
Naujausios
Didžiąja raide pagerbs ne tik Saulę, bet ir Laikrodį
Šiaulių miesto taryba taisys Saulės laikrodžio aikštės pavadinimo rašybą. Iš didžiosios raidės reikės rašyti ir antrąjį žodį – „Laikrodžio“. Tokia yra Valstybinės lietuvių kalbos komisijos rekomendacija, kurios laikomasi kaip taisyklės.
Rūta JANKUVIENĖ
Miesto Taryba lapkričio mėnesį suteikė aikštei oficialų pavadinimą – Saulės laikrodžio aikštė. Savivaldybei pradėjus aikštės, kaip miesto turto, įteisinimo procedūrą paaiškėjo, jog reikia keisti pavadinimo rašybą.
Savivaldybės kalbos tvarkytoja Aušrinė Rinkevičienė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog Registrų centras atmetė prašymą aikštę registruoti būtent dėl rašybos.
Dar 2004 metais yra priimta Valstybinės lietuvių kalbos komisijos rekomendacija dėl gatvių pavadinimų. Kalbininkė aiškino: jeigu pavadinime yra du ir daugiau žodžių, visi turi būti rašomi iš didžiųjų raidžių.
„Geležinio Vilko gatvė, Aušros Vartų gatvė, Duonos Kalno gatvė, Šiauliuose turime Naujo Ryto taką – teikė pavyzdžius A. Rinkevičienė. – Taip seniai ir rašome. Bet Kalbos komisijos rekomendacijoje nerašoma, jog tai galioja ir aikštėms. Todėl aikštės pavadinimą parašėme pagal bendrąsias rašybos taisykles.“
Kai pradėjo strigti aikštės registracija, kalbininkė konsultavosi su Valstybinės lietuvių kalbos komisija.
„Raštu atsakė, jog rašoma „Saulės Laikrodžio aikštė“, – sakė kalbininkė.
Prisipažino, jog pati nesupranta, kokiais argumentais remiantis taip nuspręsta, bet atsakymo negavo.
„Kalbėjausi ir su universiteto kalbininkais – neradome priežasčių, kodėl taip turi būti rašoma, – sakė A. Rinkevičienė ir pasvarstė: – Geležinis Vilkas ar Geležinė Lapė – tai ir personažai, gal ir gali tokio pavadinimo gatvės būti iš didžiųjų raidžių?“
Aikštę miestiečiai dar vadina pagal skulptūrą – Auksinio šaulio, Auksinio berniuko aikštė. Kaip tuos pavadinimus rašyti?
„Kadangi jie neoficialūs, galima tik pirmą žodį rašyti iš didžiosios raidės“, – sakė kalbininkė.
Vietovardžio pavadinimas – Saulės Laikrodžio aikštė
Jūratė PALIONYTĖ, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininko pavaduotoja:
– Gatvių, aikščių pavadinimai yra prilyginami vietovardžių pavadinimams, o juose visi žodžiai, išskyrus nomenklatūrinius, rašomi iš didžiųjų raidžių.
Lietuvoje tokių vietovardžių turime, pavyzdžiui, Kazlų Rūda, Ąžuolų Būda. Gatvių – taip pat. Tik nomenklatūriniai žodžiai – gatvė, takas, kelias – rašomi iš mažųjų raidžių.
Rašome: Aušros vartai, nes tai vartų pavadinimas, bet – Aušros Vartų gatvė. Arba Kuršių nerija, nes tai nerijos pavadinimas, bet Kuršių Nerijos gatvė.
Aikščių pavadinimai gal ir neįtraukti į rekomendaciją, bet tai nieko nekeičia. Negalima vieniems vietovardžiams taikyti taisyklę, o kitiems – ne.
Su baudomis nereikėtų švaistytis, bet kultūringoje šalyje taisyklių reikėtų laikytis.
Ne tik rekomendacijoje nurodoma, kaip turi būti rašomi gatvių pavadinimai. Rekomendacija taikoma pagal norminį leidinį – patvirtintą lietuvių kalbos rašybą. Nurodoma ir rašyba dėl geografinių ir topografinių vardų. Ten įdėtas ir vienas pavyzdys – Gerosios Vilties gatvė.
Redakcijos nuotr.
Neteisingai užrašytas Saulės Laikrodžio aikštės pavadinimas sustabdė net jos registraciją.