
Naujausios
Eksperimentas jau padėjo sutaupyti milijoną litų
Socialinės paramos teikimo eksperimente dalyvaujanti Akmenės rajono savivaldybė išsiveržė į neplanuotas aukštumas – sutaupė pirmąjį milijoną litų. Apie tai pranešta šios savaitės pradžioje Naujojoje Akmenėje surengtame penkių šalies savivaldybių, dalyvaujančių eksperimente, vadovų susitikime.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Per tris mėnesius – bemaž trejų metų planas
Per pirmuosius tris eksperimento mėnesius Akmenės rajono savivaldybėje socialinės pašalpos gavėjų sumažėjo 22 procentais.
„Tai – netikėtumas“, – pripažino rajono meras Vitalijus Mitrofanovas.
Kai prasidėjo eksperimentas, Akmenės rajono savivaldybės socialinės paramos skyrius neplanavo jokio pašalpų mažėjimo. Net baiminosi atvirkštinio proceso – kad gausės socialinės paramos gavėjų. Nes teoriškai tam sąlygos buvo – dėl įstatymo pakeitimų.
Tik pirmiesiems ekperimento metams įsibėgėjant, Akmenės rajono savivaldybė vylėsi, kad pašalpų mokėjimo procesą pasuks mažinimo kryptimi. Planavo neteisėtai gaunančiųjų valstybės paramą sumažinti 10 procentų iki šių metų pabaigos. O per visus trejus projekto metus – 30 procentų.
„Tokį tikslą, ko gero, galime įvykdyti anksčiau“, – prognozavo rajono meras V. Mitrofanovas.
Jis įžvelgė, kad permainų nederėtų sieti vien su socialinės paramos eksperimentu ar šalies piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo nuostatomis. Prisideda ir gerėjanti ekonominė situacija.
Socialinių darbuotojų nuopelnai
Nuopelnai dėl pokyčių tenka ir Savivaldybės socialiniams darbuotojams. Jie per šių metų pirmąjį ketvirtį surašė maždaug pusę tūkstančio buities tyrimo aktų. Maždaug kas penktas jų tapo dokumentu sustabdyti socialinių pašalpų mokėjimą.
Dar daugiau procentų sumažėjo tokias pašalpas gaunančių bedarbių. Tiems, kurie atsisakė atlikti visuomenei naudingus darbus, nebeteikiama valstybės parama. Kas mėnesį atsisakančiųjų susidarydavo per pusę šimto.
„Manome, kad tai susiję su nelegaliu darbu, – įžvelgė meras V. Mitrofanovas. – Tokie žmonės nebeturi laiko atlikti visuomenei naudingų darbų“.
Renginyje pranešta, kad Akmenės rajono savivaldybė šiemet socialinėms pašalpoms sumokėjo milijonu litų mažiau, negu per tokį pat laikotarpį pernai. Tada socialinę paramą gavo 3668 žmonės, dabar – 2935. Paramos gavėjų mažėjo daugiau kaip 700.
Įžvelgiama „meškos paslauga“
Nė viena kita iš penkių ekperimente dalyvaujančių šalies savivaldybių tokių permainų nepasiekė. Kitose pašalpų gavėjų sumažėjo daugiausiai iki 10 procentų. Kai kuriose pašalpoms išleista tiek pat pinigų, kaip prieš metus.
„Kai klausiama, ar nesigailime, kad dalyvaujame pilotiniame projekte – tvirtai atsakau, kad ne, – sakė V. Mitrofanovas. – Tačiau kas bus po trejų metų? Baiminamės, kad pasakys: šaunuoliai, padirbėjote, o dabar grįžkite į realų gyvenimą – ir atims sutaupytus pinigus. Kad nepadarytume „meškos paslaugos“ visoms Lietuvos savivaldybėms“.
Eksperimentinės savivaldybės nelenkia šalies vidurkio
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Piniginės paramos skyriaus vedėja Svetlana Kulpina pabrėžė, jog ir kitos savivaldybės mažina paramos gavėjų skaičius.
Ministerijos duomenimis, 60 šalies savivaldybių iš viso yra 221,5 tūkstančio socialinės pašalpos gavėjų. Tokiu pat laikotarpiu prieš metus jų buvo 235 tūkstančiai, sumažėjo 6,1 procento. Socialinėms išmokoms reikėjo 11,5 procento mažiau lėšų negu prieš metus.
Eksperimentinės savivaldybės socialinėmis išmokomis kol kas neaplenkia šalies vidurkio. Pašalpų gavėjų čia sumažėjo 6,8 procento, bet socialinėms išmokoms reikėjo tik 9,5 procento mažiau lėšų.
Ministras – kritiškas statistikai
„Krašto žinios“ paprašė renginyje dalyvavusio socialinės apsaugos ir darbo ministro Donato Jankausko pakomentuoti faktą, jog eksperimentinės savivaldybės pasiekė vidutiniškai panašių rezultatų kaip kitos.
„Su statistika nenorėčiau sutikti, reikėtų detalesnės analizės, – sakė ministras. – Tendencijos visur panašios, tačiau penkios pilotinės savivaldybės nepalyginamai geresnį rezultatą turi, kai kalbame ne tik apie lėšų taupymą, bet ir apie didesnio socialinio teisingumo užtikrinimą.“
Autoriaus nuotr.
SKUBĖJIMAS: Akmenės rajono savivaldybės meras Vitalijus Mitrofanovas (kairėje) jau siūlo įstatymu įteisinti tokią socialinės paramos teikimo praktiką, kokia pasiteisino eksperimente. Tai išgirdęs socialinės apsaugos ir darbo viceministras Dalius Bitaitis nekomentavo.
ATLYGIS: Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas žada svarstyti pasiūlymus dėl papildomo atlygio socialiniams darbuotojams, dalyvaujantiems eksperimentiniame projekte.