Pašalpų pinigais valys gatves

Pašalpų pinigais valys gatves

Pa­šal­pų pi­ni­gais va­lys gat­ves

Šiau­liuo­se ne­be­rei­kia šim­tų tūks­tan­čių eu­rų so­cia­li­nėms pa­šal­poms. Mies­to Ta­ry­ba iš pa­šal­pų pi­ni­gų net 300 tūks­tan­čių eu­rų sky­rė gat­vėms nuo snie­go va­ly­ti. Pa­šal­pi­nin­kų per tre­jus me­tus tri­gu­bai su­ma­žė­jo pa­ža­bo­jus pikt­nau­džiau­jan­čius. Bet skurs­tan­tis žmo­gus ir to­liau tu­ri iš­gy­ven­ti iš 102 eu­rų per mė­ne­sį.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Ge­ras fi­nan­sa­vi­mo šal­ti­nis

Mies­to Ta­ry­ba, per­skirs­ty­da­ma biu­dže­tą, įvai­riems po­rei­kiams se­mia lė­šas iš su­tau­py­tų so­cia­li­nių pa­šal­pų.

Lapk­ri­tį per­skirs­tė pa­šal­poms ne­be­rei­ka­lin­gus per 100 tūks­tan­čių eu­rų, gruo­džio pra­džio­je – dar 469 tūks­tan­čius eu­rų. Iš jų 300 tūks­tan­čių eu­rų skir­ta ap­lin­kai tvar­kyti, o iš tie­sų – vien gat­vėms va­ly­ti nuo snie­go.

Ta­ry­bos ko­mi­te­tuo­se po­li­ti­kams aiš­kin­ta, jog to­kios su­mos gat­vių va­ly­to­jams rei­kia iki me­tų pa­bai­gos, nes jiems skir­tos lė­šos bai­gia­mos pa­nau­do­ti. Skai­čiuo­ta, jog pa­pil­do­mų 300 tūks­tan­čių eu­rų rei­kia orien­tuo­jan­tis, kad iki Nau­jų­jų me­tų snigs kiek­vie­ną die­ną ir kad gat­vės bent  kar­tą bū­tų pra­va­ly­tos ir pa­bars­ty­tos.

„Dar nie­ka­da avan­su pi­ni­gų ne­da­vė­me“, – ste­bė­jo­si po­li­ti­kai. Mies­to ūkio ir ap­lin­kos sky­riaus ve­dė­ja Eg­lė Bru­žie­nė pa­ti­ki­no, kad gat­vių va­ly­to­jai griež­tai bus kont­ro­liuo­ja­mi ir gaus tiek pi­ni­gų, kiek rea­liai rei­kės.

Pa­šal­pų pi­ni­gai bu­vo skir­ti ir „Bus­tu­ro“ nuo­sto­liams deng­ti, ir spor­ti­nin­kų pre­mi­joms, ir ne­for­ma­lio­jo švie­ti­mo įstai­gų reik­mėms (skulp­tū­ros sta­ty­mo dar­bams baig­ti, bai­da­rei, cho­ro laip­tams pirk­ti).

Su­tau­po­mi 2 mi­li­jo­nai eu­rų

Sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nių iš­mo­kų ir kom­pen­sa­ci­jų sky­riaus ve­dė­ja Auš­ra Gai­liū­nie­nė sa­ko, jog daug lė­šų pa­šal­poms su­si­tau­po, nes Sa­vi­val­dy­bei jos ski­ria­mos pa­gal prieš tre­jus me­tus bu­vu­sį po­rei­kį.

Per­da­vus sa­vi­val­dy­bėms funk­ci­ją skirs­ty­ti so­cia­li­nes pa­šal­pas, lė­šos tam tiks­lui pa­lik­tos pa­gal 2013 me­tais pa­nau­do­tą ly­gį.

2013 me­tais mies­te bu­vo 9 773 so­cia­li­nių pa­šal­pų ga­vė­jai, o pa­šal­poms rei­kė­jo iš­mo­kė­ti 13 mi­li­jo­nų li­tų (3,76 mi­li­jo­no eu­rų).

Da­bar ant­rus me­tus nuo so­cia­li­nių pa­šal­pų at­lie­ka 2 mi­li­jo­nai eu­rų.

Per­nai pa­šal­pų ga­vė­jų jau bu­vo su­ma­žė­ję iki 4 455, o jiems iš­mo­kė­ta per 1,7 mi­li­jo­no eu­rų so­cia­li­nių pa­šal­pų.

Šiais me­tais iki gruo­džio 1 die­nos – 3 385 ga­vė­jams iš­mo­kė­ta iš vi­so 1,4 mi­li­jo­no eu­rų so­cia­li­nių pa­šal­pų.

Už pa­šal­pą pri­vers­ti pa­dir­bė­ti

Pikt­nau­džiau­jan­čius pa­šal­po­mis at­kra­tė įsta­ty­mu įtei­sin­tas rei­ka­la­vi­mas dirb­ti vi­suo­me­nei nau­din­gus dar­bus.

„Di­de­lę da­lį pa­šal­pi­nin­kų dis­cip­li­na­vo šis rei­ka­la­vi­mas, – sa­kė A. Gai­liū­nie­nė. – Per mė­ne­sį vi­du­ti­niš­kai tu­ri ati­dirb­ti 30 va­lan­dų nau­din­go vi­suo­me­nei dar­bo, per die­ną – ne dau­giau kaip 4 va­lan­das. Jei­gu iš tie­sų tu­ri ko­kį dar­bą ar va­ži­nė­ji į už­sie­nį dirb­ti, tai su­dė­tin­ga da­ry­ti.“

At­si­sa­kius be pa­tei­si­na­mos prie­žas­ties vi­suo­me­nei nau­din­go dar­bo, stab­do­mos iš­mo­kos – so­cia­li­nė pa­šal­pa ir kom­pen­sa­ci­ja už šil­dy­mą.

In­di­vi­dua­lia veik­la pa­gal vers­lo liu­di­ji­mus už­sii­man­tys at­si­jo­ti, iš­kė­lus rei­ka­la­vi­mą, jog tu­ri už­si­dirb­ti bent mi­ni­ma­lią al­gą, ku­ri da­bar su­da­ro 380 eu­rų.

„Anks­čiau pa­siim­da­vo vers­lo liu­di­ji­mą, kad dar­bo bir­ža ne­siū­ly­tų dar­bų, ro­dė, pa­vyz­džiui, kad už­dir­ba tik du eu­rus ir gau­da­vo pa­šal­pą, – sa­kė ve­dė­ja. – Da­bar su vers­lo liu­di­ji­mais gau­na pa­šal­pas, tik jei­gu šei­mos na­riams ten­ka ma­žiau nei po 102 eu­rus pa­ja­mų per mė­ne­sį.“

Jei­gu šei­mo­je yra du vai­kai, bet dir­ba tik vie­nas iš tė­vų ir už mi­ni­ma­lią al­gą, tai šei­ma dar gaus so­cia­li­nę pa­šal­pą. Jei­gu abu tė­vai gau­na mi­ni­ma­lią al­gą, pa­šal­pa ne­bep­rik­lau­so.

Mi­ni­ma­li al­ga nuo­lat di­dė­jo, o vals­ty­bės so­cia­liai re­mia­mos pa­ja­mos se­niai yra su­sto­ju­sios ties 102 eu­rų ri­ba vie­nam as­me­niui.

102 eu­rų so­cia­li­nė pa­šal­pa ski­ria­ma, jei­gu žmo­gus iš vi­so ne­tu­ri jo­kių pa­ja­mų. Jei­gu gau­na, pa­vyz­džiui, 86 eu­rų neį­ga­lu­mo pen­si­ją, tai so­cia­li­nės pa­šal­pos gaus tiek, kad pri­si­dur­tų pa­ja­mas iki 102 eu­rų.

Sa­vi­val­dy­bė išim­ti­niais at­ve­jais ga­li skir­ti pa­šal­pos iki 150 eu­rų.

Pa­šal­pa „apau­ga“ ki­ta pa­ra­ma

Ar iš tie­sų skurs­tan­tis žmo­gus ga­li iš­gy­ven­ti iš 102 eu­rų per mė­ne­sį?

„Nė­ra rea­lu, – ne­nei­gia A. Gai­liū­nie­nė. – Bet pa­šal­pa apau­gi­na­ma so­cia­li­ne pa­ra­ma ne pi­ni­gais.“

Pa­šal­pos ga­vė­jai iš kar­to gau­na ir kom­pen­sa­ci­jas už šil­dy­mą, vai­kams ski­ria­mas ne­mo­ka­mas mai­ti­ni­mas mo­kyk­lo­se, ne­rei­kia mo­kė­ti už dar­že­lį, už ne­for­ma­lų vai­kų ug­dy­mą. Jei­gu šei­mo­je yra stu­den­tas, jam ski­ria­ma so­cia­li­nė sti­pen­di­ja.

„Nes­kai­čia­vo­me, ko­kia ga­li bū­ti vi­sos pa­ra­mos pi­ni­gi­nė iš­raiš­ka, bet išei­na ne­ma­žai“, – pa­brė­žė ve­dė­ja.

Pa­vyz­džiui, vien kom­pen­sa­ci­joms už šil­dy­mą per­nai bu­vo at­sei­kė­ta 569 tūks­tan­čiai eu­rų. Šie­met, pro­gno­zuo­ja­ma, bus apie 660 tūks­tan­čių eu­rų. Apie 40 pro­cen­tų kom­pen­sa­ci­jų ga­vė­jų su­da­ro pen­si­nin­kai.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Iš su­tau­py­tų lė­šų pa­šal­poms 300 tūks­tan­čių eu­rų skir­ta ap­lin­kai tvar­ky­ti.

Auš­ra Gai­liū­nie­nė, So­cia­li­nių iš­mo­kų ir kom­pen­sa­ci­jų sky­riaus ve­dė­ja, sa­ko, jog pi­ni­gai su­tau­po­mi, nes lė­šos ski­ria­mos pa­gal 2013 me­tų ly­gį, o pa­šal­pų ga­vė­jų tri­gu­bai su­ma­žė­jo ir su­griež­ti­nus tvar­ką, ir mi­ni­ma­liai al­gai di­dė­jant.