
Naujausios
Mokslo metų pradžia – kitą savaitę
Spalio 3 dieną, ketvirtadienį, Šiaulių trečiojo amžiaus universitetas (Šiaulių TAU) "Saulės" koncertų salėje kviečia į 2019–2020 mokslo metų pradžios renginį. Metai jubiliejiniai, tad ir renginys – netradicinis. Pasak Šiaulių TAU rektoriaus S. A. Baublio, į ją pakviesti visi buvę ir esami universiteto rektoriai, fakultetų dekanai, universiteto steigėjai.
Renginyje dalyvaus ir sveikinimo žodį tars pirmasis rektorius, medicinos mokslų daktaras, gydytojas urologas, miesto garbės pilietis Alfonsas Stakėnas, universitetui vadovavęs devynerius metus. Jam 94 metai.
Taip jau susiklostė, kad nuo pat pradžių universitetui vadovauja gydytojai. Nuo 2008 metų TAU rektore tapo gydytoja ginekologė, tuomet Sanitarinio švietimo namų direktorė Asta Damkuvienė, o nuo 2018 metų rektoriaus pareigos buvo patikėtos gydytojui infektologui, turinčiam ilgalaikės pedagoginės veiklos patirtį, S. A. Baubliui.
Šventėje dalyvaus ir Šiaulių TAU steigėjai: gydytoja Birutė Marija Paplauskienė, kuriai kilo idėja steigti Šiauliuose tokį universitetą, tuometis UNESCO Šiaulių klubo prezidentas, buvęs Šiaulių miesto tarybos narys, inžinierius Vaclovas Vingras, tuometė Šiaulių universiteto humanitarinio fakulteto dekanė Genovaitė Kačiuškienė ir kiti.
S. A. Baublys pasakoja, kad pirmasis TAU įsteigtas Vilniuje Lenkijos pavyzdžiu. Netrukus jo filialas įkurtas ir Šiauliuose, po to atsirado ir kituose didžiuosiuose miestuose.
Nuo pat pradžių universiteto tikslai buvo senjorus šviesti, užimti ir skatinti juos aktyviai ir sveikai gyventi.
"Šiuos mokslo metus visi fakultetai pasitinka atnaujinę savo programas, ir žmonės, kurie dalyvaus, nenusivils. Žinoma, sudarytos programos negali tenkinti absoliučiai kiekvieną, tai neįmanoma, bet stengiamės, kad temos būtų aktualios daugeliui", – sako rektorius.
Nuo poros šimtų klausytojų iki beveik tūkstančio
Šiuo metu Šiaulių TAU veikia aštuoni fakultetai. Pirmieji buvo įkurti Humanitarinis ir Sveikatos fakultetai, trečiaisiais mokslo metais įsteigtas Dvasinio tobulėjimo fakultetas, kuriam vadovavo vienas iš Šiaulių TAU steigėjų šviesaus atminimo gydytojas neurochirurgas Albertas Griganavičius. Dar po metų įsteigtas Kultūros ir meno bei Turizmo ir kraštotyros fakultetai.
Prieš 10 metų buvo įkurtas Žmogaus ir socialinės aplinkos pažinimo fakultetas, o prieš 4 metus pradėjo veikti Teisinių žinių fakultetas. Pernai įsteigtas Profesinių veiklų ir saviraiškos fakultetas, kurio mėgėjiškos sodininkystės ir daržininkystės bei užsienio kalbų (anglų ir vokiečių) programos sulaukė didelio susidomėjimo.
"Pirmais metais Šiaulių trečiojo amžiaus universiteto dviejų fakultetų užsiėmimus lankė apie 200 klausytojų. Šiuo metu aštuonis universiteto fakultetus lanko per 950 klausytojų. Beveik 35 procentai klausytojų lanko dviejų ar net trijų fakultetų užsiėmimus", – skaičius pateikia S. A. Baublys.
Užsiėmimai taip dėliojami, kad lankantieji kelis fakultetus suspėtų visur.
"Kiekvienas fakultetas, vadovaujamas dekano, stengiasi parinkti tokius užsiėmimus, paskaitas, kviesti tokius lektorius, kurie yra įdomūs, gali suteikti žinių, kurių neperskaitysi spaudoje, neišgirsi viešojoje erdvėje", – tikina rektorius.
Pasak S. A. Baublio, populiariausi yra pramoginės krypties fakultetai: Kultūros ir meno bei Kraštotyros ir turizmo, kuriuos lanko po 250 klausytojų. Populiarumo vis nepraranda ir Sveikatos fakultetas, surenkantis apie 150 klausytojų.
"Praeitais metais pradėta mėgėjiškos sodininkystės ir daržininkystės programa irgi buvo labai populiari, sulaukė beveik 160 klausytojų. Tai buvo turininga ir išsami programa net ir tiems, kurie neturi sodo, kurie kažką augina tik ant palangės ar balkone", – sako rektorius ir tikisi, kad šiais mokslo metais ši programa bus taip pat tarp populiariausių.
Kai kurie fakultetai nėra gausūs, bet pasižymi ištikimais klausytojais, lankančiais nuo pat fakulteto įsikūrimo. Vienas tokių – Humanitarinis fakultetas, kuriam šiuo metu vadovauja profesorė Džiuljeta Maskuliūnienė.
Kai kurie klausytojai, pabuvoję viename fakultete, pereina į kitą.
Sužinoti, pabendrauti, prasmingai praleisti laiką
Nors universitetas skirtas pensinio amžiaus žmonėms, yra keletas ir tokių, kurie dar nėra šio amžiaus sulaukę, bet labai nori lankyti užsiėmimus ir jiems kelias neužkertamas.
"Mūsų klausytojai yra labai motyvuoti žmonės, jie ateina žinodami, apie ką kalbės lektorius, ir pasiruošia, pasiskaito, kad galėtų užduoti klausimų. Kartais paskaita baigiasi, o lektoriaus klausytojai dar pusvalandį nepaleidžia. Mūsų "studentai" niekur neskuba, jie prasmingai leidžia laisvalaikį ir džiaugiasi galėdami prieiti, pakalbinti lektorių, kurį galbūt matė tik per televiziją", – sako rektorius.
Pasak S. A. Baublio, universitete klausytojai ne tik semiasi žinių, išgirsta įvairių naujienų, tačiau ir susiranda draugų, bendraminčių, turi progą pabendrauti ir bent porą kartų per savaitę išeiti iš namų ir turiningai praleisti laisvalaikį.
Šiaulių TAU per 20 gyvavimo metų augo ir plėtėsi. Visgi rektorius sako, kad 1 000 klausytojų ribos kol kas neplanuojama peržengti. Pirmiausia – dėl patalpų stokos. Pats universitetas savų patalpų neturi, glaudžiasi Šiaulių universiteto ir Pastoracinio centro patalpose. Nemenkas iššūkis rasti auditoriją, kurioje sutilptų per 200 klausytojų.
Kitas iššūkis – universiteto veiklos finansavimas. Kadangi Šiaulių TAU yra viešoji įstaiga, pinigų dažniausiai užsidirba rašydami projektus.
Paklaustas, ko palinkėtų universitetui ir jo klausytojams, S. A. Baublys sako: "Geriausias palinkėjimas – būti sveikiems, mokėti džiaugtis gyvenimu kiekviename amžiaus tarpsnyje ir neprarasti noro viskuo domėtis."
Mūsų "studentai" niekur neskuba, jie prasmingai leidžia laisvalaikį ir džiaugiasi galėdami prieiti, pakalbinti lektorių, kurį galbūt matė tik per televiziją.