
Naujausios
Politikai degina pinigus
Šiaulių miesto politikai išmokas, gaunamas Tarybos nario veiklai, dosniai seikėja degalams. Net meras Artūras Visockas, turintis tarnybinį automobilį, neatsisako pasidengti šių išlaidų. Rekordinę sumą – 2 273 eurus – degalams pernai išleido konservatorius Tomas Petreikis.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Degalai – populiariausios išlaidos
Miesto Tarybos nariams išmokos mokamos dengti išlaidoms, susijusioms su Tarybos nario veikla. Leidžiama pinigus naudoti degalams, transporto priemonių draudimui ir remontui, ryšių paslaugoms, kanceliarinėms priemonėms.
Pernai politikai darbui su rinkėjais ir dėl rinkėjų atsiskaitytinai galėjo išleisti iki 2 273 eurų 25 centų.
Iki cento šią sumą išleido du Tarybos nariai – Gediminas Beržinis Beržinskas, išrinktas pagal A. Visocko nepartinį sąrašą, ir konservatorius Tomas Petreikis.
T. Petreikis visą sumą panaudojo vien degalams. G. Beržinis Beržinskas – daugiausia degalams.
Degalams, transporto priemonių remontui ir draudimui dauguma politikų atseikėja didžiąją išmokos dalį.
Praėjusių metų paskutinį ketvirtį maksimali išmoka sudarė 584 eurus. T. Petreikis vienintelis ją išleido vien degalams. Be jo, dar du politikai degalams atriekė daugiau nei pusę tūkstančio eurų – liberalas Arūnas Rimkus (566 eurus) ir socialdemokratas Lukas Žakaris (534 eurus).
Per 400 eurų degalams atseikėjo trys politikai: G. Beržinis Beržinskas (445 eurus), judėjimo „Už Šiaulius“ narys Denis Michalenko (422 eurus), socialdemokratas Gedeminas Vyšniauskas (417 eurų).
Palyginimui, socialdemokratė Zina Žuklijienė tą ketvirtį transporto reikmėms išleido tik 7 eurus. Bet ji važinėjo vien viešuoju transportu – pirko autobuso bilietus.
Rekordininkė pagal pokalbius telefonu – „darbietė“ Danguolė Martinkienė, pernai paskutinį ketvirtį „prakalbėjusi“ 352 eurus 75 centus.
Išskirtinis meras
Meras Artūras Visockas, nors naudojasi tarnybiniu automobiliu, taip pat leidžia išmokos pinigus degalams. Pernai už degalus atsiėmė iš viso 174 eurus 32 centus. Iš jų 86 eurus 47 centus – vien per paskutinį metų ketvirtį.
Buvęs verslininkas A. Visockas šiuo požiūriu yra išskirtinis meras. Iki jo nė vienas miesto meras neėmė Tarybos nario išmokos.
Vicemeras Domas Griškevičius mero pavyzdžiu neseka – išmokos pinigų nenaudoja.
Tarybos nario išmokos iš viso yra atsisakę dar keturi politikai – liberalai Gintaras Karalevičius, Aurimas Lankas, „tvarkiečiai“ Alfredas Lankauskas ir Andrius Šedžius.
Pernai gruodį Taryboje, mero sekėjų frakcijoje, pradėję dirbti du „valstiečių ir žaliųjų“ atstovai elgėsi skirtingai: Aurimas Žvinys per gruodį spėjo išleisti 81 eurą degalams, o P. Nainys išmokos nenaudojo.
Rinkėjai lygina ir stebisi
Šiauliečiai, išgirdę, kiek politikai išleidžia pinigų degalams, redakcijoje stebėjosi: „Pas kokius rinkėjus ir kur jie tiek važinėja? Ar pasidengia ir kelionę į darbą?“
Kas skaičiavo, jog į darbą važinėdamas per mėnesį benzinui išleidžia 70 eurų, o kas – tik 60 eurų dyzelinui, nes dar ir variklis taupus – 100 kilometrų naudoja 5 litrus degalų.
Lygino rekordininko T. Petreikio išlaidas su savo ir negalėjo patikėti, jog jis per ketvirtį degalams pakloja 584 eurus, o per mėnesį vidutiniškai kone 200 eurų.
„Aš darbo dienomis, o kartais ir savaitgaliais nuvažiuoju po 70 kilometrų, 100 kilometrų variklis naudoja 7 litrus su trupučiu, pernai dyzelino litras vidutiniškai kainavo 1 eurą, per mėnesį išleisdavau 120–130 eurų, – skaičiavo šiaulietis, automobilį naudojantis darbo reikalais. – Ar tas politikas kasdien ratus suka aplink Šiaulius?“
Judrūs gudručiai
„Daug važinėju – ir su rinkėjais, ir su komanda po miestą nemažai malamės, – aiškino „Šiaulių kraštui“ T. Petreikis. – Ir savaitgaliais vis važiuoju ir važiuoju.“
Daugiau pareigų turįs, nes yra Tarybos komiteto pirmininkas, frakcijos seniūnas.
Be to, tvirtina, jog jo „mašina didesnė, daugiau degalų „valgo“ – 10–12 litrų dyzelino ryja šimtui kilometrų. Rodantis tik išlaidas už degalus, nors turįs ir kitų išlaidų. Atvirauja, jog ir už degalus kartais pritrūksta išmokos pinigų.
„Jeigu sumas pamaišyčiau su servisu ar kažkokiomis kanceliarinėmis išlaidomis, tai prie manęs nė nekibtumėte, – pasvarsto.– Jeigu į tas išmokas visuomenė taip reaguoja, tai nebemokėkime nieko – dirbkime visuomeniniais pagrindais. Bet ir Seimo nariai išmokas gauna, ir aš nieko blogo nematau, kad tas išmokas įsisavinu, nes išlaidų tikrai patiriu.“
Kitas rekordininkas – G. Beržinis Beržinskas nelinkęs savo išlaidų plačiau komentuoti.
„Tikrai neaiškinsiu – važiuoju ir naudoju – leidžiama įstatymu – tą ir darau. Nuo ryto iki vakaro važiuoju su darbais, kurie liečia Tarybos nario darbą, – patikino politikas. – Yra benzino, važiuoju – nėra, nebevažiuoju ar pridedu savų.“
Vienas iš didžiausių degalų degintojų G. Vyšniauskas taip pat tikino „visur važiuojantis“ rinkėjų reikalais.
„Ir į kitus miestus tenka pavažiuoti, ir Vilniuje reikalų visokių būna, ir rinkėjus, būna, pavežu. Ir Seime renginių vyksta, ir bendruomeninių vyksta“, – aiškino politikas.
Pokalbių telefonu rekordininkė Danguolė Martinkienė stebisi: „Ką turėčiau aiškinti? Išmokos limito niekada neviršiju.“
Bet sutinka pakomentuoti, kaip per ketvirtį susikaupė daugiau nei 350 eurų sąskaita už pokalbius.
„Sąskaita susideda ir iš pokalbių telefonu, ir iš interneto paslaugų, kelis mėnesius buvau išvykusi į užsienį, skambučiai daug brangiau kainavo – taip ta sąskaita ir susidarė“, – svarstė politikė.
Ar rinkėjų reikalais buvo į užsienį išvykusi?
„Ne, Tarybos nario komandiruotės nebuvo, bet išklotinėje nesimato, kiek kalbu Tarybos nario reikalais, kiek savo – negaliu išskirti, – aiškino D. Martinkienė. – O kad aš daug kalbu – visi žino.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių miesto tarybos narys, konservatorių frakcijos seniūnas Tomas Petreikis „išvažinėjo“ beveik 2 300 eurų per metus.
Meras Artūras Visockas, skirtingai nei jo pirmtakai merai, neatsisako naudotis išmoka, o „darbietė“ Danguolė Martinkienė sugebėjo per ketvirtį „prakalbėti“ telefonu už 352 eurus.
Tarybos narys Gedeminas Vyšniauskas tikina rinkėjus pavežantis net iki Vilniaus.
Gediminas Beržinis Beržinskas Taryboje yra vienas iš dviejų rekordininkų – pernai išleido visą maksimalią leistiną sumą – 2 273 eurus 25 centus.