
Naujausios
Rinkimų burtažodžiai ar užkeikimai?
Rinkimų šūkiai „kala": į Seimą eina tik geri, protingi ir išmanantys, ką daryti. Partijos ir politikai žaidžia žodžiais ir taikosi į jautriausias žmogaus vietas. Psichologas Tomas Lagūnavičius sako, jog taikoma į tai, ko žmonės patys nori: „Kiekvienam reikia mamos ar tėčio. Todėl politikai ir žaidžia“. Kai kas tikisi įlįsti net į svetimą kailį – būti A. Zuoku Šiauliuose.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Tik pirmyn
Partijos ir vienmandatėse apygardose iškelti kandidatai šūkiais vainikuoja rinkimų programas ir savo plakatus.
Partijų – beveik dvidešimtys, o „burtažodžių“ arsenalas ne toks ir gausus.
Pabrėžiami ir kartojami žodžiai: „gerovė“, „žmogus“, „pokyčiai“, „sveiko proto balsas“, „ tavo balsas“, „trečias kelias“, „trečia respublika“. Tvirtinama: „mes žinome", „taip bus“ . Raginama: „kurkime kartu“, „užteks blaškytis“, „tiesiai pirmyn“, „išdrįskime“, „pasitikėkime“, „pradėkime dabar“.
Programose populiariausi veiksmažodžiai – „sieksime“, „stiprinsime“, „didinsime“ (algas, pensijas), „mažinsime“ (mokesčius), „sudarysime“ galimybes, „sukursime“.
„Buriama“ ir skaičiais: Artūro Zuoko vedama sąjunga „Taip“ žada 1000 eurų vidutinį atlyginimą, Socialdemokratų partija – 1000 litų, o Darbo partija – 1509 litų minimalų atlyginimą.
Sužinos kaip, kai bus valdžioje?
Premjeras Andrius Kubilius, konservatorių lyderis, reklaminiuose filmukuose aiškina, jog „krizę įveikėme“. Arogancija, visuomenės nuomonės nepaisymu kaltintas premjeras yra atsigręžęs į rinkėjus: „Kartu kurkime“.
Valdantieji vos išspaudė MMA padidinti 50 litų, bet dabar Seimo pirmininkė Irena Degutienė žada ir didesnes algas, ir didesnes pensijas.
Darbo partija teigia: „Mes žinome, kaip“. „Darbietės“ kandidatės Šiaulių vicemerės Danguolės Martinkienės „Šiaulių kraštas“ klausė, ar ji pati žino, kaip MMA padidinti iki 1509 litų?
Į diskusijas D. Martinkienė nenorėjo leistis: „Jeigu turėsime Seime daugumą, žinosime. Dabar negaliu atsakyti, bet būsiu valdžioje ir atsakysiu.“
Algų labirintai
Sąjungos „Taip“ šūkis – „Taip bus“. Jos kandidatas Šiauliuose Vidmantas Šimkus aiškina, jog „taip“ sakoma geroms idėjoms, mintims ir iniciatyvoms, o „bus“ reiškia partijos įsipareigojimą jas įgyvendinti.
Pats yra verslininkas. Ar realu, jog pagal partijos pažadą darbdaviai 2016 metais vidutiniškai ims mokėti darbuotojams kone po pusketvirto tūkstančio litų?
„Jeigu 2000 metais kas būtų paklausęs, ar 2012 metais realus bus 2,5 tūkstančio litų vidutinis atlyginimas, taip pat būtų abejojama. Tada minimali alga buvo 360 litų, o vidutinė – apie 1200 litų, – atremia kandidatas. – Mūsų atlyginimai maži, bet jie didėja ir didės.“
Vilnius rodantis pavyzdį, kaip daryti įtaką verslui. Ten per viešuosius pirkimus jau keliama sąlyga mokėti darbuotojams ne mažesnį nei vidutinį atlyginimą.
„Aš dabar negaliu mokėti po 2000 litų darbuotojams, nes iš karto iškrisiu iš rinkos, nes mūsų versle atlyginimai yra mažesni“, – teigė V. Šimkus.
Apie gerumą
Šiaulietis konservatorių kandidatas Tomas Petreikis kartu su partijos kolega Seimo nariu Egidijumi Vareikiu rinkimų plakate kviečia pasitikėti gerumu.
„Tai E. Vareikio šūkis, ar jam skambinote? – pirmiausia pasidomi T. Petreikis. – Mano šūkis: „Rinkis, kaip gyvensi rytoj“.
Bet paaiškina: bendrame plakate deklaruoja „gerumą“, nes mano, kad „blogį galima nugalėti gerumu“.
„Dabar visi ypač pikti, – mano politikas. – Purvo daug pilama ant konservatorių. Lengva kritikuoti, ir mes patys gal kritikuotume, jei nebūtume valdžioje.“
Tvirtina, jog pats yra geras žmogus: „Nebuvau Seime, nesusitepęs“.
Svarbu, kas žodžius sako
Šiaulių universiteto profesorius kalbininkas Kazimieras Župerka sako, jog per šią rinkimų kampaniją kaip niekada „tokie visi gražūs“.
„Tuose jų šūkiuose net įsipareigojimo jokio nėra ir kaip juos suprasti? Taip sau pakabino gerą žodį ir tiek, – sako profesorius. – Reklama nupigina žodį, o čia politinė reklama.“
K. Župerkos nuomone, rinkėjus šūkiai mažiausiai paveiks, yra kitos progos įtikinėti: susitikimai, kalbinimai, aiškinimai.
„Svarbu, kas tą žodį sako, kokia asmenybė, – teigia K. Župerka. – Tas pats žodis vieno žmogaus lūpose skamba įtikinamai, nes žodis eina iš jo vidaus, o kito lūpose – jis tik pakabintas.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
VAIDMUO: Bus Seime – taps Šiaulių Artūru Zuoku? Kažin, ką apie tokį „antrininką“ mano pats sostinės meras?
ŽODŽIAI: Rinkimų retorikoje – žodžiai, kuriuos norime girdėti.
Psichologo komentaras
Imitaciniai žaidimai
Tomas LAGŪNAVIČIUS, socialinių mokslų daktaras, psichologas, teigia, jog politikai sako tai, ką norime girdėti:
– Yra apie 50 pozityvių žodžių, kurie veikia bet kokį žmogų: tėvynė, namai, pakelsime, sumažinsime ir panašiai. Politikai ieško tų žodžių, kad pažadintų pozityvius rinkėjų jausmus.
Žmonės nori būti turtingesni, sveikesni ir visiškai nenori skurdo ar daugiau nerimo. Todėl politikai savo programose akcentuoja pozityvius dalykus, o neigiamus „užkabina“ konkurentams, nors galbūt vėliau su jais sudarys koalicijas.
Politinė retorika ypač veiksminga, kai yra vadinamoji semantinė tuštuma – kai yra problemos, bet jų niekas neliečia. Pavyzdys – partija „Drąsos kelias“. Ji palietė tokią temą, kuri nebuvo akcentuojama. Bet viena yra įvykis – pedofilijos skandalas, o kita – kaip juo pasinaudojama.
Kai kurios partijos naudoja vadinamąją dokumentinę arba materialiąją retoriką – 1509 litai, 1000 eurų. Iš pirmo žvilgsnio lyg veiksminga ir racionalu, bet dauguma suvokia, jog tai – tik emocinis šūksnis.
Žmonės nori būti manipuliuojami, nes kiekvienam reikia mamos ar tėčio. Todėl politikai ir žaidžia.
Vieni vaidina garbingus, kiti – charizmatiškus vadovus, treti – burtininkus (vienas toks vis buria ką nors naujo: savo gamyklose moka vienus atlyginimus, kitiems – žada visai kitokius). Dar kiti yra teisuoliai, nors kai kurie turėjo problemų su teisėsauga.
Žmonės pirmiausia turi lavinti atmintį.
Kodėl vis naujų gelbėtojų ateina? Gyvename vartotojiškoje visuomenėje: vartok prekes, vartok paslaugas ir vartok partijas. Suvartojai ir išmetei. Todėl tų naujų „fresh“ (angl. šviežių) partijų labai reikia.
Bet būkime nuoširdūs, ne čia – Lietuvoje, o Briuselyje dabar viskas sprendžiasi. Patys rimčiausi dalykai, į kuriuos reikia reaguoti, tai pareiškimai dėl ES federacijos, dėl vieningos bankų sistemos įvedimo. Prarasime savo suverenitetą, tada jokio skirtumo, kas yra valdžioje – raudoni, balti ar geltoni – visi turės paklusti.
Kai suprasime ekonominius dalykus, tai suprasime ir kaip politika yra žaidžiama.
O prieš rinkimus vyksta imitaciniai žaidimai.