
Naujausios
Laiminga, gavusi knygą
„Aš labai laiminga, gavusi dovanų knygą!“ – vartydama jai skirtą prizą – Gražinos Gum leidinį „Restartas“ apie sveiką mitybą su įvairiais šiuolaikiškais receptais ir juos iliustruojančiomis nuotraukomis sakė Pagyvenusių žmonių asociacijos Joniškio skyriaus narė Vida Šutinienė.
Joniškietę nuo vaikystės traukė rašyti, skaityti. Jos bute du spintelių skyriai prikrauti ryšeliais surištų sąsiuvinių. Tai – dienoraščiai, kuriuos moteris rašo nuo vaikystės. Itin retas pomėgis šiais laikais, o ypač stebinanti ištikimybė kasdienos ritualui: sėsti prie stalo ir užrašyti atliktus darbus, per langą patebėtą skrendantį paukštį, pražydusią gėlę, patirtas emocijas susitikimuose su bendraminčiais, įvairiuose renginiuose, išgyvenimų nuotrupas. Viską popieriaus lapas priima. Paskutiniame 95 lapų sąsiuvinyje skaičius 165 reiškia, kad būtent tiek jų jau prirašyta.
Ir knygos – jos kasdienybė. Moteris pamena, kaip tėvelis duodavo pinigų, kad mokykloje nusipirktų bandelių, bet mergaitė juos dėdavo visą savaitę, o tada nueidavo į miesto knygyną, pažerdavo kapeikas ant prekystalio ir sakydavo: „Duokite knygą, kuri tiek kainuoja“. Taip vaikščiojo, kol tėtis pastebėjo naujų knygelių pundą ir pamanė, kad dukra gal iš kažko pinigų pasiskolino ar net paėmė. Bet kai kartu nuėjo į knygyną, ten dirbusios moterys iškart nuolatinę pirkėją atpažino.
„Tos vaikiškos knygelės man buvo labai brangios. Dar prisimenu tokią „Onutę žliumbutę“, kuri ypač buvo įstrigusi ir mėgiama“, – sako Vida Šutinienė.
Netikėtai – į chorvedybą
Atrodė savaime suprantama, kad suaugusi mergaitė rinksis bibliotekininkės darbą arba stos į lietuvių kalbą ir literatūrą. Bet gyvenimas jos kelią pasuko kita kryptimi. Kai nuvyko į Kultūros mokyklą, paaiškėjo, kad trūksta norinčiųjų studijuoti chorvedybą. Kadangi Vida po vidurinės mokyklos baigimo jau metus buvo dirbusi meno vadove, pasikvietė ją direktorius ir paklausė, kodėl ji neinanti mokytis choro dirigavimo specialybės. Iškart buvo pakviesta dėstytoja, kuri patikrino balsą, liepė padainuoti liaudies dainą ir, įsiveržusi į direktoriaus kabinetą, pareiškė: „Vaje, kokią kakarinę turi!“ Tad joniškietės jau nebepaleido, o ji ir pasiginčyti nedrįso. Taip nuėjo mokytis dalyko, apie kurį nė negalvojo.
Teko niekad į rankas neėmusiai jokio muzikinio instrumento, išmokti groti net trimis: fortepijonu, kanklėmis ir akordeonu. Kadangi mokykloje buvo tik trys fortepijonai, kuriais naudojosi trijų kursų studentai, norint repetuoti tekdavo traukti burtus. Kartais iškrisdavo itin nepalankus laikas: antra ar net pusė trijų nakties.
Gal ir būtų Vida tapusi chorvede, bet toje pačioje mokykloje sutiko savo būsimąjį vyrą Praną. Keleriais metais vyresnis jis mokslus baigė, kai mergina dar buvo tik būsima antrakursė. Ilgiau nedelsė – apsivedė. Galvojo ateityje toliau studijuoti, bet gyvenimas kitaip suplanavo.
Iš bibliotekos – į valgyklą
Nors ir nebaigusi bibliotekininkytės, V. Šutinienė šiame darbe praleido nemažai metų. Pašvitinio (Pakruojo rajonas) biblioteka, kuri jai dirbant labai pagyvėjo, daugėjo renginių, skaitytojų, tarp kaimiškųjų bibliotekų vienais metais užėmė net trečią vietą respublikoje.
Vėliau tarp knygų lentynų ji sukosi ir Molėtų rajone Suginčiuose. Bet kartą atsitiktinumas lėmė, kad Suginčių mokykloje susirgo virėja. O kolūkio pirmininkas žinojo, kad Vida – gera šeimininkė, tad rekomendavo ugdymo įstaigos direktoriui ir šis ją prisiprašė padėti. Taip tas ratas užsisuko, dirbo ir virėja, ir bufetininke, ir kitoms virėjoms vadovavo.
„Kai vyras gavo paskyrimą dirbti Joniškio rajone kiaulių komplekse „Sidabra“, mane ten pakvietė užimti virėjos pareigas. Iš ryto pirmu autobusiuku, vežusiu darbininkus, išriedėdavome, o vakare paskutiniu parvažiuodavau. Aš darboholikė, norėjau, kad žmonėms skanu valgyti būtų. Ne tik tradicinius šnicelius, varškėčius gaminau, bet ir vyniotinių priraitydavau, ir šaltienos išvirdavau. Todėl, kai rajono visuomeninio maitinimo įstaigos direktorius pastebėjęs pasikvietė dirbti į valgyklą Joniškyje, kiaulių komplekso vadovas nelabai norėjo išleisti. Bet kur jis dėsis? – juokiasi V. Šutinienė. – O naujoje vietoje iš pradžių išdalindavau maistą, sudėdavau į lentynėles. Buvau kruopšti, tai įvertino. Kai vedėjai reikėjo eiti atostogų, mane paskyrė pavaduoti. Po to išleisdavau ir virėjas. Lankiau kursus, laikiau egzaminus ir pasiekiau ketvirtą kategoriją. Penkta – pati aukščiausia, bet nebespėjau, nes Lietuva atgavo nepriklausomybę, griuvo buvusi sistema.“
Svarainiai burnoje tirpsta
Dar dirbdama Suginčių bibliotekoje V. Šutinienė kasmet sulaukdavo poetų iš visos buvusios plačiosios šalies. Reikėdavo gražiai priimti. Nevengta didesnių vaišių. Vietos kolūkio vadovas sakydavo: „Ką reikia papjauti – veršį ar kiaulę? Sakyk, visko bus.“
Maistą gaminti ją kviesdavosi ir tada, kai atvykdavo delegacijos į kolūkį. Kartą buvo svečių iš Leningrado (dabar Sankt Petergburgas), kuriems taip patiko kiaušiniu ir morkomis puošta į mažus puodelius išpilstyta, todėl dailią formą įgavusi šaltiena, kad pradėjo šnekinti ją keltis gyventi į Rusiją ir ten dirbti virėja.
„Žmonėms gal patiko geras, paprastas maistas, o jei dar pagražintas, papuoštas, jau tais laikais atrodė pasiekimas. Iš tikrųjų kažkokių ypatingų patiekalų negaminau. O dabar, viena gyvendama, dar mažiau beruošiu. Tačiau sodelio apleisti negaliu. Tai – dar vienas mano pomėgis, kaip ir knygos. Nors kiti juokiasi, sako, kad ne sodas, o gėlynas ten. Bet užsiauginu daržovių, turiu vaisių, uogų. Nuėmusi derlių usikabinu ant dviračio ragų du pilnus kibirus, trečią – ant bagažinės, ir stumiuosi namo. Štai, šiemet nemažai svarainių prisiskyniau. Juos išdžiovinu ir kramtau žiūrėdama televizorių vietoje saldainių. Arba – išimu sėklas, supjaustau skiltelėmis ir užpilu medumi. Jis tirpsta ir svarainių sultis ištraukia. Po to įsidedu į arbatą – ir sveika, ir skanu“, – pasakoja rugsėjo mėnesio kulinarinio konkurso prizo laimėtoja.
Brangūs net akmenėliai
Vidos namuose akį traukia daug įvairių smulkių niekučių. Ant lentynų rikiuojasi dešimtys miniatiūrinių suvenyrinių ąsotėlių: su užrašais ir be jų, įprastų standartinių formų – žemi, „plačialiemeniai“, su rankenėlėmis, ir ištįsę aukštyn ilgakakliai tarsi gervės. Ąsotėliai pirkti Lietuvoje ir Latvijoje vykstančiose įvairiose mugėse arba per ekskursijas apsilankius suvenyrų parduotuvėlėse. Kadangi ją žavi ir varpeliai, visada atsideda dalį pinigų šiems mieliems niekučiams, o paskui svarsto – ąsotėlis ar varpelis geriau, o gal vistik abu?..
„Varpeliai kadaise sužavėjo ekskursijoje. Važiavome į Paberžę, aplankėme Tėvą Stanislovą. Jis mus maloniai priėmė, daug pasakojo. Kol liejosi kalba, mano akys visą laiką krypo aukštyn į prie lubų kabėjusius varpelius. Net bendrakeleivės atkreipė dėmesį, kad buvau mintimis toli nukeliavusi“, – mena joniškietė.
Moteris nerenka kažkokių išskirtinių, ypatingų daiktų, kurie daug kainuotų. Jai svarbu emociniai dalykai, krūvis, kurį neša turimi daiktai. Taip namuose vienas po kito ėmė rastis ir kriauklės, akmenukai: iš Latvijos, Lietuvos pajūrio, įvairių įdomių, simbolinių vietų. Joniškietis literatas Jonas Ivanauskas, kasmet dalyvaujantis talkose Kristijono Donelaičio gimtinėje, jai parvežė akmenukų iš Lazdynėlių, Tolminkiemio, Gumbinės.
