. Tik po kurio laiko pacientė prisiminė, kad gėrė žolelių antpilo. Jos ir sukėlė ūmią alerginę reakciją.
Panašus atvejis nutiko ir vienam šiauliečiui, kuris būdamas alergiškas lazdynų žiedadulkėms suvalgė bandelę su riešutais. Tai sukėlė gerklų edemą ir vyras vos neužduso, laimei, buvo laiku atvežtas į ligoninę.
Alergiškų žmonių daugėja
Pasak J. Greičiuvienės, oro tarša, cheminių medžiagų gausa buityje ir maiste, kiti faktoriai lemia, kad alergiškų žmonių pasaulyje daugėja. Skaičiuojama, kad kam nors alergiški yra net 40 procentų visų pasaulio žmonių.
Alergologės pastebėjimu, šiauliečiai labiausiai alergiški augalų žiedadulkėms bei buitiniams alergenams: dulkių erkutėms, augintinių (ypač dažnai kačių) epiteliui.
Jaunesni pacientai dažniau būna alergiški įkvepiamiems alergenams, o vyresniame amžiuje, pastebi alergologė, – vaistams. Ir tai nekeista, nes vyresnio amžiaus žmonės vartoja daugiau vaistų, kurie sąveikaudami tarpusavyje ir ne tik sukelia alergines reakcijas. Ypač dažnai stebima alerginių reakcijų į skausmą malšinančius vaistus (aspiriną, paracetamolį, analginą).
Susidūrus su alergenu pirmą kartą, gali nebūti jokios organizmo reakcijos arba ji bus silpna, tačiau jau kitą kartą organizmas bus pasirengęs ir reakcija bus kur kas ūmesnė.
Alergija gali atsirasti nusilpus imunitetui po persirgtų ligų arba dėl streso. Kiekvienais metais alerginė reakcija į tą patį alergeną gali būti skirtinga. Vienais metais alergija gali praeiti beveik nepastebimai, kitais metais labai varginti. Pasak J. Greičiuvienės, tam įtakos turi ir žmogaus imunitetas, ir augalų žydėjimo intensyvumas, ir oro sąlygos žydėjimo laikotarpiu.
Apie žiedadulkių sklaidą praneša programėlė
Šiaulių universiteto, Latvijos universiteto, Vienos medicinos universiteto bei Suomijos meteorologijos instituto mokslininkų ir specialistų komanda daugiau nei 10 metų tiria ir analizuoja oro alergenų (daugiausiai žiedadulkių) sklaidą ir poveikį sveikatai.
Neseniai ši komanda sukūrė personalizuotą alergijos simptomų prognozės sistemą (PASYFO), kuri įtraukta į Koperniko atmosferos stebėjimo tarnybos (CAMS) paslaugas.
„Kai žiedadulkės pradeda keliauti ore, žmogui paprasta akimi pastebėti yra labai sunku, todėl mūsų tikslas buvo padėti žmonėms. Šiaulių universitete sukurtas inovatyvus produktas PASYFO, kuriuo galima gauti išsamią informaciją apie žiedadulkių krūvį, apie alergijos simptomus, personalinę alergijos simptomų prognozę, sekti informaciją apie oro kokybę ir kita“, – sako ŠU profesorė Ingrida Šaulienė.
Pasak profesorės, internetiniame tinklalapyje www.pasyfo.lt sudėta svarbiausia informacija apie žiedadulkes.
„Siūlome SILAM modelį, kur žmonės atskiromis valandomis gali stebėti, kaip keičiasi žiedadulkių judėjimas. Tai modelis, o ne faktas, – atkreipia dėmesį mokslininkė. – Modelis yra paremtas dešimties metų tyrimais ir yra pakankamai tikslus.“
Sistemoje yra pateikiami duomenys apie alksnių, beržų, žolių, ambrozijų ir kiečių žiedadulkių sklaidą ore.
Užsiregistravus „Žiedadulkių dienoraštyje“ ir penkias dienas iš eilės pildant savo juntamus alerginius simptomus dienoraštyje, galima gauti personalią alergijos simptomų prognozę. Ši informacija bus siunčiama elektroniniu paštu, arba bus matoma parsisiųstoje į išmanųjį telefoną programėlėje PASYFO.
„Supratome, kad vien tinklalapio neužteks, nes žmonės dabar viską nori turėti telefone. Tačiau į programėlę nesudėsi tiek informacijos, kiek gali sudėti tinklalapyje. Programėlėje galima matyti personalią alergijos simptomų prognozę, jeigu kasdien pildomas žiedadulkių dienoraštis“, – sako I. Šaulienė.
Ši programėlė veikia Lietuvos ir Latvijos teritorijose. Programėlė informuoja ne tik apie žiedadulkes, bet ir apie oro temperatūrą, kietųjų dalelių kiekius ore ir kita. Enciklopedijos skiltyje galima sužinoti, kokie augalai kokioje Europos šalyje tam tikru metu žydi. Tai aktualu keliaujantiems.
Mokslininkė sako, kad sistema PASYFO padeda ne tik nuo alergijos kenčiantiems žmonėms, bet ir yra puiki galimybė kiekvienam įsitraukti į mokslinių tyrimų vykdymą ir prisidėti prie šios inovacijos tobulinimo.
Šiauliuose sistemą PASYFO planuojama pristatyti gegužės 3 dieną ŠU bibliotekoje.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Gydytoja alergologė Jūratė Greičiuvienė ragina neignoruoti alerginės slogos, nes ji gali peraugti į bronchinę astmą.
Šiaulių universiteto mokslo ir meno prorektorė profesorė Ingrida Šaulienė kartu su komanda jau dešimtmetį tyrinėja kai kurių augalų žiedadulkių sklaidą ore, kad padėtų nuo alerginių reakcijų kenčiantiems žmonėms.