Ramus sportas šaudymas

Ramus sportas šaudymas

Ra­mus spor­tas šau­dy­mas

„Aleks, ko­dėl tau pa­tin­ka šau­dy­mas?“ – sa­vo auk­lė­ti­nės klau­sia šiau­lie­tis šau­dy­mo tre­ne­ris Man­tas Ba­kas. „Nes tai – ra­mus spor­tas“, – at­sa­ko į tai­ki­nį nu­si­tai­kiu­si mer­gi­na.

Dau­giau kaip pu­sė M. Ba­ko auk­lė­ti­nių – mer­gi­nos. Kuo už­bu­ria ši spor­to ša­ka, ar vi­si ga­li ja už­siim­ti, kal­ba­mės su da­bar jau vie­nin­te­liu šau­dy­mo tre­ne­riu Šiau­lių mies­te.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Vai­kų sty­giu­mi ne­si­skun­džia

Kai ku­rių spor­to ša­kų tre­ne­riai pa­de­juo­ja, kad sun­ku su­rink­ti gru­pes. M. Ba­kui auk­lė­ti­nių ne­trūks­ta. Per sep­ty­ne­rius me­tus, kiek dir­ba tre­ne­riu, dar nė kar­to ne­te­ko vaikš­čio­ti po mo­kyk­las ir kvies­ti vai­kus atei­ti. Vai­kai jį pa­tys su­si­ran­da. Ir pa­si­lie­ka.

Tre­ne­ris dir­ba „Ro­mu­vos“ pro­gim­na­zi­jo­je kū­no kul­tū­ros mo­ky­to­ju, iš še­šio­li­kos auk­lė­ti­nių – vie­nas yra „ro­mu­vie­tis“.

Šau­dy­mo tre­ni­ruo­tes vai­kai ga­li lan­ky­ti nuo pir­mos kla­sės, bet tre­ne­ris pa­ste­bė­jo, kad ge­riau­sia, kai ber­niu­kai atei­na bū­da­mi tre­čio­kai, o mer­gai­tės – ket­vir­to­kės.

Die­ną, kai lan­kė­mės krep­ši­nio aka­de­mi­jos „Sau­lė“ rū­sy­je įsi­kū­ru­sio­je šau­dyk­lo­je, tre­ni­ra­vo­si ke­tu­ri vai­ki­nai ir mer­gi­na.

„Čia per daug ne­rei­kia žmo­nių, nes kiek­vie­nam rei­kia gink­lo, šo­vi­nių, ap­ran­gos. Mes tu­ri­me ke­tu­ris šau­dy­mo lan­gus, va­di­na­si, ga­li dirb­ti ke­tu­ri spor­ti­nin­kai. Ką ki­ti vei­kia tuo me­tu? Yra įvai­rių pra­ti­mų. Mo­ko­mės kvė­pa­vi­mo tech­ni­kos, iš­tver­mės. Rei­kia ir gink­lą su­si­tvar­ky­ti, iš­va­ly­ti. Idea­li tre­ni­ruo­tė yra su aš­tuo­niais vai­kais“, – sa­ko M. Ba­kas.

Sie­kian­tys aukš­tų re­zul­ta­tų spor­ti­nin­kai tre­ni­ruo­ja­si 3–4 kar­tus, „vi­du­ti­nio­kai“ – 2–3 kar­tus, jau­niau­sie­ji – 2 kar­tus per sa­vai­tę. „Prieš var­žy­bas skel­bia­ma vi­suo­ti­nė „mo­bi­li­za­ci­ja“, – juo­kia­si tre­ne­ris.

In­di­vi­dua­lus spor­tas

Šau­dy­mas – in­di­vi­dua­lus spor­tas. Pir­miau­siai ko­vo­ji pa­ts su sa­vi­mi. La­bai svar­bi psi­cho­lo­gi­nė sa­vi­jau­ta prieš star­tą.

„Yra ke­lios bū­se­nos, ku­rias pa­ti­ria spor­ti­nin­kai prieš star­tą: star­ti­nis dru­gys, star­ti­nė ag­re­si­ja ir star­ti­nė apa­ti­ja. Šau­liui pa­ti blo­giau­sia bū­se­na yra star­ti­nis dru­gys, o pa­ti ge­riau­sia tur­būt – star­ti­nė apa­ti­ja, kai ne­jau­ti vi­siš­kai nie­ko“, – pa­ste­bi tre­ne­ris.

Sa­vo auk­lė­ti­nius M. Ba­kas sten­gia­si kuo ge­riau pa­žin­ti, kad ži­no­tų, kaip juos nu­teik­ti prieš var­žy­bas. Vie­ną rei­kia šiek tiek paer­zin­ti, kad iš­si­ju­din­tų, prie ki­to ge­riau ne­lįs­ti. Vie­nas tre­ne­rį no­ri „jaus­ti“ vi­są star­tą ša­lia, o ki­tam net tre­ne­rio bu­vi­mas ša­lia truk­do.

Var­žy­bo­se spor­ti­nin­kai gau­na tam tik­ras už­duo­tis, nes ne vi­si star­tai yra svar­biau­si. Pa­vyz­džiui, 40 šū­vių at­lik­ti var­žy­bo­se ski­ria­ma vie­na va­lan­da, ir spor­ti­nin­kui tre­ne­ris ga­li skir­ti už­duo­tį šū­vius pa­leis­ti per 40 mi­nu­čių – nei il­giau, nei trum­piau. Mat yra spor­ti­nin­kų „grei­ta­šau­džių“, o yra to­kių, ku­riems skir­to lai­ko vos pa­kan­ka.

„Pa­tai­ky­ti vi­si mo­ka, bet es­mė yra iš­lauk­ti, ne­šau­ti blo­go šū­vio, o iš­šau­ti ge­rą“, – sa­ko M. Ba­kas.

Tre­ne­ris taip pat mo­ko tai­ky­tis į tai­ki­nį dar tris se­kun­des po šū­vio ar­ba tris se­kun­des prieš šū­vį – už­si­merk­ti ir sta­bi­liai iš­lai­ky­ti gink­lą.

Kaip ir kiek­vie­na­me spor­te, šau­dy­me la­bai svar­bios tre­ni­ruo­tės. Vie­ną taik­lų šū­vį ga­li pa­leis­ti vi­si, o štai pa­da­ry­ti taik­lių 20, 40 ar 60 šū­vių – jau yra ką veik­ti.

Šau­dy­mo var­žy­bas sten­gia­ma­si pa­da­ry­ti kuo pa­trauk­les­nes žiū­ro­vams, to­dėl di­de­liuo­se čem­pio­na­tuo­se virš šau­lių ka­bo ek­ra­nai, ku­riuo­se žiū­ro­vai ma­to tai­ki­nius, skam­ba mu­zi­ka ir sir­ga­liai ga­li triukš­min­gai pa­lai­ky­ti sa­vo fa­vo­ri­tus. Ta­čiau šau­liams to­kio­mis są­ly­go­mis su­si­kaup­ti ne­leng­va.

„Vai­kus mo­kau, kad atė­jus šau­dy­ti rei­kia už­si­dė­ti tar­si gaub­tą, kad nie­ko ne­gir­dė­tum, ne­ma­ty­tum ir ne­jaus­tum, kas de­da­si ap­link“, – sa­ko tre­ne­ris.

Ap­ran­ga

Šau­liai tre­ni­ruo­ja­si ir var­žy­bo­se da­ly­vau­ja vil­kė­da­mi spe­cia­lią ap­ran­gą. Ge­ra ap­ran­ga pa­de­da pa­siek­ti ge­rų re­zul­ta­tų. Nau­jas švar­kas, kel­nės, pirš­ti­nės ir ba­tai kai­nuo­ja apie 1 000 eu­rų. Dė­vė­tą ga­li­ma nu­si­pirk­ti per­pus pi­giau.

Spor­to mo­kyk­la „Du­by­sa“ ap­ran­gų tu­ri ne­daug ir vie­na ten­ka da­lin­tis dviem trims vai­kams, kai ku­rie tu­ri įsi­gi­ję nuo­sa­vas.

„Vis­ką tau­po­me, nie­ko neiš­me­ta­me, – sa­ko tre­ne­ris ir ro­do ru­dą odi­nę striu­kę, ku­rią vil­ki vie­nas jo auk­lė­ti­nis. – Bu­vo ma­no as­me­ni­nė. Su ja tre­ni­ra­vau­si aš­tun­to­je kla­sė­je. O dar kiek vai­kų iki ma­nęs ją vil­kė­jo!“

Ki­ta tre­ne­rio auk­lė­ti­nė vil­ki rau­do­ną šiuo­lai­kiš­kes­nę striu­kę.

„Ši bu­vo pir­ma ma­no pro­fe­sio­na­li, va­ka­rie­tiš­ka striu­kė, ku­rią par­si­ve­žiau iš Vo­kie­ti­jos, nes su­pra­tau, kad su se­nom odi­nėm striu­kėm aš tols­tu nuo sa­vo var­žo­vų, tik ne į tą pu­sę. Šiai striu­kei apie 20 me­tų, ji la­bai ge­ros ko­ky­bės. Mer­gi­nos su ja pa­sie­kia la­bai ne­blo­gų re­zul­ta­tų“, – pa­sa­ko­ja M. Ba­kas.

Tre­ne­rio auk­lė­ti­nis Dei­vi­das Dry­ža ap­ran­gą už­si­sa­kė pa­gal sa­vo in­di­vi­dua­lius iš­ma­ta­vi­mus. Ji pa­siū­ta Len­ki­jo­je, Lie­tu­vo­je nie­kas tuo neuž­sii­ma. M. Ba­kas sa­ko, kad Lie­tu­vo­je, ma­tyt, siu­vė­jams neap­si­mo­ka, nes per ma­ža rin­ka.

Tre­ne­ris ro­do iš tvir­tos me­džia­gos pa­siū­to švar­ko de­ta­les. Ant al­kū­nių pa­minkš­ti­ni­mai, ties al­kū­nės lin­kiu iš vi­di­nės pu­sės įsiū­ta plo­nes­nė me­džia­ga, kad su­len­kus ran­ką neuž­sis­paus­tų krau­ja­gys­lės. Švar­kas tvir­tai su­si­sags­to, taip sta­bi­li­zuo­da­mas nu­ga­ros rau­me­nis ir ju­de­sius. Švar­ko šo­nai – iš ne­sli­džios me­džia­gos, kad įsi­rė­mus al­kū­nė ne­sli­di­nė­tų. Ant nu­ga­ros – lai­kik­liai kor­te­lei su šau­lio var­du ir pa­var­de ar nu­me­riu. Ant vie­no pe­ties yra spe­cia­lus dir­žas, ku­ris esant rei­ka­lui su­ver­žia­mas, kad ran­kai bū­tų pa­to­giau.

Kai­rė pirš­ti­nė yra plo­na, ji skir­ta tik tam, kad del­nas ne­drėg­tų, ki­ta – sto­ra odi­nė. Ba­tai yra su au­liu­ku ir ly­giu ne­links­tan­čiu pa­du, kad šau­dant klū­pant ant vie­no ke­lies ar sta­čio­mis, čiur­na bū­tų sta­bi­lio­je pa­dė­ty­je, o pė­da ne­varg­tų, neuž­sis­paus­tų. Mat šau­dy­ti spor­ti­nin­kams kar­tais ten­ka va­lan­dą ir il­giau. Kel­nės – il­gu lie­me­niu, pla­čios, su pa­minkš­ti­ni­mais ke­liams.

„Čia nie­ko ne­ga­li pri­si­gal­vo­ti, yra tai­syk­lės ir jų tu­ri lai­ky­tis. Nu­va­žia­vus į var­žy­bas vi­sa­da yra ap­žiū­ri­ma spor­ti­nin­ko ap­ran­ga ar nė­ra ne­leis­ti­nų de­ta­lių“, – sa­ko tre­ne­ris.

Gink­lai ir tai­ki­niai

Spor­ti­nin­kai šau­do dvie­jų rū­šių gink­lais: pneu­ma­ti­niais ir ma­žo ka­lib­ro. Spor­to mo­kyk­la tu­ri tik vie­ną pneu­ma­ti­nį gink­lą, ki­tais lei­džia nau­do­tis spor­ti­nin­kų par­tne­ris – įmo­nė „Ok­sa­lis“.

„Ma­žo ka­lib­ro gink­lų tu­ri­me dau­giau. Sten­giuo­si, kad kiek­vie­nas tu­rė­tų sa­vo gink­lą, – sa­ko tre­ne­ris ir ro­do du mer­gi­noms pri­klau­san­čius šau­tu­vus, ku­riuos jos nu­si­švei­tė ir per­si­da­žė. – Nors jie se­ni, dar so­vie­ti­niai, bet neuž­mu­ša­mi.“

Pneu­ma­ti­nis gink­las sve­ria apie 5 ki­log­ra­mus. Kuo jis sun­kes­nis, tuo ge­riau – ma­žiau vir­pa ran­ko­se. Gink­lus spor­ti­nin­kai dar pa­sun­ki­na spe­cia­liais sva­re­liais, ku­rių įsi­gy­ja au­to­ser­vi­se. Vis­gi gink­las ne­ga­li sver­ti dau­giau kaip 5,2 ki­log­ra­mo. Ir sva­re­liai ne­ga­li bū­ti pri­kli­juo­ti bet kur. Jei­gu gink­las nea­ti­tiks rei­ka­la­vi­mų, ne­ga­lė­si da­ly­vau­ti var­žy­bo­se.

Tre­ni­ruo­čių me­tu spor­ti­nin­kai daž­niau­siai nau­do­ja spaus­din­tus po­pie­ri­nius tai­ki­nius, ta­čiau var­žy­bo­se yra nau­do­ja­mi spe­cia­lūs, ku­riuos at­pa­žįs­ta apa­ra­tas ir au­to­ma­tiš­kai su­skai­čiuo­ja taš­kus. Kar­tais spor­ti­nin­kai ir tre­ni­ruo­čių me­tu nau­do­ja šiuos tai­ki­nius, kad var­žy­bų me­tu mo­kė­tų su jais elg­tis.

Vie­nas toks tai­ki­nu­kas kai­nuo­ja 4 cen­tus. At­ro­do, ne­daug. Bet kai pa­skai­čiuo­ji, kad vie­nam spor­ti­nin­kui per var­žy­bas to­kių rei­kia bent 20-ies, o vai­kų yra 10, su­si­da­ro ne­ma­ža su­ma.

Tre­ne­ris tau­po tai­ki­nu­kus. Kul­kų pa­da­ry­tas sky­lu­tes už­kli­juo­ja po­pie­riu­mi ir už­tu­šuo­ja juo­dai. To­kį „res­tau­ruo­tą“ tai­ki­nį ga­li­ma pa­nau­do­ti dar bent kar­tą.

Šo­vi­nių kie­kis taip pat ri­bo­tas. Kar­tais spor­ti­nin­kas per tre­ni­ruo­tę iššau­na tik tris kul­kas, kar­tais, jei­gu ruo­šia­si svar­bioms var­žy­boms, – dau­giau kaip 60, ta­čiau daž­niau­siai – ge­ro­kai ma­žiau.

Tre­ne­ris ne­lin­kęs dra­ma­ti­zuo­ti su­dė­tin­gų dar­bo są­ly­gų: „Su tuo, ką tu­rim pa­sta­ruo­sius be­veik 30 me­tų, mes la­bai ne­blo­gų re­zul­ta­tų pa­sie­kė­me. Kiek­vie­no­je am­žiaus gru­pė­je tu­ri­me bent po pri­zi­nin­ką.“

Iš da­bar­ti­nių M. Ba­ko auk­lė­ti­nių trys yra Lie­tu­vos rink­ti­nės na­riai – Gab­rie­lė Lu­ka­ša­vi­čiū­tė (jau­nu­čių) ir jau­niai Kor­ne­li­ja Rač­kaus­kai­tė bei Do­na­tas Deks­nys.

Tre­ne­ris

Iki šių me­tų sau­sio spor­to mo­kyk­lo­je „Du­by­sa“ dir­bo du tre­ne­riai – M. Ba­kas ir Ri­čar­das Tar­bū­nas, šiam dar­bui pa­sky­ręs dau­giau kaip 40 me­tų ir šie­met išė­jęs į pen­si­ją R. Tar­bū­nas bu­vo ir M. Ba­ko tre­ne­ris.

Į šau­dy­mo bū­re­lį M. Ba­ką sep­tin­to­je kla­sė­je nu­si­ve­dė drau­gas.

„Tur­būt kaip ir dau­ge­lis nu­ste­bau, kad yra toks bū­re­lis. Įsi­vaiz­da­vau, kad čia atei­ni tik pa­šau­dy­ti. Iš pra­džių ne­gal­vo­jau, kad tai bus spor­tas. Pa­ban­džius, pa­tai­kius, tai dip­lo­mą gau­ni, tai į var­žy­bas nu­va­žiuo­ji. Pas­kui pra­de­di siek­ti re­zul­ta­to, pra­de­di no­rė­ti per­ga­lių, o kai jos at­si­ran­da, no­ri­si jas pa­kar­to­ti“, – pra­džią pri­si­me­na M. Ba­kas.

Šiau­lie­tis ne kar­tą ta­po Lie­tu­vos šau­dy­mo čem­pio­nu yra iš­ko­vo­jęs Lie­tu­vos tau­rę.

Bai­gęs mo­kyk­lą dar me­tus spor­ta­vo Šiau­liuo­se. Vė­liau dar ket­ve­rius me­tus spor­ta­vo Kau­ne stu­di­juo­da­mas Kū­no kul­tū­ros ir spor­to aka­de­mi­jo­je. Po stu­di­jų Lie­tu­vos šau­dy­mo rink­ti­nės tre­ne­ris šiau­lie­tį pa­si­kvie­tė dirb­ti į Aly­tų, ku­ria­me dir­bo ir spor­ta­vo dve­jus me­tus.

Grį­žęs į Šiau­lius nuo pe­da­go­gi­nio dar­bo bu­vo nu­to­lęs, bet prieš aš­tuo­ne­rius me­tus įsi­dar­bi­no mo­kyk­lo­je kū­no kul­tū­ros mo­ky­to­ju, o dar po me­tų ga­vo pa­siū­ly­mą dirb­ti šau­dy­mo tre­ne­riu.

„Tur­būt kiek­vie­no kū­no kul­tū­ros mo­ky­to­jo sva­jo­nė yra dirb­ti ir tre­ne­riu“, – sa­ko M. Ba­kas.

Tre­ne­ris kas­met ren­gia tra­di­ci­nį ka­lė­di­nį šei­mų tur­ny­rą.

„Šian­dien la­bai daug rei­kia bend­rau­ti su tė­vais, – sa­ko tre­ne­ris. – Kai vai­kai dar bu­vo ne­di­de­li, no­rė­jau, kad at­si­ves­tų tė­vus, pa­ro­dy­tų, ką jie čia da­ro, kuo gy­ve­na. Da­bar to­kį ren­gi­nį da­ro­me kas­met, šau­do­me ke­lių rū­šių gink­lais, at­si­ran­da azar­tas, no­ras lai­mė­ti. Tė­vai pa­ma­to, kad čia nė­ra taip leng­va.“

Pa­sak M. Ba­ko, ne vi­si vai­kai į šau­dyk­lą atei­na siek­ti re­zul­ta­tų, ki­tiems tie­siog pa­tin­ka čia bū­ti, pra­leis­ti lais­va­lai­kį.

„Nė vie­no neiš­va­rau ir neiš­va­ry­siu. Čia esa­me kaip šei­ma“, – sa­ko tre­ne­ris.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Man­tas Ba­kas šau­dy­mu su­si­do­mė­jo sep­tin­to­je kla­sė­je.

Spor­ti­nin­kas Dei­vi­das Dry­ža vil­ki nau­ju šau­lio kos­tiu­mu, ku­ris bu­vo pa­siū­tas pa­gal in­di­vi­dua­lius iš­ma­ta­vi­mus. Spe­cia­li ap­ran­ga šau­liui pa­de­da pa­siek­ti ge­res­nių re­zul­ta­tų, to­dėl svar­bi kiek­vie­na jos de­ta­lė.

Šau­dyk­lo­je yra ke­tu­ri šau­dy­mo lan­gai ir vie­nu me­tu ga­li dirb­ti iki ke­tu­rių spor­ti­nin­kų.

Kai šau­dy­mo lan­gai užim­ti, spor­ti­nin­kai da­ro ki­tus pra­ti­mus, pa­vyz­džiui, la­vi­na iš­tver­mę, mo­ko­si tai­syk­lin­go kvė­pa­vi­mo ir lai­ky­se­nos.

Ne ma­žiau svar­bi tre­ni­ruo­tės da­lis – gink­lo va­ly­mas.

Į už 10 met­rų esan­tį tai­ki­nį nė­ra sun­ku pa­tai­ky­ti, sun­kiau­sia – pa­leis­ti šū­vį tie­siai į „de­šim­tu­ką“. Be to, var­žy­bo­se vie­no taik­laus šū­vio ne­pa­kan­ka, to­kių tu­ri at­lik­ti 20, 40 ar 60.

Odi­nės šau­lių striu­kės skai­čiuo­ja jau tre­čią de­šim­tį.

Šau­liai mo­ko­si šau­dy­ti iš įvai­rių pa­dė­čių – sta­čio­mis, gu­lo­mis ar­ba klū­pant.