
Naujausios
Kas toliau: kompromisas ar priešlaikiniai rinkimai?
Šiauliuose nauja dauguma pasiskelbė valdančiąja, bet tolesnius žingsnius atidėjo dviem savaitėms. Meras Artūras Visockas naujos koalicijos neskuba pripažinti ir ją vadina „pseudodauguma“. Ar gresia chaosas valdžioje ir miestas taps jo įkaitu? „Šiaulių kraštui“ situaciją vertina naujos daugumos atstovai ir buvę miesto merai.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Mero scenarijus
Po ketvirtadienį įvykusio miesto Tarybos posėdžio, per kurį deklaruota, kad keičiasi valdančioji dauguma, A. Visockas viešoje erdvėje komentavo nesuprantąs, ko siekiama. Vakar meras į „Šiaulių krašto“ skambučius neatsiliepė, kad galėtume išgirsti jo nuomonę iš pirmų lūpų.
Vienam naujienų portalui A. Visockas naują daugumą įvardijo „pseudodauguma“. Esą veiksni yra dabartinė koalicija, nė vienas jos narys parašo dar neatsiėmė, o kol atsiras naujas Administracijos direktorius, reikės laiko – „mėnesio, dviejų, trijų...“. Meras neatmeta priešlaikinių rinkimų scenarijaus, nes jis teigia negalėsiąs prisiimti atsakomybės už direktorių, kuris nebus jam „politiškai tinkamas“.
Bet aiškėja, jog pats meras seniai ieško pamainos Eduardui Bivainiui, Savivaldybės administracijos direktoriui, kuriam naujoji dauguma inicijavo interpeliaciją. Esą E. Bivainis sutinka palikti darbą, jeigu meras ras geresnį direktorių.
Patarėjai traukiasi
Į naują daugumą perėjusių liberalų atstovas mero patarėjas Vaidas Bacys jau įteikė merui prašymą atleisti jį iš pareigų. Atsistatydins iš pareigų ir jo partijos kolega mero patarėjas Edmundas Ledauskas, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Giedrė Mendoza-Herrera.
„Kol kas meras prašymo nepatenkino, paprašė dar dirbti – kiek pagal įstatymą priklauso, – sakė „Šiaulių kraštui“ V. Bacys. – Atsistatydinimai sudaro prielaidas greičiau formuoti valdžią.“
Jis mano, jog valdžia „civilizuotu būdu bus suformuota: „Meras teiks siūlymą, kam eiti toliau pareigas – turi tokią teisę pagal įstatymą, – pabrėžia politikas. – Tai bus demokratijos išbandymas, situacija netipinė, bet turime civilizuotai ją išspręsti.“
Politiko žodžiais, nuo mero priklausys, ar bus priešlaikiniai rinkimai, ar bus derinami interesai.
„Tarybos nariai turės derinti savo nuomonę su mero pozicija, o meras savo nuomonę – su Tarybos nariais. Turi būti rasti kompromisiniai variantai“, – įsitikinęs V. Bacys.
Nenori konfrontacijos
Naujai daugumai atstovaujantis socialdemokratas Justinas Sartauskas patikino, jog neketinama varžyti mero iniciatyvos.
„Direktoriaus parinkimas – mero iniciatyvos teisė, – sakė jis. – Jeigu neranda – ieškome bendrai. Mūsų pozicija nėra kieta – mes neiname į konfrontaciją. Meras turi turėti gerą ryšį su Administracija ir pasitikėti direktoriumi.“
Koalicijos prioritetas būtų – parinkti kandidatus į kitus politinius postus.
Tačiau merui visos šios nuostatos tiesiogiai nėra išsakytos.
„Pakvietėme jį bendradarbiauti, dabar laukiame, kad jis pakviestų kalbėtis – dar nepakvietė, – sakė J. Sartauskas. – Pakvietėme sušaukti neeilinį Tarybos posėdį per dvi savaites. Jeigu geranoriškai išeitų susitarti, tai kandidatūras apsvarstome, pritariame ir palaikome. Meras yra tiesiogiai išrinktas – turime gerbti mero instituciją ir paliekame jam laisvę veikti.“
Jo žodžiais, jei meras neteiks nei savo kandidatūrų, nei koalicijos siūlomų, bus aišku, kas blokuoja sprendimus.
„Bet, manau, meras supranta reikalo sudėtingumą – miestas negali tapti įkaitu. Mes blokavimu neužsiimsime – tai būtų žaidimas, kuris niekur neveda“, – sakė J. Sartauskas.
Jis tik stebisi, kad meras pats pusę metų ieško naujo direktoriaus.
„Vadinasi pripažįsta, jog problema yra, – sakė politikas. – Ir kaip E. Bivainis gali toliau dirbti, kai meras ieško jam pamainos? Manau, tai ir spaudimas būti paklusniam, nes tave pakeisiu.“
Kita vertus, stebisi, kad „geresnio direktoriaus“ ieškantis meras toleravo valdininkų parašų rinkimą palaikyti E. Bivainį.
„Valstybės tarnautojai turėtų pasiskaityti Valstybės tarnybos įstatymą prieš reikšdami lojalumą“, – pastebi J. Sartauskas.
BUVUSIŲ MERŲ KOMENTARAI
Du scenarijai galimi
Buvęs Šiaulių miesto meras, buvęs Seimo narys Vytautas JUŠKUS situaciją Savivaldybėje vertina nevienareikšmiškai:
– Galimi du scenarijai. Vienas – meras paklūsta ir vykdo naujos daugumos valią, antras – nepaklūsta ir daugumos siūlomų kandidatūrų neteikia Tarybai.
Pagal įstatymą per du mėnesius nepaskyrus direktoriaus, mero pavaduotojų, Seimas gali įvesti tiesioginį valdymą.
Toliau scenarijus toks: Vyriausybė paskiria savo įgaliotinį ir jo pavaduotoją ir tie du žmonės vadovauja miestui. Visi Tarybos nariai, tarp jų ir meras, lieka laisvi. Seimas priima sprendimą per šešis mėnesius surengti priešlaikinius rinkimus.
Taigi, arba meras kartu su Taryba vykdo savo funkcijas, arba – tiesioginis valdymas ir rinkimai.
Sunkiai įsivaizduoju naujos daugumos bendradarbiavimą su meru, kai jam tiek priekaištų išsakyta dėl vadovavimo stiliaus. Žmonės, aišku, tobulėja, gali keistis, bet gali ir nesikeisti.
Mero blogybė, kad viešai jis vis kalbėjo tik koalicijos vardu, o ne visos Tarybos. Negali atstovauti tik vienai tam tikrai koalicijai ar pats sau. Nuo tos dienos, kai tik buvo išrinktas, turėjo pareiškimą padaryti, jog tapau visų šiauliečių meru.
Siūlyčiau ieškoti kompromiso. Per tas dvi savaites meras turi laiko pagalvoti ir priimti tas sąlygas, kurias teikia naujoji dauguma, nes kitaip einama į priešlaikinius rinkimus.
Egoizmą reikia mažinti
Buvusi Šiaulių merė Vida SKAČKAUSKAITĖ, nors iš politikos seniai pasitraukė, atidžiai seka visus įvykius:
– A. Visockas turi suvokti, kad jis yra meras – nei daugumos, nei mažumos. Jis miesto žmonių išrinktas ir turi išmokti dirbti ir su dauguma, ir su mažuma. Jam neturėtų būti politinės takoskyros.
Tiesioginių mero rinkimų įstatymas jį pavertė visų miesto piliečių atstovu. Elgtis turėtų kaip Prezidentė. O ji aiškiai niekada nesako, kad aš su tais arba ne su tais. Vienus pabara, gal kažkiek daugiau myli kitus, bet to aiškiai nepareiškia.
Merui iš tiesų daugiau turėtų rūpėti opozicija, nes su dauguma jis gali daryti, ką nori.
A. Visockas susipolitino, pritardamas vienai ar kitai pusei. Jį rinko nepartinį, atstovaujantį visuomenei, bet jis užsimiršo. Tai esminė mero klaida. Jeigu nebandys nusileisti iki visų piliečių, žiūrėti, kaip visus vienyti – iš viso liks vienas. Dabar vieni nustūmė, po to kiti nustums.
Meras turi ramiai viską apgalvoti, nes problema didelė. Šiandien vienas žmogus nieko negali, vieno žmogaus sprendimai yra niekas, nes jie niekada nebus visumos atspindys. O meras turi būti visumos atspindys.
Artūras Visockas savo darbe turi sudėti kitus akcentus.
Jeigu meras lyg Dievas iš dangaus pradeda vertinti, jog šie yra tokie, o anie – kitokie, tai yra blogai.
Egoizmas akis yra užtušavęs. Skaitai mero viešus pasisakymus ir matai, kad jis yra aukščiau visų – jis viską žino, o kiti ne. Tai – didybės manija.
Merui reikia viduje save perlaužti. Suvokti, kad jis yra visuomenės atstovas. Jeigu to nepadarys – tai mero tragedija. Šiaulių taip pat.