
Naujausios
Šiukšlės gali brangti penktadaliu
Šiaulių miesto savivaldybėje skaičiuojama, kiek nuo kitų metų reikia didinti rinkliavą už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą. Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC) teigia, kad šiukšlės apskrityje turėtų brangti apie 20 procentų, o šiauliečiams daugiausiai.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Neišvengiamai brangs
Savivaldybės darbo grupė dar skaičiuoja rinkliavos dydžius. Koks rinkliavos šuolis planuojamas, neatskleidžiama.
Darbo grupei vadovaujantis vicemeras Domas Griškevičius „Šiaulių kraštui“ tik neneigė, jog rinkliava neišvengiamai didės ir gyventojams, ir verslui.
„Pasikeitė įstatymai, atsiranda naujas valstybinis taršos mokestis, kurį ŠRATC turi mokėti, o iš kur mokės, jeigu ne iš rinkliavos – tad didėjimas tikrai bus, – sakė vicemeras. – Svarstome, tik kokia apimtimi didinti.“
ŠRATC atstovė spaudai Karolina Kiesienė buvo atviresnė. Ji neslėpė, jog rinkliava apskrityje vidutiniškai turėtų didėti 20 procentų. Šiauliuose daugiausiai, nes čia rinkliava dabar pati mažiausia – vienam gyventojui 16 eurų per metus. Joniškio rajone, pavyzdžiui, – 21 euras.
Joniškio, Radviliškio savivaldybės taip pat jau skaičiuojančios naujus dydžius. Joniškio rajono taryba rengėsi rinkliavą didinti 1,5 euro – iki 22,5 euro, bet sustojo.
„Dar neskuba tvirtinti, dairosi į kitas savivaldybes“, – sakė K. Kiesienė.
Ir metodika kita, ir sąnaudos didėja
Rinkliavos nauji dydžiai skaičiuojami dėl 2017 metais rekomenduojamos įvesti dvinarės rinkliavos, kurią sudarys pastovioji ir kintamoji dalys. Pagal kokius parametrus jas skaičiuoti, savivaldybės pačios turi apsispręsti.
Bet iš esmės rinkliava turinti didėti dėl išaugusių ŠRATC būtinųjų sąnaudų. Pirmiausia dėl Vyriausybės nustatyto mokesčio už aplinkos teršimą sąvartyne šalinamomis atliekomis.
2016 ir 2017 metais už 1 toną sąvartyne pašalintų atliekų nustatyta taikyti 3 eurų mokestį. Toliau jis tik didės: 2018 m. – 5 eurus, 2019 m. – 21,72 euro, nuo 2020 m. – 27,51 euro.
Šiais metais šalia regioninio sąvartyno pradėjo veikti mechaninio biologinio apdorojimo (MBA) įrenginiai – iš rinkliavos reikia mokėti jų operatoriui.
Plius atsiras dar vienas operatorius, kuriam teks mokėti už likusių po MBA apdorojimo atliekų sutvarkymą.
„Kainai įtakos turi mechaninio biologinio aprodojimo įrenginiuose atliekų apdorojimo įkainis, kuris sudaro 17,09 euro už toną, – aiškino K. Kiesienė. – Taip pat įtakos turės ir po MBA likusių atliekų sutvarkymo kaina, kuri dar neaiški, nes dar tik ruošiamas šios paslaugos pirkimas.“
Vežimas statomas prieš arklį
D. Griškevičiaus teigimu, darbo grupė siūlys, jog gyventojai ir toliau rinkliavos pastoviąją dalį mokėtų „nuo galvos“ – pagal šeimos narių skaičių, o ne nuo „kvadratūros“ – būsto ploto.
Pastaroji galimybė taip pat yra numatyta pagal Vyriausybės patvirtintas rinkliavos taisykles.
Pagal kokius parametrus bus skaičiuojama rinkliava juridiniams asmenims, dar neaišku.
„Galima imti rinkliavą nuo objekto kvadratūros, nuo registruotų įmonių skaičiaus, nuo įmonės darbuotojų skaičiaus – dėl to dar vyksta diskusijos, – įvardijo vicemeras. – Kai bus sprendimas, jį aptarsime su socialiniais partneriais, asocijuotomis verslo struktūromis.“
Siūloma, kad rinkliavos kintamoji dalis ir gyventojams, ir verslui priklausytų nuo konteinerių išvežimo dažnio.
Pagal Vyriausybės patvirtintas taisykles galimi ir kiti variantai – skaičiuoti nuo konteinerių tūrio, atliekų svorio.
„Naujovėmis siekiama skatinti daugiau atliekų rūšiuoti, kad kuo mažiau jų patektų į sąvartyną“, – pabrėžė D. Griškevičius.
Bet pats įžvelgė ir problemą: „Tačiau pati atliekų surinkimo ir rūšiavimo sistema iki galo dar nėra sudėliota.“
Dvinarė rinkliava turi įsigalioti 2017 metais, bet tik 2018 metais miesto daugiabučių kvartaluose bus įrengta 500 rakinamų atliekų aikštelių. Kol jų nėra, nėra galimybės gyventojams patiems kontroliuoti, kas ir kokias atliekas verčia į jų daugiabučiams pastatytus konteinerius.
„Jeigu atsirastų daugiabučių gyventojų, kurie „kolchozo“ norėtų atsikratyti, numatome sudaryti galimybę įsigyti konteinerius, kuriuos galėtų rakinti, – sakė vicemeras. – Bet ar atsiras?“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Įvedus dvinarę rinkliavą, jos dydis priklausys ir nuo to, kaip dažnai bus išvežami pripildyti konteineriai.