Šiukšlės gali brangti penktadaliu

Šiukšlės gali brangti penktadaliu

Šiukš­lės ga­li brang­ti penk­ta­da­liu

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė­je skai­čiuo­ja­ma, kiek nuo ki­tų me­tų rei­kia di­din­ti rink­lia­vą už ko­mu­na­li­nių at­lie­kų su­rin­ki­mą ir tvar­ky­mą. Šiau­lių re­gio­no at­lie­kų tvar­ky­mo cent­ras (ŠRATC) tei­gia, kad šiukš­lės ap­skri­ty­je tu­rė­tų brang­ti apie 20 pro­cen­tų, o šiau­lie­čiams dau­giau­siai.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Neiš­ven­gia­mai brangs

Sa­vi­val­dy­bės dar­bo gru­pė dar skai­čiuo­ja rink­lia­vos dy­džius. Koks rink­lia­vos šuo­lis pla­nuo­ja­mas, neatsk­lei­džia­ma.

Dar­bo gru­pei va­do­vau­jan­tis vi­ce­me­ras Do­mas Griš­ke­vi­čius „Šiau­lių kraš­tui“ tik ne­nei­gė, jog rink­lia­va neiš­ven­gia­mai di­dės ir gy­ven­to­jams, ir vers­lui.

„Pa­si­kei­tė įsta­ty­mai, at­si­ran­da nau­jas vals­ty­bi­nis tar­šos mo­kes­tis, ku­rį ŠRATC tu­ri mo­kė­ti, o iš kur mo­kės, jei­gu ne iš rink­lia­vos – tad di­dė­ji­mas tik­rai bus, – sa­kė vi­ce­me­ras. – Svars­to­me, tik ko­kia apim­ti­mi di­din­ti.“

ŠRATC at­sto­vė spau­dai Ka­ro­li­na Kie­sie­nė bu­vo at­vi­res­nė. Ji ne­slė­pė, jog rink­lia­va ap­skri­ty­je vi­du­ti­niš­kai tu­rė­tų di­dė­ti 20 pro­cen­tų. Šiau­liuo­se dau­giau­siai, nes čia rink­lia­va da­bar pa­ti ma­žiau­sia – vie­nam gy­ven­to­jui 16 eu­rų per me­tus. Jo­niš­kio ra­jo­ne, pa­vyz­džiui, – 21 eu­ras.

Jo­niš­kio, Rad­vi­liš­kio sa­vi­val­dy­bės taip pat jau skai­čiuo­jan­čios nau­jus dy­džius. Jo­niš­kio ra­jo­no ta­ry­ba ren­gė­si rink­lia­vą di­din­ti 1,5 eu­ro – iki 22,5 eu­ro, bet su­sto­jo.

„Dar ne­sku­ba tvir­tin­ti, dai­ro­si į ki­tas sa­vi­val­dy­bes“, – sa­kė K. Kie­sie­nė.

Ir me­to­di­ka ki­ta, ir są­nau­dos di­dė­ja

Rink­lia­vos nau­ji dy­džiai skai­čiuo­ja­mi dėl 2017 me­tais re­ko­men­duo­ja­mos įves­ti dvi­na­rės rink­lia­vos, ku­rią su­da­rys pa­sto­vio­ji ir kin­ta­mo­ji da­lys. Pa­gal ko­kius pa­ra­met­rus jas skai­čiuo­ti, sa­vi­val­dy­bės pa­čios tu­ri ap­sisp­ręs­ti.

Bet iš es­mės rink­lia­va tu­rin­ti di­dė­ti dėl išau­gu­sių ŠRATC bū­ti­nų­jų są­nau­dų. Pir­miau­sia dėl Vy­riau­sy­bės nu­sta­ty­to mo­kes­čio už ap­lin­kos ter­ši­mą są­var­ty­ne ša­li­na­mo­mis at­lie­ko­mis.

2016 ir 2017 me­tais už 1 to­ną są­var­ty­ne pa­ša­lin­tų at­lie­kų nu­sta­ty­ta tai­ky­ti 3 eu­rų mo­kes­tį. To­liau jis tik di­dės: 2018 m. – 5 eu­rus, 2019 m. – 21,72 eu­ro, nuo 2020 m. – 27,51 eu­ro.

Šiais me­tais ša­lia re­gio­ni­nio są­var­ty­no pra­dė­jo veik­ti me­cha­ni­nio bio­lo­gi­nio ap­do­ro­ji­mo (MBA) įren­gi­niai – iš rink­lia­vos rei­kia mo­kė­ti jų ope­ra­to­riui.

Plius at­si­ras dar vie­nas ope­ra­to­rius, ku­riam teks mo­kė­ti už li­ku­sių po MBA ap­do­ro­ji­mo at­lie­kų su­tvar­ky­mą.

„Kai­nai įta­kos tu­ri me­cha­ni­nio bio­lo­gi­nio ap­ro­do­ji­mo įren­gi­niuo­se at­lie­kų ap­do­ro­ji­mo įkai­nis, ku­ris su­da­ro 17,09 eu­ro už to­ną, – aiš­ki­no K. Kie­sie­nė. – Taip pat įta­kos tu­rės ir po MBA li­ku­sių at­lie­kų su­tvar­ky­mo kai­na, ku­ri dar neaiš­ki, nes dar tik ruo­šia­mas šios pa­slau­gos pir­ki­mas.“

Ve­ži­mas sta­to­mas prieš ark­lį

D. Griš­ke­vi­čiaus tei­gi­mu, dar­bo gru­pė siū­lys, jog gy­ven­to­jai ir to­liau rink­lia­vos pa­sto­vią­ją da­lį mo­kė­tų „nuo gal­vos“ – pa­gal šei­mos na­rių skai­čių, o ne nuo „kvad­ra­tū­ros“ – būs­to plo­to.

Pas­ta­ro­ji ga­li­my­bė taip pat yra nu­ma­ty­ta pa­gal Vy­riau­sy­bės pa­tvir­tin­tas rink­lia­vos tai­syk­les.

Pa­gal ko­kius pa­ra­met­rus bus skai­čiuo­ja­ma rink­lia­va ju­ri­di­niams as­me­nims, dar neaiš­ku.

„Ga­li­ma im­ti rink­lia­vą nuo ob­jek­to kvad­ra­tū­ros, nuo re­gist­ruo­tų įmo­nių skai­čiaus, nuo įmo­nės dar­buo­to­jų skai­čiaus – dėl to dar vyks­ta dis­ku­si­jos, – įvar­di­jo vi­ce­me­ras. – Kai bus spren­di­mas, jį ap­tar­si­me su so­cia­li­niais par­tne­riais, aso­ci­juo­to­mis vers­lo struk­tū­ro­mis.“

Siū­lo­ma, kad rink­lia­vos kin­ta­mo­ji da­lis ir gy­ven­to­jams, ir vers­lui pri­klau­sy­tų nuo kon­tei­ne­rių iš­ve­ži­mo daž­nio.

Pa­gal Vy­riau­sy­bės pa­tvir­tin­tas tai­syk­les ga­li­mi ir ki­ti va­rian­tai – skai­čiuo­ti nuo kon­tei­ne­rių tū­rio, at­lie­kų svo­rio.

„Nau­jo­vė­mis sie­kia­ma ska­tin­ti dau­giau at­lie­kų rū­šiuo­ti, kad kuo ma­žiau jų pa­tek­tų į są­var­ty­ną“, – pa­brė­žė D. Griš­ke­vi­čius.

Bet pa­ts įžvel­gė ir pro­ble­mą: „Ta­čiau pa­ti at­lie­kų su­rin­ki­mo ir rū­šia­vi­mo sis­te­ma iki ga­lo dar nė­ra su­dė­lio­ta.“

Dvi­na­rė rink­lia­va tu­ri įsi­ga­lio­ti 2017 me­tais, bet tik 2018 me­tais mies­to dau­gia­bu­čių kvar­ta­luo­se bus įreng­ta 500 ra­ki­na­mų at­lie­kų aikš­te­lių. Kol jų nė­ra, nė­ra ga­li­my­bės gy­ven­to­jams pa­tiems kont­ro­liuo­ti, kas ir ko­kias at­lie­kas ver­čia į jų dau­gia­bu­čiams pa­sta­ty­tus kon­tei­ne­rius.

„Jei­gu at­si­ras­tų dau­gia­bu­čių gy­ven­to­jų, ku­rie „kol­cho­zo“ no­rė­tų at­si­kra­ty­ti, nu­ma­to­me su­da­ry­ti ga­li­my­bę įsi­gy­ti kon­tei­ne­rius, ku­riuos ga­lė­tų ra­kin­ti, – sa­kė vi­ce­me­ras. – Bet ar at­si­ras?“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Įve­dus dvi­na­rę rink­lia­vą, jos dy­dis pri­klau­sys ir nuo to, kaip daž­nai bus iš­ve­ža­mi pri­pil­dy­ti kon­tei­ne­riai.