
Naujausios
Į Seimą išlydėjo su užduotimi gaivinti regioninę politiką
Su Šiauliuose ir regione išrinktais Seimo nariais vakar susitikimus inicijavo Šiaulių pramonininkų asociacijos (ŠPA) vadovai ir miesto meras Artūras Visockas. Jie akcentavo regioninės politikos aktualijas, lūkesčius, siejamus su naujuoju Seimu, kuris pradės dirbti pirmadienį.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Iniciatyva su siūlymais
Su pramonininkais susitiko į Seimą išrinkti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai Rima Baškienė, Arūnas Gumuliauskas, Valerijus Simulik, Stasys Tumėnas, liberalai Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Vitalijus Gailius.
ŠPA prezidentas Alvydas Stulpinas, kuris vadovauja ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) Regioninės plėtros komitetui, politikams iš karto pasiūlė „praktinių žingsnių“.
LPK kelia idėją Seime steigti Regioninės politikos komitetą, inicijuoja jos aptarimą su Seimo nariais visose teritorinėse pramonininkų asociacijose.
„Tikimės regionuose išrinktų parlamentarų palaikymo, – sakė A. Stulpinas. – Apie regioninę politiką kalbama prieš kiekvienus rinkimus, bet praktinių žingsnių nebuvo. Jeigu nieko nedarysime, atskirtis tarp Vilniaus ir regionų tik didės – tolstame vieni nuo kitų.“
Seimo nariai reagavo, jog realu būtų steigti ne atskirą Regioninės politikos komitetą, o pakomitetį Valstybės valdymo ir savivaldybių komitete.
A. Stulpinas pabrėžė, jog kitoks požiūris į regionus būtinas ir dėl prastos demografinės situacijos, ir dėl 2020 metais išseksiančios europinės paramos.
Pramonininkai mano, jog regionų plėtros klausimai iš Vidaus reikalų ministerijos galėtų būti perkelti į Ūkio ministeriją.
Arūnas Rupšys, ŠPA viceprezidentas, atkreipė dėmesį, jog verslo atstovai dabar neturi nė į ką kreiptis. Regioninės plėtros tarybose merai tarp savivaldybių dalijasi viešuosius ir paramos pinigus. Verslo balsas – tik patariamasis, baiminamasi viešosios ir privačios partnerystės.
Akcentuota ir Šiaulių universiteto svarba regionui. Universitetas turįs spręsti vidines problemas, bet parama ir Seime būtina.
Mokesčių galimi pakeitimai kelia verslininkams nerimą. Siūlyta dėl jų inicijuoti bendrą Finansų, Ūkio ministerijų ir verslo asociacijų aptarimą.
Priminta grėsmė miestui
Pramonininkams ir merui rūpėjo, ar bus įkurta parlamentinė Šiaulių krašto bičiulių grupė.
Patikinta, jog bus. R. Baškienės skaičiavimu, ją gali sudaryti dešimt Seimo narių.
„Jeigu ši grupė išliks – bus jėga, – teigė Seimo narius priėmęs ir meras A. Visockas. – Tikiuosi pagerės su ja ryšys, o grupė turės didesnės įtakos. Be reikalo nesikreipsiu, o Seimo nariai gali įtakoti miesto gyvenimą priimdami teisingus įstatymus ir jų pakeitimus.“
Meras taip pat tikisi regioninės politikos pokyčių. Vidinė migracija didžiulė, Vilnius sutraukia regionų gyventojus. Šiauliečius taip pat. A.Visockas pabrėžė, jog stabdyti ir emigraciją, ir srautą į sostinę galima tik didesniais atlyginimais, darbo vietomis.
„Jeigu neteksime dar 15–20 tūkstančių gyventojų ir liks tik 80 tūkstančių, miesto infrastruktūra neatlaikys, – pabrėžė A. Visockas. – Todėl regioninė politika įgyja ypatingą reikšmę.“
Šiauliai turintys perspektyvą. Mero žodžiais, „verslas turi stuburą, oro uostas išsaugotas, LEZ-as nesužlugdytas – čia reikia tik investicijų“. Plius priminė, kad į LEZ-ą dar reikia ir geležinkelio atšakos.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Seimo nariai (iš kairės) Valerijus Simulik, Viktorija Čmilytė Nielsen, Rima Baškienė, Stasys Tumėnas, Arūnas Gumuliauskas klausėsi pramonininkų siūlymų.