
Naujausios
Kvorumas „pabėgo“, meras prisiminė sielas
Šiaulių miesto taryboje vakar neliko kvorumo, kai reikėjo spręsti Savivaldybės administracijos vadovų likimus. Sprendimas dėl Administracijos direktoriaus Eduardo Bivainio atleidimo nuo sausio 2 dienos liko galioti. Meras Artūras Visockas priverstas dirbti su laikinąja direktore.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Tik lygiosios
Tarybos posėdis vyko sklandžiai, kol neprieita iki personalinių klausimų, nukeltų į posėdžio pabaigą.
A. Visockas teikė sprendimo projektą dėl Savivaldybės administracijos direktoriaus E. Bivainio įgaliojimų pratęsimo, kol atsiras naujas direktorius. Siūlė leisti jam dirbti dar kone tris mėnesius – vėliausiai iki kovo 31 dienos.
Taryba turėjo apsispręsti ir dėl direktoriaus pavaduotojų liberalės Giedrės Mendozos Herreros ir konservatoriaus Martyno Šiurkaus prašymų atsistatydinti iš pareigų.
Plius teiktas svarstyti mero inicijuotas sprendimo projektas naikinti vieno vicemero etatą.
Prieš šių klausimų svarstymą trys frakcijos – Socialdemokratų, Liberalų sąjūdžio ir „Už Šiaulius“, kurios yra inicijavusios naują daugumą, paprašė pertraukos. Esą dar reikia pasitarti, bet po pertraukos šių frakcijų nariai bei „tvarkietė“ Daiva Matonienė į salę nebegrįžo. Taip „sugriovė“ kvorumą, reikalingą sprendimams priimti.
Iš naujosios daugumos politikų „pasitarti“ neišėjo ir salėje liko tik „darbietė“ Danguolė Martinkienė. „Šiaulių krašto“ klausiama, kurioje pusėje ji yra, politikė teigė: „Tarybos“.
Vakar per posėdį realios daugumos nebuvo nei vienoje, nei kitoje pusėje. Susiklostė lygiosios: skaičiuota, jog už mero siūlymą gali balsuoti 14 Tarybos narių, o kitoje pusėje buvo lygiai tiek pat 14 Tarybos narių.
Pastarieji būtų pralošę atvirą balsavimą dėl direktoriaus, nes kai balsai pasiskirsto po lygiai, lemiamas yra mero balsas.
Skamba monologai
Salėje po pertraukos pasirodęs Justinas Sartauskas, Socialdemokratų frakcijos seniūnas, naujos daugumos vardu ragino bendradarbiauti, „nevengti vieni kitų“. Esą tam palankus ir prieššventinis laikotarpis. Prisiminė, jog visi yra pakviesti į šventinį vakarą.
„Gal baigsis dvi stovyklos. Užtenka. Sausio 2 ar 3 dieną kviečiu dar kartą ateiti ir kalbėtis, kaip Taryba dirbs toliau, – ragino J. Sartauskas. – Mes kviečiame į dialogą, pirmiausia merą. Jeigu meras ateis, subėgs ir kitos pusės.“
Priminė, jog yra sutarta vesti dialogą per frakcijų seniūnus.
Meras reagavo kategoriškai: „Gražių kalbų galime klausytis, bet nėra jokios prasmės.“
Jis pabrėžė, jog Tarybos nario pareiga yra dalyvauti Tarybos posėdyje.
„Tarybos nariai galėjo puikiausiai dalyvauti posėdyje, jie tiesiog pabėgo, siekdami savų siaurų tikslų, kurie nenaudingi miestui, – piktinosi A. Visockas ir pareiškė: – Švęskime Naujus metus, mano prašymas – neparduokite sielų. Žmogus, pardavęs sielą, tampa niekuo. Viskas, posėdis baigtas.“
Sumaištis atbaidys kandidatą
Likus galioti gruodžio 19 dienos Tarybos sprendimui, E. Bivainis pareigas paliks sausio 2 dieną. Tuo pačiu sprendimu, kol bus paskirtas naujas direktorius, laikinai šias pareigas yra pavesta eiti G. Mendozai Herrerai.
A. Visockas liberalus kaltina sugriovus valdančiąją koaliciją ir neslepia, jog nepasitiki jų lydere G. Mendoza Herrera.
„Šiaulių krašto“ klausiamas, kaip dirbs su laikinąja direktore, kuriai nerodo pasitikėjimo, atsakė: „Aš atliksiu savo darbą, bet įdomu, ar ji atliks?“ Esą nė pavaduotojos pareigų nesugebėjusi atlikti.
A. Visocko žodžiais, spaudimas kuo greičiau parinkti naują direktorių – „terorizmas“. Esą turi stiprų kandidatą į direktorius, bet dabar abejoja, ar prikalbins.
„Jis galėjo ateiti į gerai veikiančią sistemą, bet ta sistema dabar griuvo ir į griūvančią sistemą, ko gero, bus norima įvesti, nežinau ką ir kodėl, – aiškino meras. – Nėra tos valdančiosios koalicijos – nieko nėra.“
Dėl susiklosčiusios situacijos ir pats prisiimąs atsakomybę. Skyręs laiką spręsti klausimams ministerijose, o reikėjo skirti laiko ir dirbti su Tarybos nariais.
Prieš „gumos tempimą“
J. Sartauskas žurnalistams aiškino, jog iš posėdžio pasitraukta nebenorint žaisti žaidimo su tuo pačiu direktoriumi.
„Negali būti taip, kad nepasitikėjimą pareiškėme ir dar avansu leidžiame dirbti, dar žaidžiame su juo mėnesį ar tris, – sakė politikas. – Nuo gruodžio 1 dienos negalime su meru susėsti ir pasikalbėti apie naują direktorių – mėnesį jau praradome.“
Jo žodžiais, meras greičiau suksis, kai reikės dirbti su laikinąja direktore.
„Jos atžvilgiu negali būti „myliu nemyliu“ santykiai, čia yra institucija ir turi būti darbiniai santykiai“, – teigė J. Sartauskas.
Jis patikino, kad Tarybos frakcijos turi ką pasiūlyti į direktorius.
„Buvome su visų frakcijų seniūnais susirinkę, visi turi kandidatų, bet neįvardiname, nes nieko iš mero negirdime – tas gumos tempimas į niekur neveda, – aiškino politikas. – Vicemerų kandidatūrų nesvarstome, nes neaišku, kur ta valdančioji dauguma. Ji labai trapi.“
Taryboje yra 31 narys. Po naujos daugumos pareiškimu parašus padėjo 17 Tarybos narių, tarp jų ir dvi „darbietės“, kurios realiai gali pereiti į kitą pusę.
Graudus vaizdas
Posėdį stebėjo buvę Tarybos nariai, o dabar Seimo nariai – Stasys Tumėnas, Arūnas Gumuliauskas. Koks įspūdis?
„Kuo toliau, tuo daugiau nesusišneka – graudus vaizdas, – sakė A. Gumuliauskas. – Kokia išeitis? Abiem pusėms reikia nusiraminti ir pradėti nuo balto lapo. Per daug iš abiejų pusių pasakyta. Daug yra užsigavusių ir nelaimingų. Po Naujųjų metų reikia susėsti ir kalbėtis, juolab kad artėja tokie dideli, miestui svarbūs projektai, kuriuos reikia įgyvendinti.“
Justinas Sartauskas, Socialdemokratų frakcijos seniūnas, kartu su naujosios daugumos atstovais į Tarybos posėdžių salę balsuoti negrįžo.
Vtauto RUŠKIO nuotr.