Ūkio ministras įžvelgia Šiaulių verslo atsigavimą

Ūkio ministras įžvelgia Šiaulių verslo atsigavimą

Ūkio mi­nist­ras įžvel­gia Šiau­lių vers­lo at­si­ga­vi­mą

Va­kar Šiau­liuo­se lan­kę­sis ūkio mi­nist­ras Eval­das Gus­tas ra­gi­no vers­li­nin­kus nau­do­tis eu­ro­pi­nės pa­ra­mos ga­li­my­bė­mis. Sa­vi­val­dy­bės sa­lė­je mi­nis­te­ri­jos va­do­vų lau­kė Šiau­lių pra­mo­ni­nin­kų aso­cia­ci­jos, Šiau­lių pre­ky­bos, pra­mo­nės ir ama­tų rū­mų, įmo­nių va­do­vai.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Me­ras vi­sa­da no­rės ap­si­ka­bin­ti

Ūkio mi­nist­ras E. Gus­tas ir vi­ce­mi­nist­ras Ma­rius Ska­rups­kas at­vy­ko mies­to vers­lo at­sto­vams pri­sta­ty­ti nau­jo lai­ko­tar­pio struk­tū­ri­nės pa­ra­mos ga­li­my­bes. Taip pat mi­nis­te­ri­jos ini­cia­ty­vas dėl vers­lo plėt­ros ska­ti­ni­mo.

Prieš su­si­ti­ki­mą su vers­li­nin­kais įvy­ko po­kal­bis ir su mies­to me­ru Ar­tū­ru Vi­soc­ku bei Šiau­lių lais­vo­sios eko­no­mi­nės zo­nos val­dy­mo bend­ro­vės va­do­vu. A. Vi­soc­kas in­for­ma­vo, jog po­kal­bis bu­vo „karš­tas“. Jo žo­džiais, „LEZ si­tua­ci­ja su­dė­tin­ga, rei­kės pa­si­dar­buo­ti, kad iš­vys­ty­ti lo­giš­ką min­tį.“

Jis pa­brė­žė, jog „vi­sa­da, pa­ma­tęs mi­nist­rą, no­rė­siu ap­si­ka­bin­ti“. E. Gus­tas pri­siė­męs ri­zi­ką, kai rei­kė­jo baig­ti įgy­ven­din­ti LEZ inf­rast­ruk­tū­ros kū­ri­mo pro­jek­tą.

„Ri­zi­ką esu pri­siė­męs ir ji seks ma­ne, kol LEZ iš­si­vys­tys“, – pa­tvir­ti­no E. Gus­tas.

Vers­las nau­do­ja­si pa­ra­ma

Mi­nist­ras įvar­di­jo, jog praė­ju­sį fi­nan­sa­vi­mo lai­ko­tar­pį su mi­nis­te­ri­jos ad­mi­nist­ruo­ja­ma eu­ro­pi­ne pa­ra­ma Šiau­liuo­se bu­vo įgy­ven­din­ti 155 pro­jek­tai – už 53 mi­li­jo­nus eu­rų.

Pa­si­džiau­gė, jog 107 pro­jek­tai bu­vo tie­sio­giai su­si­ję su vers­lu, 8 – su moks­lo ty­ri­mais, įmo­nių eks­pe­ri­men­ti­niais ban­dy­mais.

12 mi­li­jo­nų eu­rų in­ves­tuo­ta LEZ te­ri­to­ri­jos inf­rast­ruk­tū­rai su­kur­ti.

Fi­nan­si­nė­mis prie­mo­nė­mis pa­si­nau­do­jo apie 300 įmo­nių – už 36 mi­li­jo­nus eu­rų. Per IN­VEG su­bsi­di­jos su­teik­tos apie 400 įmo­nių – už 73 mi­li­jo­nus eu­rų, už kre­di­tus kom­pen­sa­ci­jas ga­vo 326 įmo­nės – už 2,2 mi­li­jo­nus eu­rų.

„Šio lai­ko­tar­pio pa­ra­mą jau ga­vo 24 Šiau­lių įmo­nių pro­jek­tai, – pa­gar­si­no E. Gus­tas. – Džiu­gu, jog vyks­ta stam­bios in­ves­ti­ci­jos.“

Pa­ra­mą ga­li­ma gau­ti iki 2 mi­li­jo­nų eu­rų, mak­si­ma­lią pa­ra­mą ga­vo trys Šiau­lių įmo­nės. Tarp jų – bend­ro­vė „Bo­de­sa“, ku­ri sta­tys nau­ją ga­myk­lą, bend­ro­vė „Pu­tokš­nis“, in­ves­tuo­jan­ti į ty­ri­mų la­bo­ra­to­ri­ją ir nau­jas tech­no­lo­gi­jas.

Pab­rėž­ta, jog vers­las ga­li nau­do­tis pa­ra­ma įsi­ver­tin­ti ener­ge­ti­nį įmo­nių efek­ty­vu­mą, bet to­kių pa­raiš­kų dar ne­daug. Šiau­liuo­se pa­vyz­dį ro­do bend­ro­vė „Rū­ta“.

Prio­ri­te­tai ir iš­šū­kiai

Šiuo fi­nan­sa­vi­mo lai­ko­tar­piu Ūkio mi­nis­te­ri­ja ad­mi­nist­ruo­ja 1 mi­li­jar­do eu­rų pa­ra­mą. Pa­gal tir­tą po­rei­kį rei­kė­tų 3 mi­li­jar­dų eu­rų.

Prio­ri­te­tai tei­kia­mi nau­joms tech­no­lo­gi­joms, ino­va­ci­joms ska­tin­ti, kur­ti aukš­tos pri­dė­ti­nės ver­tės pro­duk­tus.

„Čia – mū­sų per­spek­ty­va, čia – po­ten­cia­lus iš­gy­ve­ni­mas glo­ba­lios kon­ku­ren­ci­jos są­ly­go­mis, – pa­brė­žė E. Gus­tas. – Idė­jų at­ran­ka, ga­my­ba ir eks­por­tas.“

Šiuo lai­ko­tar­piu pa­ra­ma tei­kia­ma tik smul­kiam ir vi­du­ti­niam vers­lui, toks yra Eu­ro­pos Ko­mi­si­jos reg­la­men­ta­vi­mas.

Išs­kir­ti­nis šis lai­ko­tar­pis ir su­pap­ras­tin­to­mis in­ves­ta­vi­mo są­ly­go­mis pre­ten­duo­jant į pa­ra­mą. Tai­ko­ma vi­suo­ti­nė do­ta­ci­ja – ino­va­ci­niai če­kiai. Re­gio­nuo­se be­si­ku­rian­čioms įmo­nėms tai­ko­mos su­bsi­di­jos.

„Per daug yra kon­ku­ren­ci­jos vi­du­je, bet ne išo­rė­je“, – sa­kė vi­ce­mi­nist­ras M. Ska­rups­kas. To­dėl ska­ti­na­ma koo­pe­ra­ci­ja, ga­my­bos klas­te­rių kū­ri­mas, tarp­tau­tiš­ku­mas eks­por­tui di­din­ti.

Prio­ri­te­ti­nė­mis rin­ko­mis eks­por­tui ska­tin­ti įvar­dy­tos  Šve­di­ja, Nor­ve­gi­ja, Vo­kie­ti­ja, Jung­ti­nė Ka­ra­lys­tė, Pran­cū­zi­ja. Pers­pek­ty­vi­nė­mis rin­ko­mis – JAV, Ki­ni­ja, Iz­rae­lis, Ja­po­ni­ja, Uk­rai­na.

„Ne­reiš­kia, kad ki­tų ne­rem­si­me – iš vi­so Vy­riau­sy­bės yra pa­tvir­tin­ta 41 rin­ka, bet orien­tuo­tis rei­kė­tų į tas de­šimt“, – sa­kė E. Gus­tas.

Vers­li­nin­kams pa­brėž­ta, jog bū­ti­na in­ves­tuo­ti ir į ta­len­tus, žmo­giš­kuo­sius iš­tek­lius.

Aso­ci­juo­tų vers­lo struk­tū­rų va­do­vai klau­sė, ar skirs­tant pa­ra­mą kei­sis po­žiū­ris į re­gio­nus?

E. Gus­tas pa­ti­ki­no, jau da­bar iš pre­ten­den­tų brau­kia­mos žie­di­nės sa­vi­val­dy­bės – Vil­niaus, Kau­no, Klai­pė­dos ra­jo­nai, nes iš pir­mų­jų kvie­ti­mų pa­ste­bė­ta, jog ga­li su­si­žer­ti di­džią­ją da­lį pa­ra­mos.

Mi­nist­ro žo­džiais, Šiau­liai pa­ly­gin­ti su tuo, kas bu­vo prieš dve­jus-tre­jus me­tus, la­bai pa­si­kei­tę – ple­čia­si, pra­mo­nė au­ga, to­dėl pa­pil­do­mų ba­lų ne­gaus, nes jie tai­ko­mi „tik tiks­li­nėms te­ri­to­ri­joms“.

In­for­muo­da­mas apie ini­cia­ty­vas vers­lui ska­tin­ti E. Gus­tas tei­gė, jog su Fi­nan­sų mi­nis­te­ri­ja vyks­ta de­ry­bos dėl pel­no mo­kes­čio leng­va­tų. Už in­ves­ti­ci­jas pel­no mo­kes­čio leng­va­tą siū­lo di­din­ti nuo 50 pro­cen­tų iki 100 pro­cen­tų.

No­ri­ma keis­ti ir si­tua­ci­ją dėl vals­ty­bi­nės že­mės nuo­mos vers­lo plėt­rai. Kad ne auk­cio­nai bū­tų skel­bia­mi, o sa­vi­val­dy­bės reng­tų vie­šus nuo­mos kon­kur­sus pa­gal eko­no­mi­nio nau­din­gu­mo kri­te­ri­jus.

Ūkio mi­nist­ras at­sa­kė ir į žur­na­lis­tų klau­si­mus.

– Ko­kios pro­ble­mos ap­tar­tos su me­ru?

– Dar kar­tą pa­si­da­li­jo­me nuo­mo­nė­mis dėl LEZ si­tua­ci­jos, dėl ne­pa­kan­ka­mų elekt­ros pa­jė­gu­mų. Lė­šos iš vals­ty­bės biu­dže­to skir­tos, me­ras pa­ti­ki­no, kad ki­tų me­tų pra­džio­je elekt­ros skirs­ty­mo pa­sto­tė pra­dės veik­ti. Ant­ra pro­ble­ma, nu­sta­ty­ta, jog di­des­nė, nei ma­ny­ta, LEZ te­ri­to­ri­jos da­lis už­terš­ta, rei­kės ieš­ko­ti at­sa­ky­mų, kaip ją va­ly­ti.

Ap­tar­tas ir Sa­vi­val­dy­bės Pra­mo­nės par­ko ir LEZ kon­ku­ren­ci­jos klau­si­mas. Tai mo­kes­čių leng­va­tų klau­si­mas.

– Vers­las siū­lo tai­ky­ti mo­kes­čių leng­va­tas vi­sa­me mies­te, ką ma­no­te?

– Su tuo ne­su­tik­čiau, nes vers­las nė­ra ly­gus vers­lui. Sa­vi­val­dy­bės biu­dže­tas pra­ras ženk­lią įmo­kų da­lį. Me­ras in­for­ma­vo, jog tvar­ka dar nė­ra pa­tvir­tin­ta. Ma­nau, dėl jos rei­kia rim­tai dis­ku­tuo­ti.

– Šiau­liuo­se ku­ria­te bend­ra­dar­bys­tės cent­rą, ko­dėl?

– Jis tik stei­gia­si – tai pa­ska­ta vys­ty­ti smul­kiam vers­lui, orien­tuo­tam į skait­me­ni­nes, kū­ry­bi­nes in­dust­ri­jas. Ma­žas įmo­nes, ku­rioms ne­rei­kia di­de­lių in­ves­ti­ci­jų, bet rei­kia pro­to ir ge­bė­ji­mų. Šiau­liai pa­si­rink­ti, nes vers­lu­mo lyg­muo šiek tiek kri­tęs. Per­nai ša­ly­je įstei­gė 4 pro­cen­tais dau­giau įmo­nių, o Šiau­liuo­se – tik 2 pro­cen­tais.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

SU­SI­TI­KI­MAS: Ūkio mi­nist­ras Eval­das Gus­tas (de­ši­nė­je) at­vy­ko su­si­tik­ti su mies­to vers­lo at­sto­vais – spau­džia ran­ką Al­vy­dui Stul­pi­nui, Šiau­lių pra­mo­ni­nin­kų aso­cia­ci­jos pre­zi­den­tui.