
Naujausios
Mergina su ginklu: pirmieji taikiniai – peraugę agurkai
Šiemet Šiaulių Juliaus Janonio gimnaziją baigusi Kornelija Račkauskaitė su ginklu nesiskiria nuo šeštos klasės. Mergina yra Lietuvos jaunimo rinktinės narė. Nors studijų šiaulietė dairosi į sostinę, tačiau ir toliau šaudymo varžybose žada ginti Šiaulių miesto garbę.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Šaudymas ramina
Su Kornelija susitariame susitikti redakcijoje. Sutartą valandą pro duris tyliai ir grakščiai įžengia švelnių veido bruožų besišypsanti mergina. Iš pažiūros trapi. Nesitiki, kad priešais stovi šaulė, gebanti tvirtai nulaikyti kelis kilogramus sveriantį sportinį ginklą ir paleisti seriją taiklių šūvių.
Mergina tiesiog spinduliuoja vidine ramybe. Sako, kad to išmokė šaudymo sportas. Šauliui labai svarbu išmokti nurimti ir susikaupti. Šaudymo treniruotėse išmokti kvėpavimo pratimai pravertė ir brandos egzaminų metu, ypač prieš anglų kalbos egzamino kalbėjimo dalį.
„Į treniruotes eidavau po pamokų, ir man po įtemptos dienos šaudymas būdavo kaip atgaiva. Pradedi treniruotis, analizuoji savo veiksmus, atlieki tam tikras užduotis, pratimus ir nurimsti.
Tai sportas, kuris teikia daug džiaugsmo – kai įdedi pastangų, daug darbo, ateina rezultatas. Vien sėkme čia negali pasitikėti. Turbūt svarbiausias dalykas, ko išmokė šaudymas, kad tikslų galima pasiekti daug dirbant“, – sako šaulė.
Iššūkis – įveikti jaudulį
Šaudymu K. Račkauskaitė susidomėjo būdama penktokė. Kornelijos senelis tada nusipirko „orinuką“ ir kaime kartu su anūke šaudydavo į taikinius – peraugusius agurkus.
„Šaudymas taip sudomino, kad užsirašiau į „Brukline“ (vienas iš Šiaulių miesto prekybos centrų) veikusį šaudymo būrelį ir pradėjau lankyti nuo šeštos klasės“, – pasakoja Kornelija.
Treneris Mantas Bakas iš karto ja patikėjo, įžvelgė potencialą.
Aukščiausiu savo asmeniniu pasiekimu Kornelija laiko šiemet Alytuje Lietuvos šaudymo pneumatiniais šautuvais varžybų finale iškovotą antrąją vietą.
„Finalas nuo kitų varžybų skiriasi tuo, kad visi aštuoni šauliai šaudo pagal komandą ir pagal laiką. Man visada ši užduotis būdavo neįveikiama, nes didelis stresas, kai negali atidėti šūvio, kai reikia jį atlikti kartu su visais. Šiais metais labai susikaupiau, nugalėjau savo jaudulį. Tai buvo didelis pasiekimas“, – sako šaulė.
Įdomu tai, kad varžybų metu sirgaliams nėra reikalavimo elgtis tyliai.
„Ypač kovojant dėl aukščiausių vietų, žiūrovai ploja, šaukia, kartais tai išmuša iš vėžių. Būna, kad per finalą teisėjai paleidžia muziką, kad blaškytų šaulius, nes įdomu, kaip šauliai sugebės susidoroti su trikdžiais, su jauduliu“, – pasakoja šaulė.
Nors varžybose K. Račkauskaitė dalyvauja jau šešerius metus, tačiau priešstartinis jaudulys vis dar būna. Gal šiek tiek mažesnis Lietuvoje, įprastesnėje aplinkoje, tačiau išvyka į Latviją ar Estiją, kur susitinka kelių šalių stipriausi šauliai, visada kelia jaudulį.
Šiaulių atstovė
Šiemet Kornelija baigė gimnaziją ir padavė prašymus studijuoti fiziką ir inžineriją į kelis Vilniaus universitetus. Nors jau rudenį greičiausiai išvyks į sostinę, tačiau ir toliau norėtų likti su Šiaulių komanda.
„Neįsivaizduoju kito trenerio, kito kolektyvo“, – sako mergina.
K. Račkauskaitė supranta, kad tiek laiko treniruotėms kaip dabar negalės skirti, tačiau planuoja dažniau dalyvauti varžybose.
„Reikia tik noro, o išeičių visada su treneriu surasime“, – šypsosi mergina.
K. Račkauskaitė jau ketverius metus yra Lietuvos rinktinės narė, iš pradžių – jaunių, dabar – jaunimo. Toks pripažinimas svarbus ir malonus sportininkei ir jos treneriui.
Šaulė dažniausiai dalyvauja Lietuvoje vykstančiose varžybose, nes dalyvauti užsienyje tarptautinėse varžybose daug kainuoja. Beveik už viską moka pats sportininkas: kelionė, apgyvendinimas, starto mokestis, šoviniai. Pavyzdžiui, nuvykti į varžybas Latvijoje ar Estijoje kainuoja apie 100 eurų.
Pasak sportininkės, ypač svarbūs šoviniai, jų yra kelių tipų, jeigu nori gero rezultato, šovinius turi rinktis aukštos kokybės, o jie brangūs.
Šaudo merginos
Šiaulių sporto mokykloje „Dubysa“ šaudymo užsiėmimus daugiau lanko merginų. „Gal merginos kantresnės“, – spėja Kornelija.
O kantrybės reikia nemažai. Šaudymo sporte svarbus ne greitis, o susikaupimas, vidinė ramybė.
Norint atlikti 60 taiklių šūvių į taikinį, esantį už 10 (pneumatiniu šautuvu) ar už 50 metrų (mažo kalibro ginklu), reikia ne tik taiklios akies, bet ir ištvermės – kad nesudrebėtų ranka. Išstovėti vienoje padėtyje su ginklu rankose reikia daugiau kaip valandą, o ginklas – nelengvas. Pneumatinis sveria apie 4–5 kilogramus, o mažo kalibro – apie 6–7 kilogramus.
Kornelija turi tik mažo kalibro asmeninį ginklą. Jį šaulei padovanojo treneris. Nors ginklas senas, sovietinis, bet prižiūrimas veikia gerai. Pneumatinis šautuvas, kuriuo mergina treniruojasi ir dalyvauja varžybose, priklauso klubui „Oksalis“.
Pasak merginos, norint įsigyti savo ginklą, reikia daug investuoti. Mažo kalibro šautuvas kainuoja apie 5 tūkstančius eurų, pneumatinis – apie 2 tūkstančius.
Brangi speciali šaulių apranga. Jeigu ji kokybiška ir pasiūta specialiai šauliui, kainuoja apie tūkstantį eurų. Investuoti į ją verta, nes nuo to, kaip patogiai su apranga jaučiasi šaulys, priklauso ir rezultatas.
Domina ir kitos sporto šakos
Šaudymas – visomis prasmėmis mėgstamiausia Kornelijos veikla. Patinka ne tik šaudyti, bet ir kalbėtis apie tai su bendraminčiais, komandos nariais, dalytis įspūdžiais, stebėti kitų pasirodymus.
Aplinkiniai į merginos užsiėmimą reaguoja įvairiai. Kai kuriems atrodo, kad tai ne sportas. Kiti šmaikštauja: „Ar turi ginklą? Ar nenušausi manęs?“ Treti nuoširdžiai domisi, bando perprasti šio sporto subtilybes.
Kornelija turi ir kitų pomėgių. Domisi futbolu, neseniai praūžusiame pasaulio futbolo čempionate sirgo už belgus ir labai džiaugiasi, kad jiems pavyko iškovoti bronzą. Taip pat patinka „Formulė-1“. Mėgstamiausias lenktynininkas – vokietis Sebastianas Fetelis, atstovaujantis „Ferrari“ komandai.
Kornelija domisi ir mada, mėgsta gaminti įvairius patiekalus, savarankiškai mokosi rusų ir prancūzų kalbų.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
Kornelija Račkauskaitė sako, kad šaudymas ją išmokė susikaupti, surasti vidinę ramybę ir kantriai siekti užsibrėžtų tikslų.
Manto BAKO nuotr.
K. Račkauskaitės rankose – pneumatinis šautuvas, sveriantis 4–5 kilogramus, tikslas – kuo tiksliau atlikti 60 šūvių į taikinį, esantį už 10 metrų. Kai kuriose varžybose jau naudojama elektronika ir rezultatą galima pamatyti ekrane, stovinčiame ant stalo prie sportininko (prietaisas dešinėje).
Treneris Mantas Bakas patikrina ginklo buožę prieš palydint Korneliją į startą.
Varžybose mažo kalibro šautuvais į taikinį, esantį už 50 metrų, šaudoma stovint, klūpint ir gulint. Speciali apranga šauliui yra būtina.