
Naujausios
Kur Radvila medžiojo
Kur dabar yra Radviliškio miestas, pasakoja seneliai, čia būta didelių neįžengiamų girių. Vieną kartą girioj medžiojęs Did. Lietuvos Kunigaikštis Radvilas. Kadangi jam čia medžioti labai sekėsi, tai jis liepė pastatyti namus, įkurdinti gyventojų ir tą vietą praminė Radviliškiu.
Radviliškio stotis yra viena gražiausių ir svarbiausių Lietuvoje. Stotyje yra salės, nė kiek ne blogesnės už Kauno ar Šiaulių sales. Čia galima gauti įvairių sausų ar „šlapių“ produktų. Sekmadieniais daug sueina stotin įvairių profesijų žmonių, kurie čia lošia kortomis, miega ar šiaip plepasi tol, kol policininkai neišvaiko.
Radviliškiečiai žmonės taip sau, per vidurį. Nei girtuokliai, nei blaivininkai, nei bedieviai ir nei pamaldūs. Prieš kokį ketvertą metų Radvilišky buvo didžiausia garbė kalbėti lenkiškai. Ar moka ar nemoka lenkiškai – vistiek kalba. Tokia jau buvo mada. „Po čemu sūrelis“ ir „ Ic tam po tvoriuki“ ir daug panašių sakinių buvo galima išgirsti iš Radviliškio „lenkų“. Bet dabar šitoji epidemija visai išnyko.
„Sekmadienis“,
1930 m., Nr. 46.
Kunigaikštytės kurpaitės Žagarėj
Jūs turbūt žinot, kad Žagarė pasienio miestelis. Paprastas, menkas, kaip ir visi miesteliukai, su bažnyčia, mokykla, valsčiaus raštine, policija.
Bet jūs tikriausia nežinot, kad Žagarėj yra „Raudonoji Liucė“ ir „Juodoji Pranė“. Pas „Raudonąją Liucę“ galima gauti visų „trunkų“, kurias ypatingai mėgsta vietos smetonėlė, paprastai inteligentais vadinama. Ji už „trunkus“ moka dvigubai brangiau, kad tik nereikėtų sėdėt viename kambary su „nešvariais kaimiečiais“. Tuo tarpu „Juodoji Pranė“ laiko tokią įstaigą, kurios langinės visada uždarytos.
Dauguma žagariečių visai kitaip gyvena, negu visi žmonės. Jie naktis praleidžia klubuos ir prašvitus parslenka namo.
Galima ir kitokių dalykų rasti. Pavyzdžiui, viena mūsų bažnyčia priskaito visus 500 metų žilo amželio. Ją statė buvęs Žagarės, Mintaujos ir Rygos kunigaikštis Mintauskis. Bažnyčios rūsy dar ir šiandien guli palaidota jo duktė Barbora. Tos senutės bažnyčios archyve galima rasti mūsų Barboros laikų kurpaites, kurias ji nešiojo ant savo gyvų kojų. Kunigaikštytė Barbora gyvenusi beveik Vytauto Didžiojo laikais. Nuo to laiko yra užsilikęs jos karstas, apdulkėjęs, apkirmijęs.
„Sekmadienis“,
1931 m., Nr. 12.
Benoskalnis
Vieškeliu Skaistgiris – Žagarė, 3-iam km. nuo Skaistgirio, Budraičių k., yra kalniukas, vadinamas Benoskalniu. Seni žmonės pasakoja, kad tame kalniuke seniau vaidendavosi: esą velniai per naktis su raganomis keldavę vestuves.
Yra dar vienas pasakojimas apie milžiną Benosį. Seni žmonės pasakoja, kad švedų laikais milžinas Benosis sumušęs švedų kariuomenę ir kare netekęs savo nosies. Mirus Benosio žmonai, iš didelio sielvarto miręs ir Benosis. Žmonių palaidotas tame pat kalnely. Pravedus per Benoskalnį vieškelį, naktį išeidavęs Benosis ir norėdavęs iškastą vietą užversti, bet užgiedojus gaidžiams vėl pranykdavęs.
Gyvenęs Skaistgiry tūlas senukas Stankus pasakojo kai ką apie prancūzmetį. Esą apie Benoskalnį rusai sumušę prancūzų kariuomenę. Iš mūšio bebėgdami Napoleono kareiviai užkasę Benoskalny Napoleono iždą. Kiek čia teisybės apie lobį, niekas nežino, bet buvo atsiradę mėgėjų, kurie ėjo to lobio ieškoti.
Žmonės baigia ardyti senąjį Benoskalnį. Vienoje pusėje kalniukas sulygintas ir paverstas puikiausia dirva. Antra pusė kalniuko irgi ardoma. Šiais metais Benoskalnio smėlis buvo panaudotas Skaistgirio miestelio grindimui.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m., Nr. 44.
Iš Dievo nuskriausto miestelio
Joniškis guli netoli (13 km.) latvių sienos. Tai vienas iš labiausiai Dievo nuskriaustų miestelių. Čia nerasi jokių įžymybių, nepamatysi gražaus gamtos vaizdo, senovės liekanų ir t.t. Žmonės vasarą neturi kur maudytis, nes arti Joniškio nėra nei upės, nei ežero, nei gero prūdo. Joniškio apylinkėj nerasi kalnelio, iš kurio galėtum pasigrožėti apylinke.
Turbūt apylinkė paveikė ir į žmones, nes iš Joniškio nėra kilęs dar nė vienas garsus žmogus: nei garsių plėšikų, nei garsių ministerių. Joniškis ir istorijoj visai nežinomas.
Joniškio apylinkėj užtatai žemė labai gera. Apylinkėj Joniškio valsčius vadinamas Lietuvos Ukraina. Žmonės gyvena pasiturinčiai. (...)
Rudeniui atėjus, prasidėjo šokiai su prizais, rekordais. Paskutinis rekordas buvo tikrai amerikoniškas, kas ilgiausiai galės šokti lietuvišką polkutę. Rekordas – 1 val. 10 min.! Ji laimėjo čigonas su latvaite. Gėda lietuviams! Tai paskutinė Joniškio sensacija. Pats miestelis turi apie 5000 gyventojų, šįmet įsitaisė šaligatvius.
„Sekmadienis“,
1930 m.. Nr. 44.
Iš baudžiavos laikų: vienas už visus
Mano gimtinis Raizgių kaimas anuomet priklausė Gytarių dvarui (dabar Dainų). Taip pat į tą dvarą turėjo lažą eiti ir Pailių kaimo gyventojai. Kartą (kaip man tėvas pasakojo) vidurvasarį Gytarių dvarininkas paskelbęs Pailių kaimo gyventojams įsakymą – sumokėti po vieną rublį buto mokesčio.
Pailiečiai anuomet taip skurdžiai gyvenę, kad tik pas vieną jų, tūlą Mažeiką, atsiradęs nelaimingas rublis. Į dvarą nuėję visi, nors ir be pinigų.
– Atnešei rublį?, – klausia rūsčiai užvaizda pirmojo.
– Ponuli, kur dabar, vasarą, gausi tiek pinigo, – teisinasi baudžiauninkas.
– Penkias rykštes, – sumurma užvaizda, rašo tam tikrą kortelę ir siunčia klojiman atsiimti bausmės.
Taip užvaizda iš eilės siuntęs į klojimą baudžiauninkus iki priėjusi Mažeikos eilė.
– Turi rublį? – klausia jo užvaizda.
– Ne, ponuli.
– Penkias rykštes atskaitykit!
Visi nuplaktieji grįžę, kaip ir atėjo, drauge. Pakelyje, ant dvaro žemės, netoli Pailių kaimo rubežiaus, buvusi karčiama, praminta „Peštyne“. Mažeika, eidamas pro karčiamą, pasiūlęs draugams už likusį pas jį rublį išsigerti. Pasiūlymas buvo priimtas. Pailiečiai gerai pasivaišinę ir dainuodami grįžę namo.
Kun. V.Jarulaitis
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m., Nr. 39.
Stilius ir kalba netaisyti. Parengta iš Viliaus Purono senosios spaudos publikacijų rinkinio.