
Naujausios
Pašalpų pinigais valys gatves
Šiauliuose nebereikia šimtų tūkstančių eurų socialinėms pašalpoms. Miesto Taryba iš pašalpų pinigų net 300 tūkstančių eurų skyrė gatvėms nuo sniego valyti. Pašalpininkų per trejus metus trigubai sumažėjo pažabojus piktnaudžiaujančius. Bet skurstantis žmogus ir toliau turi išgyventi iš 102 eurų per mėnesį.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Geras finansavimo šaltinis
Miesto Taryba, perskirstydama biudžetą, įvairiems poreikiams semia lėšas iš sutaupytų socialinių pašalpų.
Lapkritį perskirstė pašalpoms nebereikalingus per 100 tūkstančių eurų, gruodžio pradžioje – dar 469 tūkstančius eurų. Iš jų 300 tūkstančių eurų skirta aplinkai tvarkyti, o iš tiesų – vien gatvėms valyti nuo sniego.
Tarybos komitetuose politikams aiškinta, jog tokios sumos gatvių valytojams reikia iki metų pabaigos, nes jiems skirtos lėšos baigiamos panaudoti. Skaičiuota, jog papildomų 300 tūkstančių eurų reikia orientuojantis, kad iki Naujųjų metų snigs kiekvieną dieną ir kad gatvės bent kartą būtų pravalytos ir pabarstytos.
„Dar niekada avansu pinigų nedavėme“, – stebėjosi politikai. Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėja Eglė Bružienė patikino, kad gatvių valytojai griežtai bus kontroliuojami ir gaus tiek pinigų, kiek realiai reikės.
Pašalpų pinigai buvo skirti ir „Busturo“ nuostoliams dengti, ir sportininkų premijoms, ir neformaliojo švietimo įstaigų reikmėms (skulptūros statymo darbams baigti, baidarei, choro laiptams pirkti).
Sutaupomi 2 milijonai eurų
Savivaldybės Socialinių išmokų ir kompensacijų skyriaus vedėja Aušra Gailiūnienė sako, jog daug lėšų pašalpoms susitaupo, nes Savivaldybei jos skiriamos pagal prieš trejus metus buvusį poreikį.
Perdavus savivaldybėms funkciją skirstyti socialines pašalpas, lėšos tam tikslui paliktos pagal 2013 metais panaudotą lygį.
2013 metais mieste buvo 9 773 socialinių pašalpų gavėjai, o pašalpoms reikėjo išmokėti 13 milijonų litų (3,76 milijono eurų).
Dabar antrus metus nuo socialinių pašalpų atlieka 2 milijonai eurų.
Pernai pašalpų gavėjų jau buvo sumažėję iki 4 455, o jiems išmokėta per 1,7 milijono eurų socialinių pašalpų.
Šiais metais iki gruodžio 1 dienos – 3 385 gavėjams išmokėta iš viso 1,4 milijono eurų socialinių pašalpų.
Už pašalpą priversti padirbėti
Piktnaudžiaujančius pašalpomis atkratė įstatymu įteisintas reikalavimas dirbti visuomenei naudingus darbus.
„Didelę dalį pašalpininkų disciplinavo šis reikalavimas, – sakė A. Gailiūnienė. – Per mėnesį vidutiniškai turi atidirbti 30 valandų naudingo visuomenei darbo, per dieną – ne daugiau kaip 4 valandas. Jeigu iš tiesų turi kokį darbą ar važinėji į užsienį dirbti, tai sudėtinga daryti.“
Atsisakius be pateisinamos priežasties visuomenei naudingo darbo, stabdomos išmokos – socialinė pašalpa ir kompensacija už šildymą.
Individualia veikla pagal verslo liudijimus užsiimantys atsijoti, iškėlus reikalavimą, jog turi užsidirbti bent minimalią algą, kuri dabar sudaro 380 eurų.
„Anksčiau pasiimdavo verslo liudijimą, kad darbo birža nesiūlytų darbų, rodė, pavyzdžiui, kad uždirba tik du eurus ir gaudavo pašalpą, – sakė vedėja. – Dabar su verslo liudijimais gauna pašalpas, tik jeigu šeimos nariams tenka mažiau nei po 102 eurus pajamų per mėnesį.“
Jeigu šeimoje yra du vaikai, bet dirba tik vienas iš tėvų ir už minimalią algą, tai šeima dar gaus socialinę pašalpą. Jeigu abu tėvai gauna minimalią algą, pašalpa nebepriklauso.
Minimali alga nuolat didėjo, o valstybės socialiai remiamos pajamos seniai yra sustojusios ties 102 eurų riba vienam asmeniui.
102 eurų socialinė pašalpa skiriama, jeigu žmogus iš viso neturi jokių pajamų. Jeigu gauna, pavyzdžiui, 86 eurų neįgalumo pensiją, tai socialinės pašalpos gaus tiek, kad prisidurtų pajamas iki 102 eurų.
Savivaldybė išimtiniais atvejais gali skirti pašalpos iki 150 eurų.
Pašalpa „apauga“ kita parama
Ar iš tiesų skurstantis žmogus gali išgyventi iš 102 eurų per mėnesį?
„Nėra realu, – neneigia A. Gailiūnienė. – Bet pašalpa apauginama socialine parama ne pinigais.“
Pašalpos gavėjai iš karto gauna ir kompensacijas už šildymą, vaikams skiriamas nemokamas maitinimas mokyklose, nereikia mokėti už darželį, už neformalų vaikų ugdymą. Jeigu šeimoje yra studentas, jam skiriama socialinė stipendija.
„Neskaičiavome, kokia gali būti visos paramos piniginė išraiška, bet išeina nemažai“, – pabrėžė vedėja.
Pavyzdžiui, vien kompensacijoms už šildymą pernai buvo atseikėta 569 tūkstančiai eurų. Šiemet, prognozuojama, bus apie 660 tūkstančių eurų. Apie 40 procentų kompensacijų gavėjų sudaro pensininkai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Iš sutaupytų lėšų pašalpoms 300 tūkstančių eurų skirta aplinkai tvarkyti.
Aušra Gailiūnienė, Socialinių išmokų ir kompensacijų skyriaus vedėja, sako, jog pinigai sutaupomi, nes lėšos skiriamos pagal 2013 metų lygį, o pašalpų gavėjų trigubai sumažėjo ir sugriežtinus tvarką, ir minimaliai algai didėjant.